Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 19-12-2008 19:54:24

El Zorro
gość
seiza

kuzushi - wychylenie pozbawienie równowagi

sposoby na pozbawienie równowagi

Reklama

#2 19-01-2009 18:42:21

El Zorro
gość
seiza

Re: kuzushi - wychylenie pozbawienie równowagi

myslę, że idealne kuzushi zyskujemy za pomocą kontroli łokcia ruchem kiriage...co potem sprowadza się do wykonania dźwigni na sposób senseia Shishiyi...

#3 19-01-2009 20:37:17

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

skret nadgarstka powoduje blokade 3 stawow nadgarstek lokiec i bark co ulatwia kontrole

#4 19-01-2009 22:42:24

El Zorro
gość
seiza

ale skręt nadgarstka nadgarstka to już samo kote gaeshi czyli waza... a aikido dzieli się na:

1.zukuri
2.kuzushi
3.waza

zanim wykonamy technike musimy wybić przeciwnika z równowagi...

#5 21-01-2009 11:04:37

lolking9
5 kyu
seizaseiza

hm.. co to jest zukuri, nishio??

#6 21-01-2009 14:13:31

El Zorro
gość
seiza

jest to wypracowanie sobie bezpiecznego dystansu, połączone z reakcją na atak uke gdzie nastepuje zejscie z lini ataku...

właściwie to wszystko się mieści w pojeciu zukuri

#7 21-01-2009 16:14:06

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

jesli chodzi o kuzushi mysle ze trzeba oddzielic statyke od dynamiki gdyz moga byc rozne kuzushi

np przy chudan zuki mozna zejsc z jednoczesna kontrola nadgarska jeszcze przed zalozeniem dzwigni...

albo

aihami katate dori  obrot bioder z reka kokunage prowadzana przed centrum pozniej zejscie do dolu z kontrola nadgarstka pozycja ostateczna przed rzutem tzw horse stand szeroki rozkrok jakbysmy siedzieli na koniu biodra nisko stopy rownolegle ...

#8 24-01-2009 20:00:16

El Zorro
gość
seiza

Cezary pisze:

horse stand szeroki rozkrok jakbysmy siedzieli na koniu biodra nisko stopy rownolegle ...

czy ta pozycja nie nazywa się czasem kiba dachi???

#9 07-04-2009 14:46:03

Bzyk
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Nishio zgodnie z prośbą big_smile
tak jak wcześniej napisał Cezary, zakładając atak yokomenuchi, jest zejście z linni ataku, pociągnięcie uke dokoła poprzez irimi tenkan i dźwignia połączona ze skrętem bioder. Wychylenie zaczyna się w momencie zejścia z lini ataku poprzez wpuszczenie atakującego w miejsce gdzie przed chwilą staliśmy, podczas irimi kontynujemy wychylenie, zazwyczaj staram się podczas irimi powiększyć wychylenie poprzez obniżenie swojej postawy i poprowadzenie ręki uke nisko. dźwignię zakładam zanim uke postawi drugą nogę na ziemi czyli znim odzyska równowagę. big_smile

Ostatnio edytowany przez Bzyk (07-04-2009 14:48:25)

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#10 10-04-2009 12:58:39

El Zorro
gość
seiza

wersja kote gaeshi z daito-ryu... pokazuje bardzo fajne wytrącenie z równowagi... osobiście nie wierzę, by tak wykonane działało w rzeczywistości, ale jeżeli zrobić by to dwoma rękami myślę, że zdało by sie świetnie... ale trzeba reprezentować wysoki poziom... szybsze łatwiejsza i pewniejsza jest wersja kiriage, ale ta nie podoba mi się wizualnie;), dlatgeo ciągle czegoś szukam, co nie zmienia faktu, ze jak na razie na ulicy broniłbym się kiriage...wink

#11 14-11-2009 18:34:10

Shinshin
moderator

U nas w "statycznej" wresji ataku (trochę absurdalnie to brzmi w odniesieniu do ataku smile), jak to nazwał Cezary, aby uzyskać kuzushi, stosuję się meguri.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#12 14-11-2009 20:14:22

El Zorro
gość
seiza

szkoda, że ciężko to opisać... bo bardzo by mnie interesowało meguri przy tsuki kote gaeshi i shomen uchi... a nie mogła byś nagrać filmiku jak wyprowadza się takie meguri??? i wysłać mi np. na maila???

#13 14-11-2009 21:06:25

Shinshin
moderator

Szkoda, że w ubiegłym sezonie nie wspomniałeś o filmie, wtedy nie byłoby żadnego problemu, a teraz mamy nowego senseia i nie sadzę, żeby wyraził zgodę na filmowanie. Poszukam filmów w sieci, choć tych z naszego stylu jest, jak na lekarstwo, a jeżeli już, to nie najlepszej jakości, ale mogę postarać się to w miarę obrazowo opisać. Z tym, że nie dotyczy to kote gaeshi z ataków shomen, czy yokomenuchi, bo wtedy robimy irimi, atemi i technikę, bez meguri. W zasadzie meguri przy kote gaeshi ma sens tylko przy ai-hanmi katatedori, co do tsuki nie jestem pewna, musiałabym to sprawdzić na treningu.

#14 30-11-2009 22:49:42

Shinshin
moderator

Dzisiaj wprawdzie ćwiczyliśmy inną technikę, ale z naciskiem na meguri i wydaje mi się (bo jeszcze tego nie skonsultowałam, tylko zaobserwowałam), że przy tsuki też meguri jest możliwe, choć w nieco zmodyfikowanej wersji.

#15 05-05-2010 11:55:28

gajus21
początkujący
seiza

Mam pytanie odnośnie wyciągnięcia partnera jestem dopiero początkujący więc moje pytanie może wydać się starym wyjadaczom trochę śmieszne: mianowicie w momencie gdy stoję do partnera jak na drugiej rycinie

http://www.aikidocity.com/images/kote_gaeshi2.jpg

mam problemy z ruszeniem partnera, szczególnie gdy stawia opór, z miejsca stoi on na nogach a ja ciągnę tylko jego rękę: sensei mówi że trzeba ściągnąć go w dół i wyciągnąć po ruchu kolistym jednak działa to tylko w przypadku gdy jak pisałem ktoś stawia mniejszy opór. Mam wrażenie że brakuje mi jakiegoś elementu w tej technice ale nie mogę dojść jakiej więc będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi.

#16 05-05-2010 13:12:08

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

gajus21 pisze:

Mam pytanie odnośnie wyciągnięcia partnera jestem dopiero początkujący więc moje pytanie może wydać się starym wyjadaczom trochę śmieszne: mianowicie w momencie gdy stoję do partnera jak na drugiej rycinie

mam problemy z ruszeniem partnera, szczególnie gdy stawia opór, z miejsca stoi on na nogach a ja ciągnę tylko jego rękę: sensei mówi że trzeba ściągnąć go w dół i wyciągnąć po ruchu kolistym jednak działa to tylko w przypadku gdy jak pisałem ktoś stawia mniejszy opór. Mam wrażenie że brakuje mi jakiegoś elementu w tej technice ale nie mogę dojść jakiej więc będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi.

Przede wszystkim, troszkę to wszystko zaczyna działać inaczej, kiedy wykonujesz technikę płynnie (nawet nie szybko, tylko płynnie, bez zatrzymań i podziałów na poszczególne etapy). W momencie, który widać na drugim obrazku (wg naszej szkoły) partner powinien mieć już ciężar na nodze wykrocznej (tej bliżej tori), jego rękę zaś powinieneś mieć przed swoim centrum (dobrze jest w tym momencie obniżyć swoje centrum (razem z trzymaną ręką uke ;-)  ) tak, żeby jeszcze bardziej wychylić uke.

Ze mnie to słaby aikidoka jest, ale w moim przypadku obniżenie centrum zazwyczaj sprawdza się, nawet na solidnych w sensie siły i wagi - uke.

#17 05-05-2010 14:42:17

El Zorro
gość
seiza

z tego powodu o jakim piszesz sensei Shishiya, Yoshida i Nishio pod koniec życia porzucili taką wersję kote gaeshi a zastąpili ją takim prowadzeniem

ale nie wiem czy to odpowiedź na Twoje pytanie... w klasycznej wersji wazny jest ruch uke, który cały czas dąży za tobą w celu zadania uderzenia, na ulicy nikt nie stanie w miejscu...zawsze coś się będzie starał zrobić przeciwko twojemu kote gaeshi...

#18 05-05-2010 14:43:02

Krzysiek
admin
Serwis

gajus21 to co pokazuje obrazek to wykonanie w bezruchu dlatego jest ciezko ale sa sposoby smile
1 nie stawaj rownolegle do partnera bo w tej pozycji dzialasz tylko reka a ta ma malo sily -  chodzi o to ze  ruch prowadzenia reki partnera zaczynamy w momencie mijania sie z Nim a nie po minieciu sie z Nim
2. reka partnera musi byc powtarzam MUSI BYC przed Toba a nie pomiedzy Wami
3. reke partnera skrec na zewnatrz to spowoduje ustawienie jego ciezaru na 1 nodze - zrob prosta probe - wyciagnij swoja np prawa reke przed siebie i skrec ja w prawo tak zeby kciuk byl do dolu - raczej niewygodna pozycja i malo stabilna dzieki czemu partner chetniej idzie

tyle na poczatek wystarczy punkt 1 ciezko wytlumaczyc - poszukam filmu

#19 06-05-2010 07:52:12

gajus21
początkujący
seiza

Wydaje mi się że brakowało mi właśnie tego wykręcenia nadgarstka o którym pisze Krzysiek.

Nishio bardzo ciekawa wersja jak będzie możliwość to wypróbuje ją na treningu.
A co do płynności i tego że przeciwnik nie będzie stał w miejscu to wiem bo gdy uke jest w ruchu to łatwiej jest go ruszyć (a przynajmniej takie odnoszę wrażenie) dopiero jak stanie nieruchomi i stoi wtedy pojawiają się problemy.
Dzięki wszystkim za pomoc

#20 06-05-2010 13:27:14

Krzysiek
admin
Serwis

owszem latwiej ruszyc uke bo w zasadzie pilnujemy by sie nie zatrzymal ale trudniej poradzic sobie z reka smile

#21 16-08-2011 21:34:52

Krzysiek
admin
Serwis

Krzysiek pisze:

owszem latwiej ruszyc uke bo w zasadzie pilnujemy by sie nie zatrzymal ale trudniej poradzic sobie z reka smile

cofam ten post ^ smile
przy tym prowadzeniu ktore poznalem na stazu dzieki ElZorro radzenie sobie z reka to pikus smile

#22 16-08-2011 23:14:16

El Zorro
gość
seiza

rozwiniesz?smile

#23 17-08-2011 16:02:33

Krzysiek
admin
Serwis

hm
dzieki trzymaniu za lokiec i wypychaniu go do srodka ma sie pelna kontrole nad uke poprzez wychylenie i nie ma opcji by uke mogl cos wykombinowac

#24 17-08-2011 16:23:57

El Zorro
gość
seiza

cieszę się, że się spodobało smile

#25 17-08-2011 18:13:20

Krzysiek
admin
Serwis

spodobalo bo dotad zawsze byl problem z wychyleniem osob wysokich ktore maja dlugie rece wiec i duzy zasieg ramion i zawsze trzeba z nimi kombinowac

Stopka forum