Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#26 16-04-2010 00:34:30

Daniel
6 kyu
seiza

Re: wykonanie techniki tenchi nage

Mamy taką skłonność do ćwiczenia tego co nam wychodzi lub lubimy smile
dlatego staram się dużo czasu poświęcać na techniki, które mi nie wychodzą (pewnie dlatego ich nie lubię) - taki przekorny jestem big_smile
a poważnie - to za krótko ćwiczę aikido, żeby mieć jakąś ulubioną technikę - ale staram się szczególnie te trenować, które mi najmniej wychodzą albo ich nie czuję.

hmm... mi jakoś nie specjalnie robi różnicę atak... i tak mam doprowadzić do wykonania techniki tyle tylko że czasami z dodatkowymi 'ruchami' big_smile

Każdy jest gotów zabijać, samuraj jest gotów umrzeć

Reklama

#27 16-04-2010 11:00:56

El Zorro
gość
seiza

wiesz to nie o to chodzi, jeżeli coś mi nie wychodzi to zazwyczaj staram sie to poznać dogłębnie i to lubie. nie mam problemów większych z tenchi nage czy atakami katadori... wychodzą mi... poprostu ich nie lubie...

#28 16-04-2010 12:47:21

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Nishio pisze:

sam szczerze powiedziawszy nie przepadam za tą techniką... nie czuje się niej dobrze poza atakiem gyakuhanmi i ryotedori...

tak samo jak strasznie nie lubie ataków kata dori, ryokata dori, katamenuchi... już sode dori prędzej mi podchodzi...

alez to przepiekna technika do cwiczenia kokyu, a Saito mowil ze jesli za czym nie przepadasz powinnienes robic dwa razy czesciej smile

#29 16-04-2010 12:50:23

El Zorro
gość
seiza

znam inne cwiczenia na kokyu... nie lubie tenchi nage i tyle...

#30 16-04-2010 17:30:54

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

to szkoda ze mnie nie bedzie na stazu moze bys polubil...

#31 16-04-2010 18:05:40

El Zorro
gość
seiza

wątpie... wink

#32 08-11-2010 22:17:52

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Chciałałabym dla porównania poznać różne wersje techi nage, więc jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe filmy z tą techniką, to byłabym wdzięczna smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#33 08-11-2010 23:22:43

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Shinshin pisze:

Chciałałabym dla porównania poznać różne wersje techi nage, więc jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe filmy z tą techniką, to byłabym wdzięczna smile

Różne sposoby wykonania w Kobayashi, czy w ogóle?

#34 10-11-2010 21:48:24

Shinshin
moderator

W ogóle smile

#35 10-11-2010 22:09:19

El Zorro
gość
seiza

od 6.15

#36 10-11-2010 22:28:33

Shinshin
moderator

Nic, tylko podpatrywć i naśladować smile

#37 04-10-2011 15:51:27

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

U nas tenchinage można wykonać w dwóch wersjach:
1) Gdy Uke na końcu wykonuje pad ichi (koho ukemi ichi)
2) Gdy Uke wykonuje na koncu zempo kaiten ukemi

Wersja pierwsza jest prostsza i występuje już na pierwszym egzaminie (i ciągnie się do 4 kyu włącznie smile ). Jej wykonanie nie różni się w większy sposób od tego co tutaj jest opisane.

Druga wersja jest znacznie trudniejsza. Najpierw przyciagamy ręce do siebie i przyjmujemy pozycję podobną do elementu shumatsudosa ni z kihon dosa (tylko ręce odwrotnie): Jedna ręka przed nami, druga podniesiona do góry (hiriki). Następnie przesuwamy całe ciało w jedną stronę, co powoduje obrót Uke. Na koniec wykonujemy shakoundo, co kończy się padem naszego Uke.

Wg. mnie, jedna z trudniejszych technik Aikido. (Prawdopodonie najcięższa)

#38 04-10-2011 17:04:17

Krzysiek
admin
Serwis

MisterCz pisze:

Najpierw przyciagamy ręce do siebie i przyjmujemy pozycję podobną do elementu shumatsudosa ni z kihon dosa (tylko ręce odwrotnie)

dla mnie brzmi jak japonszczyzna smile
sam gdzies napisales ze nazwy sie roznia wiec nie oczekuj ze zrozumiem smile

#39 04-10-2011 17:41:47

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Krzysiek pisze:

dla mnie brzmi jak japonszczyzna
sam gdzies napisales ze nazwy sie roznia wiec nie oczekuj ze zrozumiem

No to prawda, to jest japoński smile

Shumatsudosa ni od 2.45

Musicie wszyscy wiedzieć, że każdy swój post w kategorii Yoshinkan Aikido odnoszę do kihon dosa smile

#40 06-10-2011 12:21:38

niko
początkujący
seiza

czasami koncentrujemy się na ręce która ciągnie w dół a to błąd, należy tylko utrzymać pewien poziom a ręka która ciągnie ku górze obraca się dodatkowo co powoduje podnoszenie się łokcia uke a to powoduje rozciąganie pozycji. w wykonaniu dynamicznym wystarczy lekko zejść, rozciągnąć i zamknąć. to jest technika którą inaczej wykonuje się statycznie a troszkę inaczej dynamicznie. mój sensej potrafi statycznie zrobić wersje dynamiczną, mi też czasem to wychodzi smile

"Każda sztuka walki warta jest tyle ile wart jest człowiek który ją reprezentuje"

#41 06-10-2011 16:04:46

Krzysiek
admin
Serwis

niko pisze:

czasami koncentrujemy się na ręce która ciągnie w dół a to błąd, należy tylko utrzymać pewien poziom a ręka która ciągnie ku górze obraca się dodatkowo co powoduje podnoszenie się łokcia uke a to powoduje rozciąganie pozycji. w wykonaniu dynamicznym wystarczy lekko zejść, rozciągnąć i zamknąć. to jest technika którą inaczej wykonuje się statycznie a troszkę inaczej dynamicznie. mój sensej potrafi statycznie zrobić wersje dynamiczną, mi też czasem to wychodzi smile

gorna robi kokyu ho i jest to bardzo trudne

#42 02-12-2011 16:32:53

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

niko pisze:

czasami koncentrujemy się na ręce która ciągnie w dół a to błąd, należy tylko utrzymać pewien poziom a ręka która ciągnie ku górze obraca się dodatkowo co powoduje podnoszenie się łokcia uke

Wszystko pięknie, ale to, co napisałeś o ręce "niebiańskiej" ma sens tylko w przypadku ataku ryote tori ;-) W innych "popularnych" atakach, z których wykonuje się tenchi nage (czyli np. gyaku hanmi katate dori, yokomenuchi) najważniejsze jest uzyskanie kuzushi, a do tego można dość zdaje się koncentrując się właśnie na ręce "ziemskiej".

#43 05-12-2011 17:49:21

Shinshin
moderator

MisterCz pisze:

Shumatsudosa ni od 2.45

Musicie wszyscy wiedzieć, że każdy swój post w kategorii Yoshinkan Aikido odnoszę do kihon dosa smile

I jak tu się odnieść do czegoś, czego kompletnie się nie rozumie. Jak dla mnie, to totalna "egzotyka". A niby wszyscy trenujemy aikido smile

Hm... Upraszczając. Jeżeli dobrze rozumuję, to uczycie się technik dzieląc je na sekwencje (kroki, powiedzmy, że odpowiednik naszych tai sabaki plus ataki/"bloki"), czy tak?

U nas w zasadzie nie ma czegoś podobnego, poza dwoma wyjątkami. Ćwiczeniem w tempo, na ogół podczas rozgrzewki sekwencji ataków/bloków nieaikidockich (ataków "bokserskich i kopanych), łącznie z pracą nóg.

#44 06-12-2011 10:37:45

michalm
6 kyu
seiza

Tak można napisać .... upraszczając wink
Na pewno zauważyłaś jaki nacisk kładziony jest na zachowanie kamae podczas techniki.
By je uzyskać niezbednym jest rozbicie (podczas nauki) techniki na sekwencje właśnie celem nauczenia zachowania pozycji.
Ale etapie nauki.
Potem stopniowo techniki są "upłynniane"

BTW Nie wiem, ale może wpływ na to jaki jest Yoshinkan miało to, że Gozo Shioda usystematyzował aikido nadając nazwy technikom. Stąd kihon dosa jako baza na podstawie której można wykonać bardzo wiele technik.
Standardową procedurą na terningach, gdy ktoś nie radzi sobie z techniką jest kazać mu zrobić odpowiedni element kihon dosy a następnie jeszcze raz technkę
Z reguły okazuje się, że to rozwiązuje sprawę.

#45 07-12-2011 22:25:56

Shinshin
moderator

My akurat mamy inne sposoby na ćwiczenie kamae, a nasze minimalistyczne aikido nie wymaga rozobicia na fazy. Chyba że ćwiczymy interpretacje kata albo nieaikidockie ataki, wtedy to ma sens.

Stopka forum