Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 26-04-2009 20:24:04

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Randori

Czy często je wykonujecie?Jak wam się podoba?Czy powinno być często na treningach?
U nas ćwiczymy je średnio 2 -3 razy w miesiącu.Możemy sobie na to pozwolić gdyż jesteśmy grupą zaawansowaną.Mamy randori "reżyserskie" i "realne".W reżyserskim jest ustalony atak pozycja i kolejność ataku oraz tępo.W realnym jest dozwolony każdy atak z aikido, tępo zazwyczaj jest szybkie.Jak ktoś nie daje rady to mu zwalniamy.Kolejność przypadkowa.Tori broni się jak umie.Oczywiście nie zabijamy się!Uczy to szybszego reagowania i myślenia.No i ten dreszcz emocji kiedy 4-5 uke chce cie powalić.Ale jazda!A uczy nas to równiez poruszania się między przeciwnikami.Na początku staliśmy jak kołki!A lepiej jest się ruszać.Wyższa szkoła tai sabaki.Polecam!

Reklama

#2 26-04-2009 20:38:56

Pastel
5 kyu
seizaseiza

Re: Randori

U mnie wykonywane jest to zadko, przewaznie tylko wyzsze stopnie biora w tym udzial. Ale nie kladzie sie na to nacisku, raczej w formie rozrywki smile

#3 26-04-2009 20:48:22

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Ja też nie jestem jeszcze na tym poziome, żeby szaleć przy prawdziwym randori, ale czasami sensei pozwla nam na coś co przypomina randori, z tym że mamy wtedy dwóch, góra trzech uke i kilka określonych technik, tylko że sami dowolnie zmieniamy sobie kolejność. W sumie szoda, że nie ćwiczymy częściej w ten sposób smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#4 26-04-2009 20:56:38

Pastel
5 kyu
seizaseiza

Czy ja wiem czy szkoda? RAZ mi pozwolili wziac w tym udzial, ale jak kazdy wie to sie zle skonczylo po trzecim ataku, jak mialam prawie limo pod okiem xD

#5 26-04-2009 21:00:41

Shinshin
moderator

Ale to właśnie randori najbardziej przypomina sytuację z realnej walki... z kilkoma przeciwnikami.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#6 26-04-2009 21:11:49

Pastel
5 kyu
seizaseiza

Taaak, wiem o tym. Tyle ze ja wole poczekac, az aikido wejdzie mi w krew big_smile

#7 26-04-2009 23:33:54

Krzysiek
admin
Serwis

randori jest kilka typow
u mnie najczesciej jest w rzedach tzn atak z jednego kierunku i chwyt za ramiona
czesto rzad jest jeden czyli atakuja wszyscy z calej grupy i bronia sie tez wszyscy bedac po kolei na srodku a przy 20-30 osobach to troche meczy bo prowadzacy pogania atakujacych smile

#8 27-04-2009 10:34:43

Mhroczny
4 kyu
seizaseiza

To jest kakari geiko (? pisownia ?). Randori jest z rożnych kierunków i prawda, może być w randori wykonywane jui waza czy tylko np. kokyu nage. Co kto lubi tongue

#9 27-04-2009 13:39:56

Krzysiek
admin
Serwis

Mhroczny slusznie - porabalo mi sie

#10 07-09-2010 09:18:27

Marcin:)
4 kyu
seizaseiza

Jeśli chodzi o randori to od tego sezonu jest to stały elememt treningu. Oczywiście nie jest ot normalne randori . Atakujemy technikamii które były ćwiczone na terningu . Tori jest jeden a uke od 2 do 3 i... radź sobie sam hihihi. Jest jeszcze coś co zostało wprowadzone jako nowość. W parach staramy sie zastosować technike z treningu ale to kto jest uke a kto tori to zależy od tego  komu uda się zrobic technikę:). Przypomina to troche zapasy a trochę zwykłe szarpanie ale jest super jeśli uda się zrobic technikę.

#11 12-09-2010 20:55:36

Łosia
5 kyu
seizaseiza

Hm... kiedyś widziałam randori podczas egzaminu chyba na 2 kyu i to był jeden jedyny raz, gdy miałam okazję je obejrzeć. Ponoć bardzo popisowe było, gdy kilku chłopaków od nas z sekcji zdawało na 1 dana, ale nie mogłam tego obejrzeć, czego do tej pory żałuję. Nie wiem, jak często u nas robi się randori, bo robi je tylko grupa zaawansowana (ja do tej pory chodziłam do średnio-zaaaw.). Uważam, że powinno się je robić regularnie, bo ma swoje zalety - uczy refleksu, pomaga odrobinkę przybliżyć Ci sytuację z prawdziwego zdarzenia (kilku dresów atakuje Cię po przegranym meczu big_smile) no i podnosi adrenalinę. Nie znaczy to jednak, że trzeba je wykonywać cały czas. Moim zdaniem nie należy też zaniedbywać wolnego przemyślanego wykonania techniki. Im częściej dokładnie powtórzysz coś, tym lepsza będzie tego jakość no i będziesz wkładać w to mniej wysiłku (a to potem będzie użyteczne podczas randori).

Data rozpoczęcia treningów: 27.02.2009
Data zdania na 5 kyu: 13.01.2010
Data zdania na 4 kyu: 02.12.2010

#12 18-08-2011 00:13:59

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

No, u nas to wygląda zupełnie inaczej smile

Jako takie randori zwie się u nas jiu-wazą (co można by chyba w wolnym tłumaczeniu nazwać "10 technikami") i jest ono z jednym uke i dosyc późno (pierwsza jiu-waza jest 1 kyu, później jest jedna na 1 dana). U nas są to zawsze jiu-wazy z ataku mune muchi (mune dori).

Na 2 danie jest futarotori (dwóch uke, jeden z bronią) na trzeciego dana jest sanintori (3 uke, dwóch z bronią). Po więcej wątków odsyłam do działu "Yoshinkan". Kolega Seiseikai tam wszystko pięknie opisał. smile

Dlaczego u nas tak to wygląda? Ponieważ jest to piekielnie trudna rzecz smile Spróbuj przez 10 technik (a czasem jest ich więcej, to w sumie zależy od tego kiedy Sensei zakrzyknie "Yame". Dobrze jednak mieć tak 14 - 17 technik przygotowanych) całkowicie kontrolować Uke, utrzymywać dystans i nie zapętlić się na jednej technice smile

Z kolei futarotori i sanintori to już zupełnie inna bajka i tu już trzeba umieć zastosować najkrótsze techniki i tak się poruszać, aby nigdy nie mieć nikogo za sobą.

Stopka forum