Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

• Index
  •  » Kaiten nage
  •  » Co sądzicie na temat tego wejścia do uchi kaiten nage?

#1 08-11-2011 11:33:39

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Co sądzicie na temat tego wejścia do uchi kaiten nage?

Ja jeszcze nigdy tego w ten sposób nie robiłem (mam na myśli ten dodatkowy obrót o 180 stopni po przejściu pod ręką). Ma to sens?

Ostatnio edytowany przez sulaco33 (08-11-2011 11:35:05)

Reklama

#2 08-11-2011 14:46:37

michalm
6 kyu
seiza

Re: Co sądzicie na temat tego wejścia do uchi kaiten nage?

Nie moje aikido wink ale przecież zasady ogólne są wspólne.
Nie ma sensu. Dodatkowa okazja by zgubić uke, który i tak trzyma końcami palców.
To mi wygląda jakby to miało być KN ura. U nas między KN omote  i ura jest taka różnica, że po unieruchomieniu ręki i głowy uke następuje albo krok do przodu i rzut (omote), albo głęboki tenkan i kaiten (ura). I ta druga wersja podoba mi sie bardziej.

#3 08-11-2011 20:35:34

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

to nie jest technika tylko cwiczenie dla uke

#4 08-11-2011 22:11:37

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

sulaco33 jeżeli robi to sensej Borowski to jest dlaniego normalne, bo on zasze robi długie ruchy...jak chodzi omnie to już z tym sensejem miałe do czynienia....mam dla niego duży szacunek za to co wnosi od siebie do aikido...
przyokazji ten ruch roche przypomona drogę aikido, którą studjuje...dla mnie ten ruch jest normaly chodz jest robiony przez senseja z Aikikia....

jeżeli rospatrujemy pod względem techniczym ten obrut o 180 stopni...to w tym przypatku to tori przechwytuje ręke uke, a nie ręka uke ma być cały czas przyklejona do ręki toru...bo zasze puści...to jest zadaniem tori, żeby trzymać dobry dynstaś moniędzy nimi i zadaiłać kuzushi na uke...jak to jest spełnoma to wasa jest już tylko formalościa...rasomująć mój wywód to chodzi mi oto, że ten warjant uchi kaiten nage jest możliwy do wykonani z obrotem, bo jest to dlmie warjań ura...

Ostatnio edytowany przez Sensej Kamper (08-11-2011 22:24:33)

Krok po kroku, przejdziesz drogę, która liczy tysiąc mil.
Miyamoto Musashi

#5 09-11-2011 00:01:15

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Zgodzę się z michałemm, wszystko co się osiąga to strata wytrącenia Uke (widać, że Uke ledwo trzyma).

Ogólnie to jak pierwszy raz to zobaczyłem, to wydawało mi się to potwornie ściemnione (Sennsei "musnął" uke, a on "poleciał"), tak słowa Krzyśka rozchwiały moje negatywne tego postrzeganie smile

Powiedz mi też drogi Krzyśku, skoro to jest ćwiczenie dla uke, to występuje u was też technika kayten nage i jak ją wykonujecie?

#6 09-11-2011 11:40:21

michalm
6 kyu
seiza

Pewnie coś w tym  stylu

czyli różnice dotyczą szczegółów.

#7 09-11-2011 13:38:44

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

michalm pisze:

Pewnie coś w tym  stylu

Szczegółów, ale jednak dość istotnych. W wersji senseia Borowskiego jest zupełnie inne prowadzenie uke. Wersja Doshu niesie ze sobą nieco mniejsze ryzyko utraty kontaktu z uke.

Próbowałem szukać na jutubie kaiten nage w wersji Yoshinkan, ale bezskutecznie. Pewnie istnieje jako jeden z wariantów kokyu nage... Może koledzy Yoshinkanowcy pomogą?

Ostatnio edytowany przez sulaco33 (09-11-2011 13:39:37)

#8 09-11-2011 14:17:24

michalm
6 kyu
seiza

sulaco33 pisze:

michalm pisze:

Pewnie coś w tym  stylu

Szczegółów, ale jednak dość istotnych. W wersji senseia Borowskiego jest zupełnie inne prowadzenie uke. Wersja Doshu niesie ze sobą nieco mniejsze ryzyko utraty kontaktu z uke.

Próbowałem szukać na jutubie kaiten nage w wersji Yoshinkan, ale bezskutecznie. Pewnie istnieje jako jeden z wariantów kokyu nage... Może koledzy Yoshinkanowcy pomogą?

To co napisałem o szczegółach dotyczy między naszym (Yoshinkan) wykonaniem a Aikikai.

A "naszej" wersji też nie znalazłem. Może źle szukam sad

#9 09-11-2011 20:49:25

Krzysiek
admin
Serwis

MisterCz pisze:

Zgodzę się z michałemm, wszystko co się osiąga to strata wytrącenia Uke (widać, że Uke ledwo trzyma).

Ogólnie to jak pierwszy raz to zobaczyłem, to wydawało mi się to potwornie ściemnione (Sennsei "musnął" uke, a on "poleciał"), tak słowa Krzyśka rozchwiały moje negatywne tego postrzeganie smile

Powiedz mi też drogi Krzyśku, skoro to jest ćwiczenie dla uke, to występuje u was też technika kayten nage i jak ją wykonujecie?

wystepuje w kilku wersjach
1 bezposrednia
2 z tenkanem
3 z obrotami 1 obrot lub 2 obroty a te wersje traktujemy jako cwiczenie kontroli nad uke a nie jako technike

#10 10-11-2011 12:04:05

michalm
6 kyu
seiza

Krzysiek pisze:

te wersje traktujemy jako cwiczenie kontroli nad uke a nie jako technike

Ale wygląda jak ćwiczenie dla uke jak ma się zachować, żeby technika wyszła wink
Żeby było śmiesznie to wystarczyłoby, żeby tori w czasie obrotu trzymał dłoń poziomo wnętrzem do góry.
Uke byłby:
1 ciągnięty w kierunku czterech palców bez ryzyka, że straci chwyt
2 uke by zachować pewny chwyt musiałby się pochylić ze zgiętą ręką przez co jego pozycja byłaby o wiele słabsza
Ale to tylko takie moje Yoshinkanowskie  grymaszenie

#11 10-11-2011 18:41:53

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

michalm pisze:

uke by zachować pewny chwyt musiałby się pochylić ze zgiętą ręką przez co jego pozycja byłaby o wiele słabsza

to co napiasłeś nie jest zadaniem uke...to jest zadnie tori, żeby poruszyć i wytrącić uke z równowagi...by ty jako tori masz stać dla siebie stabilnie i pewnie a na tomiast uke ma być wychylony i w nie wygodnej dla niego pozycji...bo jeżeli tego nie zrobisz to uke ci przyłoży w przysłowiowego "ryja" lub założy ci kontr technikę....a natomiast jeżeli chodzi o peny chwyt to zadaniem tori jest na wyszym pozomie nie pozwolić się uke złapać za renkę....

Miyamoto Musashi

#12 10-11-2011 22:13:55

Krzysiek
admin
Serwis

michalm hm widzisz mnie sie uczy ze to tori dba o uchwyt bo jak uke pusci to zaczyna miec rozne pomysly smile
znalazlem wersie obrotowa

w 42 sekundzie tyle ze to jest soto kaiten nage ale mi chodzi o obrot po wejsciu wiec moze byc smile
robimy tez jeszcze dluzsza wersje z dwoma obrotami

#13 10-11-2011 23:40:39

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

Krzychu ten filmik odaje to co chciałem powiedzieć.....widać tu, że tori wykożystuje wychylenie i ma przytym pełną kontrole nad uke.....Kaiten Naga pięknie wykonoana...smile

Miyamoto Musashi

#14 11-11-2011 11:36:30

michalm
6 kyu
seiza

Krzysiek pisze:

michalm hm widzisz mnie sie uczy ze to tori dba o uchwyt bo jak uke pusci to zaczyna miec rozne pomysly smile

w 42 sekundzie tyle ze to jest soto kaiten nage ale mi chodzi o obrot po wejsciu wiec moze byc smile

1. Mnie też powtarza się, że to moje zadanie nie zerwać chwytu. Na zajeciach z dzieciakami też tłukę im do głów, że uke ma trzymać, ale oni też nie mogą wyrywać ręki z chwytu
Dlatego wyłapuje takie rzeczy gdy tori prowadzi ręce na granicy zerwania w technikach, gdzie wytrącenie wymaga zachowania pewnego chwytu.
W Seiseikai Yoshinkan zwraca się uwagę by prowadzić ręce tak by nie powstawała wolna przestrzeń między dlonią uke, a ręką lub dłonią tori

2 Robimy tego typu kaiten nage. to jest właśnie to moje ulubione

Ostatnio edytowany przez michalm (11-11-2011 11:38:59)

#15 11-11-2011 17:33:46

Shinshin
moderator

Krzysiek pisze:

U nas też jest podobny wariant. A tak w ogóle, z przyjemnością ogląda się takie aikido smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#16 11-11-2011 18:15:04

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Shinshin pisze:

Krzysiek pisze:

U nas też jest podobny wariant. A tak w ogóle, z przyjemnością ogląda się takie aikido smile

Bo Fabio Branno sensei to Tissierowiec ;-)

#17 11-11-2011 20:30:56

Shinshin
moderator

Nie znam człowieka, ale Tissierowską rękę się czuje smile

A propos Tissiera, czy ktoś był może na stażu? Bo jestem bardzo ciekawa relacji...

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#18 11-02-2012 21:11:13

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Krzysiek pisze:

Tylko że tam nie ma żadnej kontroli stawy barkowego przy rzucie, uke leci chyba bardziej kurtuazyjnie, aniżeli za sprawą działającej techniki, takie jest moje skromne zdanie.
Rozumiem żeby tak rzucać początkującymi, ale nie hakamą... hmm chociaż w Aikikaiu z tego co się orientuję hakamę się zakłada już od 2 kyu.

your reiatsu is making me hard...
Shobukan Dojo
Silesian Yoshinkan Aikido Team

#19 11-02-2012 22:05:05

Krzysiek
admin
Serwis

tak od 2 kyu
kontrola jest taka ze trzymasz glowe uke przy swoim biodrze i wykorzystuje sie sile odsrodkowa
poza tym to bardziej cwiczenie nauki panowania nad uke niz technika jako taka - o ulicy nie wspominam smile

#20 11-02-2012 22:07:33

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Kiod pisze:

Tylko że tam nie ma żadnej kontroli stawy barkowego przy rzucie, uke leci chyba bardziej kurtuazyjnie, aniżeli za sprawą działającej techniki, takie jest moje skromne zdanie.
Rozumiem żeby tak rzucać początkującymi, ale nie hakamą... hmm chociaż w Aikikaiu z tego co się orientuję hakamę się zakłada już od 2 kyu.

W wersji ura taka pełna kontrola stawu barkowego nie jest właściwie konieczna. Ważniejsza jest kontrola karku. Uke leci dzięki sile inercji. Tutaj chyba lepiej widać:

Ostatnio edytowany przez sulaco33 (11-02-2012 22:08:15)

#21 21-02-2012 16:04:20

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

sulaco33 pisze:

W wersji ura taka pełna kontrola stawu barkowego nie jest właściwie konieczna. Ważniejsza jest kontrola karku. Uke leci dzięki sile inercji.

Przez "siłę intencji" rozumiesz dynamikę?
Kurczę Was Tissierowców wszędzie pełno big_smile

Shobukan Dojo

#22 21-02-2012 16:16:00

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Krzysiek pisze:

kontrola jest taka ze trzymasz glowe uke przy swoim biodrze i wykorzystuje sie sile odsrodkowa
poza tym to bardziej cwiczenie nauki panowania nad uke niz technika jako taka - o ulicy nie wspominam smile

O ulicy nie piszmy bo będzie masakra wink

Ja wiem o co chodzi, samemu często wykonuję czystą formę nagę  chwytając za karczek, blisko prowadząc parnera i robiąc tenkan.
U nas natomiast zakładamy technikę kaiten nage ura przez kontrolę barku, tak że partner po padzie leci pod siebie, a nie do przodu, bardzo nieprzyjemny pad.

Shobukan Dojo

• Index
  •  » Kaiten nage
  •  » Co sądzicie na temat tego wejścia do uchi kaiten nage?

Stopka forum