Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

• Index
  •  » ataki
  •  » Gyaku i Aihanmi katatedori, Morotedori, Ryotedori

#26 07-05-2010 13:17:22

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Re: Gyaku i Aihanmi katatedori, Morotedori, Ryotedori

zawile wiec wymaga przemyslenia i poprosze to na stazu bo jest interesujace

Reklama

#27 07-05-2010 18:43:01

ametyst
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Nishio, to prawda ze wielu tłumaczy aichanmi i gjakuchanmi, jako tylko i wyłącznie ataki "chwyty" uke za rękę tori.
Ja mam to szczęście, ze mój sensej ma zwyczaj tłumaczyć wiele technik przy użyciu bokena, oraz tłumaczyć genezę i sens ataku.
Jest dokładnie jak piszesz, a błędy biorą się jak myślę, z braku pokazu jak dany atak wyglądał kiedyś i co było jego celem.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#28 07-05-2010 22:40:54

Shinshin
moderator

U nas, choć broni jest niemało, to jednak brak wyraźnego przełożenia jej na techniki.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#29 07-05-2010 22:42:24

El Zorro
gość
seiza

na filmiku z wysockim widziałem, że prezentują wersję skąd się wzięły ataki i niestety gyakuhanmi pokazywali źle, tak jak to opisałem wcześniej...

#30 04-06-2010 19:26:37

El Zorro
gość
seiza

zgodnie z obietnicą wrzucam wyjaśnienie ataku ryotedori oraz to jak się go wykonuje w nishio...

#31 04-06-2010 22:32:08

Shinshin
moderator

To ma sens...

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#32 04-06-2010 23:40:56

El Zorro
gość
seiza

Shinshin pisze:

To ma sens...

ciesze się wink

#33 29-05-2013 19:01:15

Awase
początkujący
seiza

#34 29-05-2013 19:25:23

Awase
początkujący
seiza

#35 18-07-2013 13:03:34

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

Awase bardzo ciekawy jest ten drugi filmik...daje dużo do mysienia na temat Morote Dori..
choć mnie tylko trochę dziwi jego wykonanie...
Co do pierwszego filmiku to tylko nie mogę zakumać nazwy Kosa Dori... co to jest Kosa Dori???

a zaponiał bym dodać...na jednym z filmików widziałem na tyle Hakamy sensej chyba Logo charakterystycze dla osób ćwiczących Aikido myśli senseja Nishio...

Ostatnio edytowany przez Sensej Kamper (18-07-2013 13:35:20)

Krok po kroku, przejdziesz drogę, która liczy tysiąc mil.
Miyamoto Musashi

#36 02-08-2013 23:54:11

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Sensej Kamper pisze:

Awase bardzo ciekawy jest ten drugi filmik...daje dużo do mysienia na temat Morote Dori..
choć mnie tylko trochę dziwi jego wykonanie...
Co do pierwszego filmiku to tylko nie mogę zakumać nazwy Kosa Dori... co to jest Kosa Dori???

Kosa dori to po prostu ai hanmi katate dori

Sensej Kamper pisze:

a zaponiał bym dodać...na jednym z filmików widziałem na tyle Hakamy sensej chyba Logo charakterystycze dla osób ćwiczących Aikido myśli senseja Nishio...

Czemu się dziwisz? Przecież wszystkie techniki na filmie są charakterystyczne dla Nishio-ryu... Sensei, który je prezentuje to Takashi Kuroki, uczeń shihana Koji Yoshidy, którego mistrzem był sam Shoji Nishio.

#37 03-08-2013 00:14:46

Awase
początkujący
seiza

wydaje mi się, że Kuroki san inaczej pojmuje nazwę kosa dori niż styl Iwama-ryu, dla którego faktycznie jest to aihanmi. Raczej można wnioskować na podstawie filmu, że nazwę kosa dori przypisuje on atakowi zwanemu przez niektórych ninote dori

#38 07-08-2013 09:00:29

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Awase pisze:

wydaje mi się, że Kuroki san inaczej pojmuje nazwę kosa dori niż styl Iwama-ryu, dla którego faktycznie jest to aihanmi. Raczej można wnioskować na podstawie filmu, że nazwę kosa dori przypisuje on atakowi zwanemu przez niektórych ninote dori

Rzeczywiście, Saito (czyli zapewne Ueshiba też) inaczej interpretował kosa dori...

Przy okazji, czym różni się ryote dori od ninote dori? Oba ataki to ataki na obie ręce.

#39 07-08-2013 10:42:55

Awase
początkujący
seiza

Moim zdaniem dwoma rzeczami:

1 - Przy ryotedori gdybyśmy puścili jedną rękę powstałoby gyakuhanmi katatedori, w przypadku ninote powstałoby aihanmi katatedori

2 - Różna jest geneza ataku. Ryotedori zaczyna się od unieruchomienia miecza i kontynuowania unieruchomienia drugiej ręki blokując przeciwnikowi cofnięcie biodra i wyciągnięcie miecza. Gdy atakiem było aihanmi, aby zablokować przeciwnikowi cofnięcie biodra konieczne byłoby obejście go i tak powstało ushirodori. W Ninotedori atakiem bazowym jest aihanmi. Tori za pomocą miecza ustawia uke w niedogodnej pozycji i kontynuuje własny atak za pomocą np. tanto. Uke chcąc się obronić łapie rękę tori.

W stylu Nishio sensei nie rozpatruje się ataku ninotedori jako coś osobnego od aihanmi. Tzn. gdy wykonuje wejście do techniki, np. sankyo to chcę wykonać technikę sankyo. Gdyby uke zablokował moją rękę dopiero wtedy wykonuje ninotedori, lub gdyby zasłonił się przed moim atemi a ja chciałbym tę zasłaniającą rękę przechwycić i wykorzystać do innej techniki.

• Index
  •  » ataki
  •  » Gyaku i Aihanmi katatedori, Morotedori, Ryotedori

Stopka forum