Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

• Index
  •  » głowa
  •  » Środek człowieka: center of human - jinchu

#1 14-05-2008 14:22:48

GMike
admin
seizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Środek człowieka: center of human - jinchu

Jinchu, znane również jako Jodon. Niezwykle wrażliwe miejsce, znajdujące się pomiędzy ustami a nosem.

Uderzenie w to miejsce prowadzimy od spodu kierując w górę. Efektem jest chwilowe zabuerzenie układów zmysłowych, oraz mózgu.
Uderzenie może doprowadzić do tymczasowego ogłuszenia, krwawienia, złamanej kości/chrząstki lub nawet śmierci.
Technika uderzenia w to miejsce przydawała się głównie na polu walki do zdekoncentrowania przeciwnika, jest to uderzenie, które nie spowoduje od razu większych uszkodzeń (oczywiście przy niezbyt mocnych uderzeniach), jednakże poprzez jej bardzo bolesny efekt może zakończyć atak przeciwnika.
Uderzenie w Jincu, może spowodować uszkodzenie kości, a zarazem obfite krwawienie z nosa. Taka sytuacjia utrudnia oddychanie, co może doprowadzic do uduszenia i śmierci. Uderzając pięścią, energia uderzajaca do mózgu może zakłucić jego (i tu nie wiem jak to powiedzieć), koordynacje chemiczną/ prace chemiczną, co powoduje szok mózgu oraz rdzenia kręgowego.

Takie uderzenie łączone jest też często z naciskami/uderzeniami w inne punkty witalne.

Pokonaj samego siebie...

Reklama

#2 19-05-2008 20:29:06

Gabi
6 kyu
seiza

Re: Środek człowieka: center of human - jinchu

straszne...

#3 19-05-2008 20:47:31

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

jak bic to skutecznie a nie na oslep w co popadnie bez efektu

#4 20-05-2008 00:16:42

GMike
admin
Serwis

No widze, że wreszcie się ktoś zainteresował.

Jeżeli chodzi o same uderzenia, to w samoobronie, lepiej uderzyć kogoś i powalić jednym ciosem, niż narażać siebie lub bliskich.

Jak się człowiek naczyta o tych wszystkich punktach witalnych to aż strach kogoś dotknąć tongue.

Interesują mnie głównie punkty , w których nie używa się wiele siły.

Pokonaj samego siebie...

#5 20-05-2008 17:05:10

Krzysiek
admin
Serwis

tylko po co bic w glowe ktora jest twarda koscia? czolo jest najtwardsze
jak juz bic to w miekkie czyli w szyje najlepiej gardlo i grdyka bo po bokach sa miesnie

#6 25-05-2008 03:15:48

GMike
admin
Serwis

Ale bijąc w gardło to po pierwsze (moim zdaniem) nie fair, bo można udusić, a co jak co duszenie jest nie fair. No i łatwo można zabić. A co jeśli szyja jest osłonięta, bądź zamach robisz taki że możesz zachaczyć tylko o głowe? Warto wiedzieć wtedy gdzie.

Jinchu jest dosyć popularne, choć rzadko wykorzystywane, poniewarz tródno trafic.

Pokonaj samego siebie...

#7 25-05-2008 11:42:28

Krzysiek
admin
Serwis

idac w kierunku a co jesli to mozna popasc w paranoje wiec nie ciagne tematu

apropo nie fair to pewna historyjka

jakis japonski mistrz przyjal wyzwanie od zapasnika i doszlo do sytuacji w ktorej zapasnik unieruchomil mistrza chwytem od tylu
miistrz rozwiazal sprawe uderzajac glowa i zlamal nos zapasnikowi co zakonczylo walke
mistrzowi zarzucono walke nie fair na co on stwierdzil ze postapil zgodnie z zasadami budo

#8 29-05-2008 16:54:38

GMike
admin
Serwis

Co to ma do rzeczy? Skoro ja sądze, że to jest nie fair, to tak sądze. To, że jakiś mistrz kiedyś tak powiedział, to nei znaczy, że przestane tak uwarzać. Nigdy nie lubie duszenia, zresztą jak i większość osób.

Pokonaj samego siebie...

#9 29-05-2008 17:02:20

Krzysiek
admin
Serwis

kazdy walczy wedlug wlasnych zasad
dla mnie sprawdzanie sie udowadnianie ze cos jest skuteczne absolutnie nie ma sensu

#10 26-08-2008 18:18:25

Tolleq
początkujący
seiza

Z reguły walczy się w sytuacji realnego zagrożenia. Mając na względzie życie i zdrowie siebie, czy też bliskich, człowiek raczej nie przejmuje się czy dany atak będzie fair. Chodzi o skuteczność, nie o abstrakcyjne zasady uczciwej walki, przynajmniej w sytuacji zagrożenia, bo myślę że o takiej mowa.

www.pajacyk.pl -> Kliknij raz dziennie. To nie piękna inicjatywa. To człowieczeństwo.

#11 26-08-2008 18:51:04

Mhroczny
4 kyu
seizaseiza

I na tym właśnie głównie opiera się Krav Maga wink Bij i zwiewaj. A aikido mimo wszystko ma trochę więcej gracji. Ale przecież na "motłoch" na ulicy aikido nie będziemy "marnować", prawda wink

#12 27-08-2008 12:21:46

GMike
admin
Serwis

Z reguły walczy się w sytuacji realnego zagrożenia. Mając na względzie życie i zdrowie siebie, czy też bliskich, człowiek raczej nie przejmuje się czy dany atak będzie fair. Chodzi o skuteczność, nie o abstrakcyjne zasady uczciwej walki, przynajmniej w sytuacji zagrożenia, bo myślę że o takiej mowa.

Czytałem Tolleq już troche twoich wypowiedzi, o medytacji, o tym jak bardzo doceniasz aspekt duchowy człowieka, o pokoju i zapewne do honoru, i rozwagi też masz takie zdanie. Zaskoczyła mnie zatem twoja odpowiedź która, bazuje na podstawowych odruchach człowieka, który chyba nigdy nie słyszał o cywilizacji...

Pokonaj samego siebie...

#13 28-08-2008 13:27:25

Cezary
1 dan

Krzysiek pisze:

tylko po co bic w glowe ktora jest twarda koscia? czolo jest najtwardsze
jak juz bic to w miekkie czyli w szyje najlepiej gardlo i grdyka bo po bokach sa miesnie

Nie zawsze mozesz uderzyc w gardlo, np bokserzy czesto brode przyciskaja do szyi wiec dlatego jest taka roznorodnosc atemi

Pozaty mysle ze trzeba odrownic atemi jako elementu obrony dezoirentacji przeciwnika a takim ktore ma na celu jego destrukcje tak jak w shihonage mozesz sie obronic przewracajac uke ale rownie dobrze moizesz zlamac mu lokiec

#14 27-10-2008 12:10:27

lolking9
5 kyu
seizaseiza

po pierwsze: przez jedno uderzenie w szyję nie udusimy człowieka, ludzie mogą wytrzymać ok. 5 min bez tlenu, ok. 2-3 min. bez utraty przytomności. A przecież cios trwa jakieś ułamki sekundy. Ale za to jak umiejętnie walniemy w tętnice szyjną to spowoduje to uderzenie krwi do mózgu i utratę przytomności. Oczywiście jeśli trafimy w tętnicę

Ostatnio edytowany przez lolking9 (27-10-2008 12:11:24)

#15 27-10-2008 14:34:16

lukass00
5 kyu
seizaseiza

lolking9 pisze:

po pierwsze: przez jedno uderzenie w szyję nie udusimy człowieka, ludzie mogą wytrzymać ok. 5 min bez tlenu, ok. 2-3 min. bez utraty przytomności. A przecież cios trwa jakieś ułamki sekundy....

Nie znam się na anatomii ale zgadzam się z GangstaMike. Takie uderzenie może spowodować zgon. Może nie przez uduszenie w dosłownym rozumieniu ale skutkiem takiego uderzenia może być uszkodzenie tchawicy prowadzące do śmierci.

Co do fair play to uważam, że każdy ma swoje sumienie i według niego postępuje. Tyle, że na ulicy trudno o fair play, raczej chyba nikt nie zakłada, że będzie atakowany fair? Sam fakt ataku jest już nie fair. A odpowiedź zależy od sytuacji. Ja sam nie będę stał i się zastanawiał co będzie fair a co nie. Zwłaszcza jeśli będzie zagrożone życie i zdrowie moje lub moich bliskich.

#16 28-10-2008 18:20:14

lolking9
5 kyu
seizaseiza

luckass00 to ty na tym awatarze?? ja też nie znam się na anatomii swoje wniski wyciągnąłem z prostej dedukcji.

#17 30-10-2008 09:56:55

lukass00
5 kyu
seizaseiza

Widzę, że tą samą drogą doszliśmy do różnych wniosków. Oczywiście nie twierdzę, że mój to ten słuszny. Mam nadzieję, że życie nie zweryfikuje kto był bliżej prawdy.
Na awatarze to oczywiście, że ja. Myślałeś, że niby kto.

#18 27-07-2010 15:08:13

Saito
6 kyu
seiza

A przepraszam czy ja dobrze kojarzę to ten punkt. O którym uczy wiele szkół samoobrony, w który uderza się zwykle "spodem dłoni"? Bo przy takim uderzeniu można złamać nos... Ale czy zabije to nie wiem bo jest to raczej powszechnie przekazywana informacja na takich kursach itp.(dowiedziałem się o tym na filmie jeśli to to tongue). Więc wątpię żeby było to coś tak zabójczego. A co do szyji to myślę że zboku też można śmiało uderzać bo jest tam trochę mięśni więc nie spowoduje to raczej natychmiastowego zgonu... Jedynym problemem przy takich punktach jest chyba precyzja bo trudno gdy przeciwnik Ci "fika" trafić go, a co dopiero w konkretny punkt....

#19 28-07-2010 10:15:59

Marcin:)
4 kyu
seizaseiza

uDERZENIE W SZYJE WBREW TEMU CO TU CZYTAŁEM SĄ NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE. KRĘGI SZYJNE ŁATWO PRZY TAKIM UDERZENIU USZKODZIĆ I ZGON LUB PARALIŻ GOTOWY. UDERZAJĄC OD PRZODU W KRTAN MOŻNA JĄ WBIC PRAKTYCZNIE DO ŚRODKA A TO JUZ GROZI UDUSZENIEM. kRTAN JEST MIĘKKA I NA TYM ODCINKU STANOWI JEDYNA DROGĘ POWIETRZA DO PŁUC.

#20 28-07-2010 10:56:17

GMike
admin
Serwis

Jakby nie było uderzenie w skroń też może zabić albo i nie. Uderzając w jinchu tworzymy pewną silną falę uderzeniową, która potrafi zamroczyć, na pewno większość z was dostałą w nos po czym na chwilkę zrobiło się ciemno przed oczami. Ja uwzględniłem też ten najczarniejszy scenariusz. smile

Pokonaj samego siebie...

#21 28-07-2010 10:57:27

GMike
admin
Serwis

Jakby nie było uderzenie w skroń też może zabić albo i nie. Uderzając w jinchu tworzymy pewną silną falę uderzeniową, która potrafi zamroczyć, na pewno większość z was dostałą w nos po czym na chwilkę zrobiło się ciemno przed oczami. Ja uwzględniłem też ten najczarniejszy scenariusz. smile

Pokonaj samego siebie...

• Index
  •  » głowa
  •  » Środek człowieka: center of human - jinchu

Stopka forum