Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 03-12-2010 15:33:16

El Zorro
gość
seiza

Dwa warianty koshi nage w nishio-ryu

Zamieszczam tutaj dwa sposoby wykonywania techniki koshi nage, z czego z jednym z nich spotkałem się tylko w moim stylu... klasyczne koshi nage zakłada ustawienie się względem partnera tak, by nasze nogi z jego formowały literę T, pisał gdzieś o tym Cezary, a taką koshi nage mozemy zaobserwować w 6.24, ale mamy tez drugą koshi nage, gdzie wchodzimy noga za uke blokując mu możliwość ucieczki z naszego rzutu... spotakłem się z tym tylko u nas... czy u was też występuje takie koshi nage i co myślicie o tej wersji...

Reklama

#2 03-12-2010 17:24:17

Macias
3 kyu
seizaseiza

Re: Dwa warianty koshi nage w nishio-ryu

Chyba nigdy nie wyjde z podziwu dla umiejetnosci tego czlowieka, zreszta jak dla chyba wszystkich mistrzow japonskich sztuk walki... A ta koshinaga jest interesujaca;ciekawy wariant. U nas robimy raczej klasycznie koshinage,ustawieniem nog ,,T'',jesli jest w aikikai inny wariant,to sie z nim nie spotkalem,albo o tym nie wiem.

A caly filmik wrzuce do ulubionych;-)

Czlowiek nie moze osiagnac niczego bez poswiecen

#3 03-12-2010 17:27:46

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Popatrzymy ja znam dwa warianty jeden biodro pod a jeden glowa pod , sprawdze czy to one... acha Nishio w tym sposobie ktory pisalem nie tyle chodzi o nogi w literke T bo to moze byc roznie  ile o biodra zeby formowaly krzyz

Ostatnio edytowany przez Cezary (03-12-2010 17:30:18)

#4 03-12-2010 20:20:18

El Zorro
gość
seiza

to miałem na myśli i jeden wariant jest taki, ale w drugim nie ma tego krzyża...

#5 04-12-2010 00:43:04

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

To koshi nage w 6.24 jest prawie jak kata-guruma ;-)

#6 04-12-2010 00:48:33

El Zorro
gość
seiza

sulaco33 pisze:

oj... totalnie nie jest to kata guruma wink

#7 04-12-2010 01:07:15

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Nishio pisze:

sulaco33 pisze:

oj... totalnie nie jest to kata guruma wink

Nie, no trochę jest...

#8 04-12-2010 01:19:23

El Zorro
gość
seiza

ależ nie, drogi sulaco... kata guruma jak sama nazwa wskazuje jest rzutem przez nasze ramiona i barki... ta wersja koshi nage jest robiona wyżej niż normalnie bo noga zastawiająca uke blokuje także nasz ruch obniżenia ciała w stawach biodrowym, kolanowym i skokowo - goleniowym. ale rzut cały czas jest wykonywany przez biodro... w tym wykonaniu nie widac dobrze jeszcze jednego ważnego szczegółu, a mianowicie Nishio sensei nie stoi w miejscu jak przy klasycznej koshi nage, ale ucieka nogą przez co ucieka i biodrami... spróbuj to zauważyć... zazwyczaj koshi nage wykonuje sie poprzez obniżenie pozycji, nałożenie uke na biodra, wyprost nóg i balans ciałem, tak że uke przelatuje przez biodra jako przez oś obrotu... ale w tej koshi nage jest inaczej... sensie nabiera uke na biodra, a potem ucieka z pod niego... to tak jakby ktoś wziął Cię na biodra do koshi nage i nagle się rozpłyną pod tobą... lecisz pionowo w dół... oczywiście sensei Ishibashi na tym filmie dobrze pada i ładnie się przetacza, ale ta koshi nage polega na tym, że zastawiasz partnera, bierzesz go na biodra trochę wyżej niż zazwyczaj, ale to ciągle sa biodra, potem "uciekając" spod niego sprawiasz, że układa ci się on na biodrach, a potem leci pionowo w dół... w tej klasycznej koshi nage którą sensie Nishio pokazuje jako drugą, już jest troche inaczej...

#9 04-12-2010 01:22:32

El Zorro
gość
seiza

ach, sorry, dopiero teraz zauważyłem, ze mówisz o tej drugiej koshi nage... to absolutnie nie jest kata guruma... ani trochę... wink Nishio sensei wchodzi bardzo głęboko w uke tutaj, i to może trochę wyglądać jak kata guruma, ale nią nie jest... częstym błędem niektórych ćwiczacych jest kładzenie sobie uke na plecach zamiast na biodrach, i próba przeciągnięcia ich przez nie... to co robi sensei Nishio to jeszcze bardziej zaawansowana forma koshi nage... uke leży na biodrach, ale opiera się o plecy... ciężar spoczywa na biodrach, a uke nie leży na plecach tori, tylko cały czas na biodrach, ale sensei zwiększa powierzchnię rzutową i kontrolę nad uke poprzez kontakt, uke-plecy... ale gdyby je oderwał uke dalej by leżał na biodrach... nie spadłby... to może wygląda trochę jak kata guruma lub koshi nage gdzie wziąłem uke na plecy, ale to nie jest tak... to jest rzut całkowicie wykonany przez biodro z wzmocnieniem rzutu, poprzez kontakt uke z plecami tori... ale kontakt, nie leżenie na nich...

mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałem na obydwie koshi nage... wink

#10 04-12-2010 20:55:02

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Niezwykle wyczerpująco, za co dziękuję. Na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko, że jestem ignorantem, szczególnie jeśli chodzi o techniki judo... A wracając do koshi-nage, to musisz jednak przyznać, że sensei Nishio do tego rzutu wchodził naprawdę bardzo głęboko...

#11 04-12-2010 20:58:26

El Zorro
gość
seiza

przyznaję, i całkowicie rozumiem, twoje zdanie, tez tak długi czas myślałem... dopóki nie nauczono mnie tej zaawansowanej wersji... a w niej na prawdę łatwo przekroczyc tą cienką granicę i wziąć uke zamiast na biodra to na plecy...

ps. nie musisz się usprawiedliwiać... wink

#12 04-12-2010 21:11:08

Cezary
1 dan

Nishio pisze:

to miałem na myśli i jeden wariant jest taki, ale w drugim nie ma tego krzyża...

piszesz o ruchu 6.20 ja tam widze krzyz z bioder w momencie rzutu.. a sensei niejako naklada sobie uke za pomoca sankyo

#13 04-12-2010 21:18:59

El Zorro
gość
seiza

tam nie ma krzyża z bioder... to ruch ucieczki z pod uke w pewnym momencie to przypomina, ale tam nie ma tego krzyża... sensei nakłąda tam uke przy tym wejsciu, ale nie zakłada wcale sankyo...

#14 04-12-2010 21:26:46

Cezary
1 dan

dziwne bo wyraznie tlumaczy ze jest to aplikacja sakyo a nie rzut koshi... ogladalem klatka po klatce widze co widze noga jest z tylu ale biodra skrecone , cwiczyles ta technike ???

Ostatnio edytowany przez Cezary (04-12-2010 21:29:31)

#15 04-12-2010 21:36:47

El Zorro
gość
seiza

powtórze to któryś już raz... nie ćwiczyłem....nie pisze... ja to ćwiczę, więc mam lepszy ogląd niż tylko film... musisz mi zaufać, ze jest jak mówię wink owszem mówi, ze to aplikacja sankyo... ale wejscia do sankyo... ale on tam nie zakłada dźwigni... jest to aplikacja koshi nage gdzie wchodzimy jak do sankyo... taki jest sens jego wypowiedzi... zrozumiałeś ją na opak...

#16 04-12-2010 21:41:27

El Zorro
gość
seiza

Cezary pisze:

cwiczyles ta technike ???

a tak z ciekawości, bo już któryś raz zadajesz to pytanie... i nie wiem z czego ono wynika... uważasz, że na treningach co robimy??? ćwiczymy przecież... przecież koshi nage chyba się ćwiczy wszędzie, a to podstawowa koshi nage w nishio...

#17 04-12-2010 23:19:49

Cezary
1 dan

no bo inaczaj sie mowi o technice oglsdanej na youtube a inaczej na doswiadczonejna sobie, na treningach niestety nie cwiczymy wszystkich wariacji technik Saito ktore mozna znalezc na youtube wiec w pytaniu chodzi czy za tym stoi praktyka tej konkretnej techniki czy teoretyczna analiza ... ale skoro cwiczyles

#18 05-12-2010 10:50:47

El Zorro
gość
seiza

no, my raczej ćwiczymy wszystkie warianty...

#19 05-12-2010 17:41:32

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Sama nie wykonywałam drugiego wariantu, ale wydaje mi się, że coś podobnego widziałam kiedyś na treningach, ale żeby się upewnić musiałabym to jeszcze skonsultować.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#20 22-02-2013 19:59:32

Awase
początkujący
seiza

bardzo podoba mi się fakt, iż Nishio sensei rozszerzył w aikido grupę technik koshi waza o takie judockie rzuty jak: uki goshi, harai goshi, o goshi, a także wprowadził tai otoshi, seoi nage, seoi otoshi itd.

Stopka forum