Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

• Index
  •  » tanto
  •  » Tanto jako nuczyciel technik AIKIDOA.

#1 08-06-2012 21:03:29

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

Tanto jako nuczyciel technik AIKIDOA.

Na jednym z naszych staży formułowych El Zorro powiedział, że jo i bokken to są nauczyciel jak prawidłowo powinno się robić techniki aikido. Od tego stażu trochę czasu minęło i chciałem się z wami podzielić moimi przemyśleniami na temat, że tanto to też nauczyciel jak się powinno się robić techniki aikido. Może jego nie wielki kształt nie zdradza drzemiącego w nim potencjału, ale pozory mylą. Albo niektórzy z was używali tanto jak byli uke, że by zaatakować tori przy jakieś technice.

Podczas jednego z treningów w klubie z osobą, która miała małe doświadczenie w technikach aikido, za miast wziąć bokken w ręce i zrobić technikę przy pomocy niego. Wpadłem na pomysł, co by się stało jak bym za miast bokkena wziął tanto?? Załważyłem, że przy pomocy tanto można tak samo jak bokkenem można pokazać trajektorie cię i jak prowadzić uke. Wedlu mnie technik aikido przy użyciu bokkenu nie powinno się robić na obie strony. Natomiast przy pomocy tanto według mnie można robić na obie strony. Mój pomysł spodobał się nawet mojemu sensejowi.

Tak na podsumowanie moim zdanie w aikido zbyt bardzo zaniedbano tanto. Ponieważ skupiono się głównie na bokkenie i jo niż na tanto. Ale w aktualnym okresie czasu jak by się szłoby się po ulicy to raczej bym szedł albo z jo albo z nożem. Bo te dwie broni są bardzo dyskretne. Żałuje, że nie miałem okazji dotąd okazji poćwiczyć bardziej z tanto niż z bokkenem i jo. Obojętne, czy bym w tedy użył wał tanto jako nauczyciela techniki, czy jako broni.

Krok po kroku, przejdziesz drogę, która liczy tysiąc mil.
Miyamoto Musashi

Reklama

#2 09-06-2012 11:30:43

El Zorro
gość
seiza

Re: Tanto jako nuczyciel technik AIKIDOA.

Sensej Kamper pisze:

Ponieważ skupiono się głównie na bokkenie i jo niż na tanto. Ale w aktualnym okresie czasu jak by się szłoby się po ulicy to raczej bym szedł albo z jo albo z nożem.

oczywiście dzisiaj nie używa się miecza, ale nie zgodziłbym się z tym, że za dużo czasu poświęcamy bokenowi i jo. Oczywiście jeżeli rozpatrujemy to w aspekcie obrony przed nożem, to rzeczywiście ogólną tendencją w aikido czy to nishio czy aikikai jest znaczne marginalizowanie tematu na rzecz technik ręcznych, ale jeżeli rozpatrywać to będziemy pod aspektem tego, że na ulicy my będziemy przeciwko przeciwnikowi używać broni to jednak tutaj nie zgodziłbym się. Dlaczego? ken tai ken i ken tai jo w 80% uczą doskonalszego rozumienia technik aikido a tylko w 20% walki mieczem czy kijem. My nie po to ćwiczymy w aikido boken aby się nim bronić na ulicy, pozostawmy takie dywagacje kendo i iaido.

• Index
  •  » tanto
  •  » Tanto jako nuczyciel technik AIKIDOA.

Stopka forum