Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 14-03-2011 00:06:57

smogmb
4 kyu
seizaseiza

Egzamin na 1 Dan

Witajcie drodzy aikidocy:)
Dawno tu nie zaglądałem, ale dużo się zmieniło przynajmniej w mojej skecji... Stopnie rozdawane są niczym bakterie w poradni lekarskiej. Osoby dużo słabsze ode mnie maja ten sam stopień co ja i zapowiada się, że teraz nawet będą robić "multipasy". Mam tego dosyć, nie chcę się z nimi ścigać o to kto ma wyższy, bo nie czuję się na siłach aby nosić wyższy niż mam. Stąd moje pytanie, czy można z 6 kyu zdawać dorazu na 1 dan? Gdzieś wyczytałem że po 6 latach od otrzymiania 6 kyu można, ale chciałbym się utwierdzić w przekonaniu. Jeśli się okaże że można w taki sposób postąpić, to olewam jakiekolwiek egzaminy, które i tak są denne i nastawione na zarabianie pieniążków. Bo co to za egzamin jak zdaje na raz 50osób, z czego 30 to sieroty co skaczą o 2 stopnie. Egzaminujący nie wychwyci każego i nie oceni go. Nie wierzę w bajki, że tylko spojrzy i już wie, bzdura moim zdaniem. Z resztą przez całą moja aikidocką karierę jeszcze się nie spotkałem z opcją, że ktoś nie zdał. Chyba że rozchodzi się o dany, nie kyu.
Prosiłbym was o wypowiedźsmile Pozdrawiam:)

"Zwycięża ten który wie kiedy walczyć, a kiedy nie"

Reklama

#2 14-03-2011 10:52:27

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Re: Egzamin na 1 Dan

A powiedz mi w takim razie, po jaką cholerę w ogóle zdawać jakiekolwiek egzaminy, nawet od razu ten na shodan? Jeśli w systemie egzaminowania nie dostrzegasz sensu, po co w ogóle sobie tym głowę zawracać?

#3 14-03-2011 11:22:38

smogmb
4 kyu
seizaseiza

Ponieważ uprawnienia isntruktorskie mi się kiedyś tam marzą. Liczyłem na uzyskanie odpoweidzi na zadane pytanie, a nie na zarzuty w moim kierunku... Kiedyś na tym forum były bardziej pomocne osoby...

#4 14-03-2011 12:55:02

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

smogmb pisze:

Witajcie drodzy aikidocy:)
Z resztą przez całą moja aikidocką karierę jeszcze się nie spotkałem z opcją, że ktoś nie zdał. Chyba że rozchodzi się o dany, nie kyu.
Prosiłbym was o wypowiedźsmile Pozdrawiam:)

A ja w mojej aikidockiej karierze, która trwa zaledwie 3 lata widziałem jeden oblany egzamin na 6 kyu, cztery oblane na 4 kyu, jeden oblany na 1 kyu i wezmę pewnie udział w swoim oblanym na 4 kyu ;-).

Przepraszam, jeśli Cię uraziłem swoim poprzednim postem, nie taki miałem zamiar. A wracając do zasadniczego tematu, nie wydaje mi się, żeby udało Ci się pominąć całą ścieżkę egzaminacyjną, przynajmniej w Polsce. W Aikikai jest to raczej niemożliwe - może się nawet zdarzyć, że stopnie kyu nie są uznawane międzyfederacyjnie (nie wiem, jak jest z danami, pewnie inaczej, bo dany są zatwierdzane przez Hombu Dojo). Jeśli chodzi o Kobayashi-ryu pewnie jest podobnie, zwłaszcza jeśli się spojrzy na wymagania pomiędzy dopuszczalnymi minimalnymi terminami na poszczególne stopnie, a do tego dochodzą jeszcze obowiązkowe zaliczenia stażów krajowych i międzynarodowych z shihanami. Nie chcę być złym prorokiem, ale mam wrażenie, że Twój plan może spalić na panewce.

#5 14-03-2011 13:52:04

Macias
3 kyu
seizaseiza

smogmb
Podpisuję się obiema rękoma pod twoimi wątpliwościami,bo sam miałem i mam podobne. Tylko raz widziałem,jak ktoś nie zdał na 1kyu,ale UWIERZ,że to był poziom poniżej 4kyu(np.nie wiedzieli,jak jest hanmihantachi waza,wykonanie technik było na podobnym poziomie...).

Jednak nie chodzi o to,żebyś miał poziom wyższy od kiepskich kolegów,tylko się czuł na poziom... Chcesz zdawać na czarny pas? A czujesz się na siłach? W ogóle czujesz się na tyle dobry,by nosić hakamę? Zastanów się,jak naprawdę czujesz aikido.

Z powodu przyznawania pasów tylko za to,że ktoś chodzi raz po raz na trening,z aikido skończyło kilku moich znajomych,ale po cholerę??? Jeśli naprawdę byliby lepsi,byłoby to doskonale widoczne na poziomie hakamy,bądź zdaliby na czarny pas,a ich słabsi koledzy-nie. Nie wiem,ile ćwiczysz,ale gdybyś chciał zdawać na czarny pas,przyczyniłbyś się jeszcze bardziej do zjawiska,którego tak nienawidzisz.

Lej na to,jaki kto ma pas,gdy osiągniesz zacniejszy poziom,będziesz się cieszyć,że na niego zasłużyłeś i ten stopień coś znaczy

Czlowiek nie moze osiagnac niczego bez poswiecen

#6 14-03-2011 15:59:34

GMike
admin
seizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

A spytaj senseja, jak to możliwe że każdy zdaje, na pewno wśród tylko osób znajdą się Ci którzy Ciebie poprą jeśli mają tyle odwagi. Potem grupką idźcie do senseja i poskarżcie się.

Trenowanie i czucie aikido to jedno, ale jeśli czuje się niesmak i brak szacunku do prowadzących te zajęcia to już uprzykrza całą przyjemność...

Pokonaj samego siebie...

#7 14-03-2011 16:49:09

Marcin:)
4 kyu
seizaseiza

Osobiście widziałem oblany egzamin na 3 kyu. W mojje sekcji było kilka przypadków stwierdzenia  "przykro mi ale nie zdałeś". I egzamion szedł do poprawy. Ja sam jestm 1,5 roku po terminie na 3 kyu i jakoś nie mam przekonania do tego aby podejść do egzaminu. Więc czekam na to aż mnie olśni:))). Moim zdaniem waże jest to aby samemu czuć czy to już czas zrobić krok do przodu.
Pomysł aby zdawać na 1 dan po jakimś czasie uważam za chybiony. To tak jakby odebrać pas za samo stażowe. Jeśli bola Cię egzaminy u twojego prowadzącego tereningi to zdawaj u innego. Pojedź na jakiś staż albo obóz i tam spokojnie zdasz. Albo i nie:))

#8 14-03-2011 17:55:20

Cezary
1 dan

Macias pisze:

smogmb
Podpisuję się obiema rękoma pod twoimi wątpliwościami,bo sam miałem i mam podobne. Tylko raz widziałem,jak ktoś nie zdał na 1kyu,ale UWIERZ,że to był poziom poniżej 4kyu(np.nie wiedzieli,jak jest hanmihantachi waza,wykonanie technik było na podobnym poziomie...).

Jednak nie chodzi o to,żebyś miał poziom wyższy od kiepskich kolegów,tylko się czuł na poziom... Chcesz zdawać na czarny pas? A czujesz się na siłach? W ogóle czujesz się na tyle dobry,by nosić hakamę? Zastanów się,jak naprawdę czujesz aikido.

Z powodu przyznawania pasów tylko za to,że ktoś chodzi raz po raz na trening,z aikido skończyło kilku moich znajomych,ale po cholerę??? Jeśli naprawdę byliby lepsi,byłoby to doskonale widoczne na poziomie hakamy,bądź zdaliby na czarny pas,a ich słabsi koledzy-nie. Nie wiem,ile ćwiczysz,ale gdybyś chciał zdawać na czarny pas,przyczyniłbyś się jeszcze bardziej do zjawiska,którego tak nienawidzisz.

Lej na to,jaki kto ma pas,gdy osiągniesz zacniejszy poziom,będziesz się cieszyć,że na niego zasłużyłeś i ten stopień coś znaczy

Czarny pas to odpowiedzialnosc od kiedy zaczlem uczyc zupelnie inaczej patrze na aikido ... watpie czy uda sie przeskoczyc sciezke stopni sam oblewalem rozne stopnie ze 4 razy ale to tylko wzmacnia i widzilem wiele kyu oblanych, okraszonych sensownym spojrzeniam na bledy ... jesli myslisz ze cos jest nie tak ze stopniami w Twoim dojo a mozesz zmienic na inne to zmien, jesli chcesz uczyc aikido co nie jest niestety jednoznaczne z uprawnieniami instruktorskimi...

#9 14-03-2011 21:59:02

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

zawsze mozna zdawac u innego sensei`a i oceni Twoje umiejetnosci a nie oplaty za treningi
czy sensei widzi bledy jak zdaje 30 osob naraz? moj widzi i mowiac czy dana osoba zdala omawia te bledy

co do przeskakiwania stopni to watpie ale sadze ze jest mozliwe zdawanie 2 egzaminow na 1 sesji bo np na poprzedniej nie mogles byc a sensei wie ze jestes swietny

ale o takie sprawy trzeba pytac klub lub federacje

jesli marzy Ci sie bycie instruktorem to nie patrz na innych tylko na siebie by zawsze moc powiedziec ze Twoje umiejetnosci sa adekwatne do stopnia lub wyzsze

mnie dziwi takie przepuszczanie zwlaszcza wyzszych stopni typu hakama bo na stazach oni swoimi umiejetnosciami wystawiaja opinie klubowi

#10 14-03-2011 22:27:20

smogmb
4 kyu
seizaseiza

Pragnąłbym na wstępnie sprostować, że absolutnie nie spieszy mi się do dana, zapytałem z czystej ciekawości.
Poruszyłem temat, bo sierotki które zaczęły ćwiczyć po mnie mają stopień wyższy niż ja. Nie przeszkadzało mi to aż do czasu jak zaczęli mnie pouczać co jak mam robić. Cała wiązanka wtedy różnych słów mi się w głowie przewraca. Chyba każdego by to irytowało.
Ktoś wyżej wspomniał o zdawaniu u innego mistrza. Jestem w sekcji kobayashi i Ci co w niej są wiedzą, że tu egzaminuje tylko jeden pewien Pan którego imienia nie będę wymawiał, bo o nim też mam swoje zdanie. Jego aikido jest świetne ale osobowość beznadziejna i cwaniakowata strasznie.
Innej sekcji niestety nie ma:)
Puki co podjąłem decyzję o nieprzystępowaniu do kolejnego egzaminu:)

#11 14-03-2011 22:57:28

Shinshin
moderator

Cóż... Speuntuję to tak... Najważniejsze, by być uczciwym wobec siebie...

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#12 14-03-2011 23:59:59

Krzysiek
admin
Serwis

smogmb pisze:

Pragnąłbym na wstępnie sprostować, że absolutnie nie spieszy mi się do dana, zapytałem z czystej ciekawości.
Poruszyłem temat, bo sierotki które zaczęły ćwiczyć po mnie mają stopień wyższy niż ja. Nie przeszkadzało mi to aż do czasu jak zaczęli mnie pouczać co jak mam robić. Cała wiązanka wtedy różnych słów mi się w głowie przewraca. Chyba każdego by to irytowało.
Ktoś wyżej wspomniał o zdawaniu u innego mistrza. Jestem w sekcji kobayashi i Ci co w niej są wiedzą, że tu egzaminuje tylko jeden pewien Pan którego imienia nie będę wymawiał, bo o nim też mam swoje zdanie. Jego aikido jest świetne ale osobowość beznadziejna i cwaniakowata strasznie.
Innej sekcji niestety nie ma:)
Puki co podjąłem decyzję o nieprzystępowaniu do kolejnego egzaminu:)

mozna ich wysluchac i zignorowac bo naprawde szkoda nerwow albo nie sluchac bo to nie jest obowiazkiem

#13 15-03-2011 08:05:21

Macias
3 kyu
seizaseiza

smogmb
Aha,czyli jak jest się dobrym znajomym owego pana senseia to ma się wyższy stopień? To mocne!XD Ale zdziwiłbyś się,jak powszechne jest takie zjawisko... Jak trzymasz z władzą,zawsze będziesz miał lepiej. Aha i co do tych mistrzów-lepszych-od-ciebie-na-tyle-że-muszą-to-co-chwilę-zaznaczać to samemu mam w sekcji pewną grupkę panów,którzy pomimo kompletnego braku umiejętności na swój stopień czują ogromną wręcz potrzebę wywyższania się,no cóż... Jest tak w wielu sekcjach,ale kto może to zmienić? My! Następne pokolenie mistrzów,którzy kiedyś będą prowadzić własne sekcje-mówię o części z nas,nawet niekoniecznie o sobie-i którzy nie będą dawać stopni za nic.

Ale na razie musisz przeboleć,bo nawet jeśli poszlibyście do sensei i się poskarżyli,to pewnie nie bylibyście pierwsi,którzy tak zrobili... A waszego egzaminatora pewnie niewiele by to obchodziło,z całym szacunkiem...

Shinshin
Fajny awatar,ciekawa zmiana;-) Chociaż poprzedni też był ekstra

#14 15-03-2011 10:25:03

4 kyu
seizaseiza

Wniosek jest prosy : jeśli czjesz że umies to podchodzisz do egzaminu. Jeśli nie to czekasz. Co do prowadzacego Twojego to też słyszałem mało pochlebne opinie na temat tego Pana.

#15 15-03-2011 17:02:59

Macias
3 kyu
seizaseiza

Wiesz Marcin,tu chodzi raczej o kwestię,gdy ktoś wie,że umie na wyższy poziom,a nie może nań zdawać,a ktoś z gorszymi umiejętnościami ma wyższy stopień... Niby nikomu nie zależy na stopniach,ale taka sytuacja potrafi wpienić zwłaszcza,gdy ktoś się tym niezasłużonym stopniem wywyższa

#16 15-03-2011 18:16:13

GMike
admin
Serwis

A mógłbym się dowiedzieć jaki to klub? Bo chyba się domyślam i chyba miałem z nim do czynienia tongue

Pokonaj samego siebie...

#17 15-03-2011 18:36:52

smogmb
4 kyu
seizaseiza

Shinshin pisze:

Cóż... Speuntuję to tak... Najważniejsze, by być uczciwym wobec siebie...

Zgadzam się z Tobą, dlatego decyzja moja jest taka a nie inna. Uczciwość wobec siebie jest najważniejsza.

Co do innych wypowiedzi na skargi nie polecę bo nie lubię tak robić, wolę zaciskać zęby:)

GMike, jestem z pomorza:)

A kto jest najsławniejszą postacią w świecie kobayashi wszyscy wiedząsmile

#18 15-03-2011 19:13:21

ametyst
1 dan

Pomimo, ze się pośrednio zgadzam z powyższymi opiniami, lecz apeluje o bardziej wyważone wypowiedzi na temat osób tych, innych, czy jakich kol wiek.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#19 15-03-2011 19:57:34

4 kyu
seizaseiza

Macias pisze:

Wiesz Marcin,tu chodzi raczej o kwestię,gdy ktoś wie,że umie na wyższy poziom,a nie może nań zdawać,a ktoś z gorszymi umiejętnościami ma wyższy stopień... Niby nikomu nie zależy na stopniach,ale taka sytuacja potrafi wpienić zwłaszcza,gdy ktoś się tym niezasłużonym stopniem wywyższa

W mojej sekcji zasada jest prosta co do zdawania egzaminów.
1. terminy i  wymagana liczba treningów między egzaminami
2. Decyzja prowadzącego treningi wynikająca z obserweacji mojej pracy na zajęciach i postępach w technikaach.
3. moja decyzja o tym że podchodzę do egzaminu.
4. i albo zadaje albo mam gorszy dzień i musze podejsc do egzaminu jeszcze raz:))
proste ihihihih.
czasami jest tak że termin jest już do egzaminu ale sensei mówi ze "jeszcze nie czs". Termi
n jest ale to co umiesz i robisz na macie wymaga ogrmnej pracy jeszcze.
Co do wywyższania sie wysokich stopni to gdyby w aikido były sparingi to okazałoby sie ze nie jeden dan pod matę powinien sie schować.

#20 15-03-2011 21:00:20

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

Marcin:) pisze:

Co do wywyższania sie wysokich stopni to gdyby w aikido były sparingi to okazałoby sie ze nie jeden dan pod matę powinien sie schować.

uwazam tak samo i mialem to napisac

#21 16-03-2011 20:35:29

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

Phobos pisze:

Marcin:) pisze:

uwazam tak samo i mialem to napisac

może kilka danów by miała dobry poziom ale co do reszty pomijam to milczeniem...

p.s.spotkałem na kilku stażach w Czechach kilka dobry i miłych danów z Polski i Czech....no może pomijając pewną grupę danów, o których wole nie mówić....

Krok po kroku, przejdziesz drogę, która liczy tysiąc mil.
Miyamoto Musashi

#22 18-03-2011 23:21:11

Shinshin
moderator

Świat aikido ma też swoje ciemne strony... na które niestety nie mamy wpływu.

P. S. A nowy avatar jest chyba bardziej adekwatny... smile

#23 19-03-2011 08:19:18

Macias
3 kyu
seizaseiza

Świat aikido to ludzie,nie sama filozofia i przekazy O'Sensei,prawda? Wiadomo,że zawsze ktoś będzie chciał ugryźć jak najwięcej tortu... A my mamy na to wpływ! Pierwszy krok już jest-dostrzeżenie problemu. Na forum sporo pewnie młodych ludzi,a więc następnego pokolenia nauczycieli. Od nich zależy,czy jak pokierują organizacjami za X lat.

#24 19-03-2011 12:28:18

Shinshin
moderator

Zgadza się, ale... ale czy to nie jest wkurzające, gdy widzi się ludzi z naprawdę niesamowitymi umiejętnościami, którzy wciąż mają "tylko" 2-1 kyu, a którzy już dawno powinni nosić hakamę, ale ponieważ są poza układami są skazani na wieczne bycie mudansha. A przecież niktórzy z nich mogliby być naprawdę świetnymi nauczycielami...

Stopka forum