Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 28-11-2008 19:24:31

ametyst
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Dojo

Witam wszystkich bardzo serdecznie i przepraszam, że kazałem tak długo czekać na obiecany przeze mnie post.
No cóż życie nie składa się tylko z przyjemności (jaką niezaprzeczalnie jest praktykowanie aikido), lecz również z trosk, problemów i  obowiązków jakim musimy podołać w dniu codziennym.

Temat dotyczący etykiety rozpocznę od opisania "dojo".Co to jest "dojo", i jakie ma znaczenie dla mieszkańców wschodu, oraz co daje nam europejczykom tak bardzo zabieganym w życiu.

DOJO

Pomieszczenie w którym aikidocy wraz ze swoim instruktorem praktykują swoją sztukę walki nazywa się dojo. Nazwa ta wywodzi się z buddyzmu. I tu ślad wiedzie ku dalekim Indiom. Dojo było pierwotnie budynkiem budowanym dla adeptów różnorodnych dyscyplin duchowych. Nie określało początkowo nauki (praktyki) Japońskich sztuk walki, lecz wiązało się z buddyzmem. Badacze Japońskiej magi łączą słowo"dojo" z sanskryckim terminem "bodhimanda", określającym miejsce iluminacji Buddy. I tu jawi się pierwszy cel uczęszczania do dojo, a mianowicie osiągnięcie iluminacji (oświecenia), tzn. zrozumienia wszechrzeczy poprzez praktykowanie, a w naszym przypadku poprzez trening aikido.
Od czasów epoki Nara (710-784) ,gdy wydano prawa i przypisy dla mnichów "sonirio" termin "dojo" zaczął określać nowe świątynie i prywatne zgromadzenia religijne organizowane nie oficjalnie, bez poparcia rządu. Również w okresie Kamakura 1192-1333) miejsca zebrań nowych sekt buddyjskich nazywano "dojo", w odróżnieniu od świątyń popieranych przez rząd(otera lub jin).Dzisiejsze dojo zachowały praktyczny charakter tak jak owe sekty zainteresowane praktyką, dyscypliną, treningiem bardziej fizycznym (shugiu).Obecne dojo kontynóje klimat dojo dawniejszych, jest miejscem rozwoju już nie tylko Japońskiej duchowości,  woli walki i przetrwania,lecz również miejscem rozwoju duchowego ludzi na całym świecie.Stanowi również platformie na której spotykają się ludzie różnych ras i narodowości. Owocuje to zrozumieniem iż wszyscy jesteśmy "inni" co powoduje zaniechanie agresji do innych ludzi, co z kolei jest zgodne z duchem aikido.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

Reklama

#2 28-11-2008 21:52:59

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Re: Dojo

jak dla mnie tekst ciekawy ale dla niektorych moze podchodzic pod sekte smile

#3 30-11-2008 16:20:06

ametyst
1 dan

Krzysiek przypomnij sobie temat "aikido sekta" . Wtedy tez ktoś tak powiedział, zamiast sie zastanowić nad tym co to oznacza. Nie myśl że nam do Ciebie pretensje.Nie. To jest tylko opis "słowa"i nic więcej. Taki on już jest i nic na to nie poradzimy. A tak w ogóle to czy my nie jesteśmy "wyznawcami" pokoju? big_smile
Wiem ,wiem ale tak to już jest.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#4 30-11-2008 20:31:10

Krzysiek
admin
Serwis

ametyst skojarzylo mi sie wlasnie dzieki dyskusji o sekcie smile
a opis jest obszerny i rzetelny z przyjemnoscia go przeczytalem bo wielu rzeczy nie wiedzialem

#5 01-12-2008 19:40:06

ametyst
1 dan

DOJO
(ciąg dalszy)

Dojo Aikido w Japonii ma klimat intensywnego obcowania z wielką przeszłością krainy ekspertów sztuk walki i przetrwania. Atmosfera ta bliska kultowi jest tak samo odczuwalna jak wiejący wiatr, czy przepływająca woda po między palcami. W Miejscu-Drodze (bo tak można tłumaczyć słowo dojo) są cztery strony, o ściśle określonej roli. Na wprost od wejścia znajduje się strona "honorowa",uroczysta i odświętna. Nazywa się KAMIZA. Jeśli w dojo jest ściana, to po owej uroczystej stronie znajdują się przedmioty szczególnej ważności wyrażające najwyższe ideały sztuk walki. W przypadku Aikido może to być portret O'senseja. ideogram aikido, lub alegoria koan. W tym bowiem kierunku orientuje się Droga Aikido. Ku tajemnicom zawartym w ideałach aikido.Ku skromności, szacunku i miłości. Tam także siada sensei, mistrz   i duchowy nauczyciel.
Po stronie przeciwnej znajduje się symboliczne wejście na Drogę i tamtędy na salę się wchodzi.Ta strona nazywa się SHIMOZA ,miejsce uczniów. Siadają oni tważa do KAMIZA , w kolejności starszeństwa i zasług. Po jednej stronie mając kierunek SHIMOZEKI a po drugiej JOZEKI. Te rozróżnienia kierunków są bardzo ważne dla hierarchii i etykiety dojo.
Już wchodząc do dojo aikidoka kłania się przeszłości symbolizowanej przez kierunek KAMIZA,która jest jednocześnie jego przyszłością. Siada również w miejscu ściśle określonym hierarchią przed sobą mając mistrza na tle KAMIZA, za sobą SHIMOZA , wejście do którego obrócił się plecami, jakby akceptując nieodwracalny wybór podjęcia trudu zgłębienia tajemnic czekających nań w dojo, mając po prawej wyższych zasługami i stopniem wtajemniczenia starszych.W każdym ruchu treningowym ta niejednorodność czasoprzestrzeni  dojo jest respektowana i akceptowana , by w najgorętszych momentach ćwiczący byli pełni skromności i pokory.

#6 01-12-2008 19:50:18

Krzysiek
admin
Serwis

swietny tekst ponownie poszerzajacy moja wiedze - jak widac jest skromna
swietnie wyjasnia pewne rzeczy bedace w dojo co jest czym w ktorym miejscu i dlaczego akurat tam
wchodzac na mate teraz bede inaczej patrzyl na dojo

#7 02-12-2008 01:53:52

Cezary
1 dan

Bardzo dobre Ametyst !

#8 02-12-2008 13:58:04

lukass00
5 kyu
seizaseiza

Dobry tekst. Mam tylko jedno pytanie, będąc twarzą do Kamizy, gdzie mam Shimozeki i Jozeki?

#9 02-12-2008 15:38:17

Cezary
1 dan

to po prostu lewa / prawa

#10 06-01-2010 23:10:51

smogmb
4 kyu
seizaseiza

To ja zadam może błache pytanie dla większości, ale do tej pory nie wiem jakie słowa się wymawia na początku zajęć, nie wiem jak to wytłumaczyć... Sense kłania się w naszą stronę i coś mówi i wszyscy coś odpowiadają, a ja głupi nie mogę zrozumieć i wykminić co to jest:D Siedzę na szarym końcu a ci obok mnie też nie wypowiadają tych słów:) pomożecie:)

"Zwycięża ten który wie kiedy walczyć, a kiedy nie"

#11 06-01-2010 23:11:49

El Zorro
gość
seiza

onegai shimas...

proszę o naukę...

#12 06-01-2010 23:21:35

Krzysiek
admin
Serwis

a na koncu
arigato gozaimas
dziekuje bardzo

jesli nie doslownie to sens taki

#13 06-01-2010 23:24:22

El Zorro
gość
seiza

albo domo arigato gozaimasta i to nie ma odpowiednika na polski, gdyż to jest podziękowanie w stopniu najwyższym, czyli bardziej niż dziękuje bardzo...

#14 06-01-2010 23:32:47

Krzysiek
admin
Serwis

ale w uproszczeniu chodzi o podziekowanie chociaz to o domo dobrze wiedziec - dziekuje Nishio smile

#15 06-01-2010 23:52:02

smogmb
4 kyu
seizaseiza

Dzięki:D

"Zwycięża ten który wie kiedy walczyć, a kiedy nie"

#16 02-01-2011 02:09:48

SashiBa
6 kyu
seiza

ametyst pisze:

Obecne dojo kontynóje

Nie zasnął bym gdybym o tym nie napisał.

Ostatnio edytowany przez SashiBa (02-01-2011 02:11:16)

Trenuje od 12.10.2010
Na 5kyu zdałem 16.06.2011

#17 02-01-2011 12:11:47

ametyst
1 dan

???

#18 02-01-2011 12:59:40

świstaczek
6 kyu
seiza

Nishio pisze:

albo domo arigato gozaimasta i to nie ma odpowiednika na polski, gdyż to jest podziękowanie w stopniu najwyższym, czyli bardziej niż dziękuje bardzo...

Zgadza się.

Co więcej: jest nawet skala formalności jeżeli chodzi o słowo dziękuję:

domo = wyrażenie wręcz slangowe, używane w gronie tylko najbliższych znajomych
arigato = też mało formalny zwrot (nawet w sklepie nie zaleca się jego użycia)
arigato gozaimasu = formalne dziękuję ("u" jest nieme)
domo arigato gozaimasu = bardzo formalne dziękuję, okazanie szacunku
domo arigato gozaimash'ta = najbardziej formalne dziękuję, używane również dla wydarzeń przeszłych/zakończonych się (np. po treningu aikido)

źródło: http://www.youtube.com/watch?v=t4KVfl1dpYg
W bardzo przystępny i niekiedy rozbrajający (zrywam boki) sposób wyjaśnia podstawy japońskiego. Polecam.

Ostatnio edytowany przez świstaczek (02-01-2011 13:03:48)

„Szczęście nie jest stacją, do której zmierzamy, lecz sposobem podróżowania”

#19 02-01-2011 20:31:29

Shinshin
moderator

świstaczek pisze:

domo arigato gozaimash'ta = najbardziej formalne dziękuję, używane również dla wydarzeń przeszłych/zakończonych się (np. po treningu aikido)

Podobno, to podziękowanie stosowane przez gejsze smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

Stopka forum