Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#26 26-10-2011 22:15:43

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Re: Wykonanie techniki Sudori nage

Ale nie widać w żadnym miejscu "wejścia" w nogi Uke, lecz jedynie przyjęcie pozycji, o którą on się przewróci. Jeżeli uke nie wyskoczy do padu zanim się z nami  zderzy to wtedy i tak poczujemy jego uderzenie.

Reklama

#27 27-10-2011 22:48:48

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

MisterCz pisze:

Ale nie widać w żadnym miejscu "wejścia" w nogi Uke, lecz jedynie przyjęcie pozycji, o którą on się przewróci. Jeżeli uke nie wyskoczy do padu zanim się z nami  zderzy to wtedy i tak poczujemy jego uderzenie.

jakbys przeczytal cala dyskusje uwaznie np post numer 22 to nie dziwilbys sie bo tam opisalem jak ta technika powinna wygladac

#28 28-10-2011 00:17:41

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

No dobra, ale spróbuj wykonać klęk podparty i przesuwaj się w nim na boki. Ja osobiście miałbym problem.

Ostatecznie jednak, nie będę oceniał ani porównywał, gdyż u nas... również występuje ta technika w sposób w jaki opisuje ją Krzysiek smile Zobaczcie tutaj:

0.59 - 1.02 wersja opisana przeze mnie.
1.38 - 1.40 wersja opisana przez Krzyśka

Jestem jednak zwolennikiem wersji opisanej przeze mnie. Głównie dlatego, że osobie wykonującej nie może się praktycznie nic stać, a Uke dostaje bardzo wysoki pad (przypominający koshinage)

#29 28-10-2011 01:21:11

El Zorro
gość
seiza

trochę jak seoi otoshi

#30 29-10-2011 22:09:06

Krzysiek
admin
Serwis

jesli to w 2:18 to czlowiek robi dokladnie w sposob ktory skrytykowales tzn klek i liczenie ze uke sam przeleci
przynajmniej ja to tak widze smile

#31 30-10-2011 00:33:18

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Krzysiek pisze:

jesli to w 2:18 to czlowiek robi dokladnie w sposob ktory skrytykowales tzn klek i liczenie ze uke sam przeleci

To zacznijmy od tego, że ten człowiek to Sensei Takeno Takafumi, 9 Dan Yoshinkan i Seiseikai, Saiko Komon... smile

Co do drugiej części, to nie da się ukryć że wykonuje tą technikę tak jak opisywałeś (i pokazywałeś), dlatego też pisałem wcześniej, że nie będę się o to kłócił (no bo po co, skoro i tu i tu jest to samo smile )
Można też powiedzieć, że tutaj przynajmniej widać, że Sensei Takeno wchodzi w nogi (czyli tak jak powinno to wg. ciebie Krzyśku wyglądać), a nie po prostu kładzie się na macie (jak można zauważyć na wielu filmikach, różnych styli aikido, również Yoshinkan)...

Na koniec dodam, że tą technikę byłem uczony/wykonywałem tylko w sposób w jaki wcześniej opisywałem i jestem dużo bardziej do niej przekonany. Jeżeli chodzi wersję z zejściem na kolana, odpowiem ci ładnie cytatem:

El Zorro pisze:

nie mówię, że to zły, czy nieskuteczny sposób, ale mnie nie przekonuje

smile

#32 30-10-2011 02:06:24

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

MisterCz pisze:

Na koniec dodam, że tą technikę byłem uczony/wykonywałem tylko w sposób w jaki wcześniej opisywałem i jestem dużo bardziej do niej przekonany.

Przyznam, że jeszcze nigdy nie wykonywałem tej techniki (w którejkolwiek z wersji), więc będę mówił z pozycji laika, ale jak na moje niewprawne oko, to wersja preferowana przez Ciebie jest chyba znacznie trudniejsza do poprawnego wykonania?

Aha, powiem jeszcze, że patrząc na ten pokaz senseia Takeno, miałbym problem ze stwierdzeniem, że to, co pokazuje, to Yoshinkan (w sensie, że brak tu yoshinkanowej robotyki i zataczania ogromnych okręgów nogami przy tenkanach). I tylko kamae z rozcapierzonymi palcami na początku i końcu każdej jiu wazy pozwoliło mi to stwierdzić wink

Ostatnio edytowany przez sulaco33 (30-10-2011 02:11:50)

#33 30-10-2011 11:05:30

michalm
6 kyu
seiza

@MisterCz.
Może mamy tu do czynienia z dwiema zupełnie innymi technikami.
Wrażenia z lotu mogą na to wskazywać. W pierwszej (sudori nage) uke ma jakiś wpływ na to co się dzieje. Może się wybić do padu i nad nim zapanować. W drugiej (tai skaoshi) nawet jeśli się wybije to pionowy ruch bioder tori sprawi, że jego pad będzie tylko bolesniejszy.
W drugiej wersji jedyna co uke może zrobic to rozlużnić się wypuścić powietrze i zadbać by nie spaść sobie na którąś z kończyn.
Naet jednak gdyby okazało się, że to ta sama technika to są to dwa ciekawe warianty techniki i trzeba o tym pomyśleć jak trzeb sie będzie szykować do futarotori/randori

@ sulaco
Masz rację ten drugi wariant jest trudniejszy tori ma więcej do zrobienia (jeszcze lepszy timing smile ), ale wykonalny po kilku próbach.
Co do Twojego stwierdzenia, że ten pokaz był mało Yoshinkanowy no cóż możę to kwestia doboru filmu (jiu waza ma swoje prawa) a może i wieku a przede wszystkim poziomu.
Nasz Ober Sensei Shihan Matsuo zawsze nas zdumiewa tym, że minimalnym kosztem, przy relatywnie wąziutkim kamae robi z nami co chce. Ważę od niego z 30 kilo więcej a gdy robi na mnie techniki czuję się cienki jak leszcz.
A co do rozczapierzonych paluszków to nasz sensei kazał nam zrobić to co na filmie mniej więcej od 1'30" raz z zaciśniętą pięścią i raz normalnie.

Okazało się, że rozluźniona ręka z rozczapierzonymi palcami jest "mocniejsza" iż spięta z piąchą na końcu

Ostatnio edytowany przez michalm (30-10-2011 11:06:08)

#34 30-10-2011 16:46:07

Krzysiek
admin
Serwis

MisterCz pisze:

Krzysiek pisze:

To zacznijmy od tego, że ten człowiek to Sensei Takeno Takafumi, 9 Dan Yoshinkan i Seiseikai, Saiko Komon... smile

Co do drugiej części, to nie da się ukryć że wykonuje tą technikę tak jak opisywałeś (i pokazywałeś), dlatego też pisałem wcześniej, że nie będę się o to kłócił (no bo po co, skoro i tu i tu jest to samo smile )
Można też powiedzieć, że tutaj przynajmniej widać, że Sensei Takeno wchodzi w nogi (czyli tak jak powinno to wg. ciebie Krzyśku wyglądać), a nie po prostu kładzie się na macie (jak można zauważyć na wielu filmikach, różnych styli aikido, również Yoshinkan)...

Na koniec dodam, że tą technikę byłem uczony/wykonywałem tylko w sposób w jaki wcześniej opisywałem i jestem dużo bardziej do niej przekonany. Jeżeli chodzi wersję z zejściem na kolana, odpowiem ci ładnie cytatem:

El Zorro pisze:

nie mówię, że to zły, czy nieskuteczny sposób, ale mnie nie przekonuje

smile

nie odbierz tego jako obrazanie bo nie mam takiej intencji ale stopien nie robi na mnie wrazenia tylko umiejetnosci ktore mozna najlatwiej ocenic na macie ale nie oznacza ze neguje umiejetnosci tego Sensei`a

czesto na filmie cos wyglada na nie dzialajace a z pozycji uke technika nie pozostawia wyboru smile

#35 31-10-2011 01:36:29

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Krzysiek pisze:

nie odbierz tego jako obrazanie bo nie mam takiej intencji ale stopien nie robi na mnie wrazenia tylko umiejetnosci ktore mozna najlatwiej ocenic na macie ale nie oznacza ze neguje umiejetnosci tego Sensei`a

czesto na filmie cos wyglada na nie dzialajace a z pozycji uke technika nie pozostawia wyboru smile

Przytoczyłem nazwisko i stopień ponieważ tak wypada smile Nie chciałem, żeby do Sensei' a Takeno odnoszono się jako "ten człowiek", gdyż źle to brzmi. smile

Ja osobiście również zgodzę się z tym, ze najlepiej wszystko sprawdzać na macie, wtedy nie ma żadnych niedomówień.

Zgadzam się też z tym że czasami to co Uke czuje, a co ktoś inny widzi to dwa różne światy, ale najczęściej jest tak, że po osiągnięciu pewnego poziomu człowiek już umie zauważyć, czy coś działa czy coś jest ściemą. smile

Jeżeli chodzi o mnie to tak jak mówię, raczej nie wykonywałbym tej techniki w taki sposób jak jest to opisane z początku.

#36 01-11-2011 09:58:28

michalm
6 kyu
seiza

No i jeszcze jeden przykład z "prawie naszego podwórka" że u nas też się tak robi

około  29 sekundy

BTW coś mi się BBCode "roztentegował"

Ostatnio edytowany przez michalm (02-11-2011 19:13:52)

#37 21-02-2012 16:36:45

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Krzysiek pisze:

Krzyśku zwróć uwagę że na tym filmiku Takeno sensei ma już ponad 60tkę czyli sama dynamika już nie wygląda tak jak u jurnego 30latka. Po za tym sudori jest okrutnie niebezpieczną techniką, którą wręcz należy sygnalizować uke, przy prawidłowym wejściu w idealnym timingu i z odpowiednią pracą bioder, załatwiasz uke przeprost kolana, lub kolan wink
Spokojne, ale prawidłowe wykonanie wg mnie przez Takeno sensei ale jakieś dziesiąt lat wcześniej 3:16

Tu od 0:36 jeszcze inne wykonanie, ale przez Ando sensei:

your reiatsu is making me hard...
Shobukan Dojo
Silesian Yoshinkan Aikido Team

Stopka forum