Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 10-03-2012 10:25:31

El Zorro
gość
seiza

Co O'sensei myślał o ćwiczeniu z bronią

Taka mała dygresja dla tych, którzy uważają, że broń w aikido jest nie potrzebna.

"Musisz trenować bukiwaza(techniki z bronią) regularnie, aby w pełni zrozumieć i poczuć techniki Aikido. Praktykuj Kata Jo i Bokken codziennie, a Twoje taijutsu się poprawi " O'sensei Ueshiba

Reklama

#2 10-03-2012 17:48:16

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

Re: Co O'sensei myślał o ćwiczeniu z bronią

przydało się to przypomieć nie którym ludziom....ale z tym cytatem zgadzam się na 100% bo trenigi z bronom pieknie czasem ilustrują prace całego ciała i prace tori z uke.

Krok po kroku, przejdziesz drogę, która liczy tysiąc mil.
Miyamoto Musashi

#3 10-03-2012 18:59:45

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

To, że Aikido jest związane z bronią (jo i meczem), jest prawdą oczywistą. Można jednak być wielkim mistrzem Aikido, nie będąc jednocześnie entuzjastą broni (np. Shihan Matsuo Masazumi, 8 Dan AYF, raczej nigdy nie trenował ani miecza ani jo, jednak jego aikido jest bez zarzutu)

#4 10-03-2012 19:26:43

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

tu się zgadzam...tylko chodzi mi ludzi, który twierdzą, że w aikido nie ma broni.

Miyamoto Musashi

#5 10-03-2012 23:28:11

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

El Zorro pisze:

według słów O'sensei jeżeli nie trenował broni to nie czuje prawdziwych technik aikido. Nie oceniam, tylko cytuje Założyciela

Trzeba też pamiętać że Aikido, tak jak i wszystko świecie, z czasem ulega zmianie. Ponadto Shihan Matsuo był uczniem Terady Hanshi, a ten współtworzył razem z Gozo Shiodą Yoshinkan. Możliwe jest, że osobna szkoła została założona dlatego, że mieli inne spojrzenie na Aikido niż O'Sensei (które jednak on sam akceptował - Gozo Shioda dostał oficjalne pozwolenie i błogosławieństwo od O'Sensei'a na założenie Yoshinkanu)

Chodzi mi o to też, że słowa założyciela czasem są traktowane jak cytaty z Biblii - dla jednego prawda objawiona, dla innego również tylko w zupełnie inny sposób, dla kolejnego są to zwykłe słowa, a jeszcze kolejny widzi w tym tylko stek bzdur. Gdyby przekaz O'Sensei'a był czysty i klarowny, a także gdyby wszystko czego nauczał było tak dobre, to obecnie nie mielibyśmy tak wielu różnych styli aikido z tyloma wyróżniającymi się mistrzami. Zamiast mówić, że ten ma racje, a ten się myli "bo tak mówił O'Sensei" zastanówmy się raczej dlaczego u jednego wygląda to tak, a u innego inaczej - i czy nie jest przypadkiem tak, że każdy ma trochę racji? smile

#6 10-03-2012 23:31:25

El Zorro
gość
seiza

nie sądze aby style powstawały w wyniku polemiki z O'senseiem

#7 11-03-2012 11:02:59

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

El Zorro pisze:

Taka mała dygresja dla tych, którzy uważają, że broń w aikido jest nie potrzebna.

Czyli do mnie big_smile

Abstrahując już od słów Dziadka.
Załóżmy hipotetyczną sytuację El Zorro: jesteśmy początkującymi z takim samym potencjałem i warunkami fizycznym. Na początku trenujemy z takim samym uke, i robimy 50 powtórzeń np. katate dori shiho nage, po czym Ty przestajesz ćwiczyć taijutsu, bierzesz bokken lub jo i w czasie kiedy ja kolejny raz wykonuję 50 powtórzeń na partnerze, Ty trenujesz tą technikę z bokkenem, lub jo.
Jak Ci się wydaje, kto po tym czasie będzie lepiej potrafił wykonać katete dori shiho nage z partnerem?

Twoje podejście jest inne jako osoby trenującej Nishio,  w stosunku do mojego ponieważ u nas w Yoshinkanie (ku mojemu zadowoleniu, zdecydowanie wolę taijutsu, a z broni jedynie trenowanie z tanto sprawia mi funa) bardzo rzadko trenuje się z bokkenem, jo.

Musisz też zabrać pod uwagę że Nishio sensei tworząc Was system, bardzo mądrze wpisał trening bokkena i jo, w przełożeniu na taijutsu. U Was to jest usystematyzowane, spójne i się uzupełnia, a u nas Gozo Shioda w tej materii dał wolną rękę.

Ja dajmy na to nie potrafię nawet porządnie trzymać bokkena, ale nie przeszkadza mi to robić Aikido na średnio-przyzwoitym poziomie, według mnie oczywiście.

I wiem że napisze herezję, ale w mojej opinii moje taijutsu zyskuje o wiele więcej kiedy czas jaki poświecam na trenowanie SW, poświęcam np. na kicka aniżeli na trenig z bokkenm, lub jo, ale to moje oczywiście subiektywne zdanie.
Chociaż różne soby posiadają różne od moich zdolności poznawcze i może u nich ta kwestia kształtuje się zupełnie inaczej.

your reiatsu is making me hard...
Shobukan Dojo
Silesian Yoshinkan Aikido Team

#8 11-03-2012 11:08:34

El Zorro
gość
seiza

Kiod pisze:

Abstrahując już od słów Dziadka.
Załóżmy hipotetyczną sytuację El Zorro: jesteśmy początkującymi z takim samym potencjałem i warunkami fizycznym. Na początku trenujemy z takim samym uke, i robimy 50 powtórzeń np. katate dori shiho nage, po czym Ty przestajesz ćwiczyć taijutsu, bierzesz bokken lub jo i w czasie kiedy ja kolejny raz wykonuję 50 powtórzeń na partnerze, Ty trenujesz tą technikę z bokkenem, lub jo.
Jak Ci się wydaje, kto po tym czasie będzie lepiej potrafił wykonać katete dori shiho nage z partnerem?

drogi Kiodzie, opisujesz zupełnie inną sytuację niż tą o której mówił O'sensei czy Nishio sensei. Tu rozważ sytuację, kto będzie znał lepiej technikę, ten kto wykona 50 powtórzeń plus miecz, czy ten kto wykona 50 powtórzeń bez miecza. Być może ten miecz coś jednak pomoże wink Miecz nie zastępuje technik taido, a je uzupełnia. Ćwiczenie z bronią nigdy w aikido nie może być ważniejsze od technik ręcznych wink

#9 11-03-2012 11:15:45

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Jak milo się zrobiło smile
Ten przykład o 50 powtórzeniach był poniekąd, odniesiony do słów Dziadka.

Miecz uzupełnia ale u Was w Nishio, u nas w Yoshinkanie niekoniecznie wink

Shobukan Dojo

#10 11-03-2012 11:23:23

El Zorro
gość
seiza

to też zależy jak na to patrzeć smile widziałem w filmikach Yoshinkanu wiele ruchów zaczerpniętych z miecza.

#11 11-03-2012 14:25:56

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

ja bym jeszcze dodał...obojętnie jaką szkołę aikido ćwiczysz to zauważyć, że każdy ruch który wykonujesz z uke jest zaczerpnięty z pracy miecze...wystarczy zwrócić uwagę na tegatane...przecież przy tym ruchu reka pracuje jak miecz...nawet przy prostych technika z uke praco twojego całego ciała jest praca z mieczem i uke...to ją moje spostrzeżenia po stażach forumowych gdzie poznałem niuanse techniczne pomięcy aikikai i kobayashi...

Miyamoto Musashi

#12 12-03-2012 00:43:58

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Kiod pisze:

Niekoniecznie. Od 51:45. Ja wiem, że to yoshinkanowa ekstrema, ale jednak... :-)

#13 12-03-2012 22:44:42

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Dla mnie aikido bez broni, to już nie aikido.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#14 15-03-2012 16:23:23

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

El Zorro pisze:

to też zależy jak na to patrzeć smile widziałem w filmikach Yoshinkanu wiele ruchów zaczerpniętych z miecza.

Np. jakie ruchy ?smile

Sensej Kamper pisze:

ja bym jeszcze dodał...obojętnie jaką szkołę aikido ćwiczysz to zauważyć, że każdy ruch który wykonujesz z uke jest zaczerpnięty z pracy miecze...wystarczy zwrócić uwagę na tegatane...przecież przy tym ruchu reka pracuje jak miecz...nawet przy prostych technika z uke praco twojego całego ciała jest praca z mieczem i uke...to ją moje spostrzeżenia po stażach forumowych gdzie poznałem niuanse techniczne pomięcy aikikai i kobayashi...

Ja bym chyba odszukiwał się z pracy miecza, analogii w Aikido bardziej do pracy nóg. Chociaż jak pisałem to na mieczu się nie znam smile
Bo samo założenie tagatanyi, która to niby odzwierciedla kształt miecza i odnoszenia pracy rąk w Aikido do pracy miecza, nie za bardzo do mnie przemawia.

sulaco33 pisze:

Kiod pisze:

Niekoniecznie. Od 51:45. Ja wiem, że to yoshinkanowa ekstrema, ale jednak... :-)

Dlatego pozostawiłem pewien margines. Nagano sensie nie prezentuje ekstrmy, przynajmniej wg mnie wink W przeszłości miałem okazję trenowania z Nagano sensei i z mojego odczucia jego taijutsu o wiele bardziej do mnie przemawia, aniżeli treningi z bronią. Warto zwrócić uwagę na jego bardzo stabilną pozycję po każdej technice, i formy zwłaszcza koshi ma bardzo dobrze opanowane, ze względu na jego wcześniejszy kontakt z Judo.

Shinshin pisze:

Więc ja nie trenując z bronią, no jedynie z tanto (ale bardzo nie po aikidocku) nie trenuję Aikido?smile

Shobukan Dojo

#15 15-03-2012 19:23:59

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Kiod pisze:

Shinshin pisze:

Więc ja nie trenując z bronią, no jedynie z tanto (ale bardzo nie po aikidocku) nie trenuję Aikido?smile

Wyraziłam się jasno - dla mnie, a jak ktoś postrzega aikido, to każdego indywidualna sprawa, i nic mi do tego. No chyba że przyjdzie nam razem trenować, wtedy ewentualnie możemy polemizować smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#16 16-03-2012 00:26:30

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Kiod, pisząc "ekstrema" miałem na myśli wyłącznie to, że sensei Nagano nie jest związany z mainstreamem Yoshinkanu i robi trochę rzeczy po swojemu.

#17 19-03-2012 12:12:25

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

A co rozumiesz przez "mainstream Yoshinkanu" ?smile

A to że "robi rzeczy trochę po swojemu" jest naturalne, ja tez robię mocno po swojemu cały ten nasz Yoshinkan, zlepiając i budując techniki na podstawie wyselekcjonowanych elementów, które najbardziej ze względu na moją budowę i zdolności percepcyjne mi odpowiadają , a co dopiero senseiowie od szóstki wzwyż.
Z tego co pamiętam to Nagano sensei miał płaskostopie i dla niego samo "szuranie" nóżkami po macie było o niebo łatwiejsze dla tych "normalnych" big_smile.

Shobukan Dojo

#18 19-03-2012 13:11:47

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Kiod pisze:

A co rozumiesz przez "mainstream Yoshinkanu" ?smile

A to:

czyli techniki i sposób ich wykonania zebrane na wydanym na DVD zbiorze technik Yoshinkan Aikido. Zamieszczony klip jest właśnie wycięty z tego kompletu DVD.

#19 20-03-2012 12:25:24

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Odpowiedz przeniosłem do tematu Yoshinkan, żeby nie offtopikować smile

Shobukan Dojo

Stopka forum