Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 01-05-2009 11:11:20

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Czy byliście " zmuszeni" użyć aikido w samoobronie?

Ja tylko raz.To było nad jeziorem, w wakacje.Kilka lat temu.Pewiem chłopak złapał mnie za nadgarstek.Tak wogóle to nie wiem o co mu chodziło.Może przyczepił się do mnie bo wyglądam jak " chuchro" smile Tak niepozornie.Ja, nic nie myśląc, zrobiłem krok w tył i jednocześnie drugą ręką pchnołem go w łokieć.Zakończyłem kaitenem.To był odruch.A cała akcja skończyła się zanim się zaczeła.Gość poleciał i wylądował w wodzie, gdyż byliśmy blisko niej.Jeden kolega, który był ze mną,nakrzyczał na mnie: " Tobiasz, nie bij ludzi!!!"A ja mu na to, że samo wyszło.No i poszliśmy dalej.Nie wiem co się stało z napastnikiem.Później go już nie widziałem.
Jakie były wasze przypadki?Jak się zakończyły?Czy wyszliście z nich " cali"?

Reklama

#2 03-05-2009 17:35:17

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Re: Czy byliście " zmuszeni" użyć aikido w samoobronie?

nie uzylem aikido wogole mialem w zyciu malo ostrych sytuacji a po 14 roku zycia zadnej sytuacji

#3 12-05-2009 10:35:20

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Czy nikt inny nie ma żadnych doświadczeń?Wątek ten stoi odłogiem!A może nie chcecie się podzielić doświadczeniami?
Dzięki Krzysiek, że odpowiedziałeś. smile

#4 12-05-2009 16:13:15

El Zorro
gość
seiza

nie ma się czym chwalić...

#5 12-05-2009 17:45:02

Krzysiek
admin
Serwis

Nishio pisze:

nie ma się czym chwalić...

w sumie racja, robienie krzywdy nawet uzasadnione nie jest powodem do dumy

#6 06-06-2009 18:27:34

SmS
gość
seiza

Więc jak myślicie aikido jest potrzebne czy nie? Bo chcę zacząć to trenować....

#7 06-06-2009 18:29:30

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

eh jak pojdziesz na treningi z nastawieniem, ze chcesz umiec sie bic to szybko skonczysz...aikido jest skuteczne ale bardzo precyzyjne i wymaga lat cwiczen

#8 06-06-2009 19:19:59

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

SmS pisze:

To zależy.Czy słuch jest ci potrzebny?Czy spożywanie czekolady jest ci potrzebne?Czy twoje włosy są ci potrzebne?To zależy od ciebie.A jeśli stwierdzisz że aikido jest ci potrzebne to do czego?Podobno chcesz zacząć trenować więc już znasz odpowiedź. smile

#9 06-06-2009 19:55:15

WhitE
gość
seiza

SmS pisze:

NIck masz super, ale pytanie mnie troche rozbroilo.... co miales na mysli piszac potrzebne??

#10 06-06-2009 20:25:32

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

mial na mysli, czy przydaje sie na ulicy...

#11 06-06-2009 21:04:32

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Czyżbym źle go zrozumiał?! wink

#12 07-06-2009 18:01:09

ametyst
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

No właśnie co znaczy POTRZEBNE, wg Ciebie SmS?

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#13 25-07-2009 00:22:07

Drago
6 kyu
seiza

Aikido potrzebne to zależy do czego mi się ono przydaje aby rozwijać energie ki, siłe umysłu, oraz moje spojrzenie na świat aikido dla mnie jest także częścią stylu bycia jednak nie ma co sie przywiązywać style sztuk walki to kolejne przystanki w życiu jak narazie ja zachaczyłem o aikido i nie mam zamiaru z niego prędko rezygnować. A jeżeli chodzi o przydatność w walkach ulicznych to zalży od ciebie moim zdaniem aikido jako czysta sztuka nie wystarczy trzeba sie nauczyć ją interpretować to co pokazują nam sensei'e są to tylko wskazówki. Tak przynajmniej o tym myśle. Także pamiętaj Kyu czy dan nie jest najwarzniejszy i proporcjonalny do umiejętności danej osoby. to tyle co do pytania SmS

Ostatnio edytowany przez Drago (25-07-2009 05:15:40)

Ayamatte aratamaru-ni habakaru nakare - Nigdy nie zawahaj się przyznać do błędu i przeproś

#14 25-03-2013 13:31:30

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

To też nie jest tak, że jakaś sztuka walki zapewni ci bezpieczeństwo na ulicy. Czy Aikido jest dobre na ulice? Czy może lepsza jest krav-maga? A może najlepiej mma potrenować i rozwalę każdego? Ja to widzę tak: Praktycznie wszystkie dźwignie i unieruchomienia się duplikują w każdej sztuce walki/systemie nastawionym na samoobronę, niezależnie z którego kontynentu pochodzą. Skoro kwestie techniczne zasadniczo się nie różnią (pomijam różnice w wykonaniu samej techniki, ale zasada jest ta sama), to co ma tutaj największe znaczenie? Ktoś może powiedzieć, że przydałaby się umiejętność kopania i uderzania, a także reakcja na takie ataki. Zgodzę się oczywiście, bo jest to niepokojące że część aikidoków całkowicie neguje możliwości kopnięcia, lub uderzenia. Można to jednak załatwić poprzez posiadanie kompetentnego Sensei'a, który zna się na rzeczy. Odpadają nam w takim razie dwie rzeczy, więc co świadczy o przewadze? Może jest to swego rodzaju skonfrontowanie z rzeczywistością poprzez forsowne i zmyślnie ułożone treningi (typu ciągłe kopanie/uderzanie w cel, wytrzymanie bycia okładanym przez dwóch i więcej napastników, bycie zaatakowanym z zaskoczenia i wyjście z tego itd.), lecz takie coś można robić tez i na aikido - wymaga to tylko samodyscypliny (możesz biegać, kopać, uderzać itd. codziennie rano przed pójściem do pracy/szkoły), lub wyobraźni Sensei'a (specjalne treningi wytrzymałościowo-kondycyjne).
W takim wypadku czemu lepiej wybrać to, niż tamto? Sam widzisz Gardarikus'ie, że w gruncie rzeczy sztuka walki nie ma znaczenia, bo walczy człowiek...

#15 25-03-2013 23:01:54

Shinshin
moderator

gardarikus pisze:

Na ulicy przydadzą Ci się bardziej sztuki walki nastawiona na walkę a nie  na obronę. Chcesz walczyć na ulicy idź na krav-mage

Błędne założenie, błędny wniosek, no ale... każdy wierzy w to, co chce. Oby tylko nie trzeba było tej wiary zweryfikować.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#16 26-03-2013 19:30:55

bores
6 kyu
seiza

Do kontynuacji tematu pasuje inny temat traktujący o atemi i jego zaletach  w ;naszym; aikido.

#17 09-09-2013 19:50:30

alanstark
początkujący
seiza
Serwis

mnie zatakował podpity gościu i wtedy musiałem użyć aikido obezwładniłem go  i uciekłem.

#18 10-09-2013 18:15:14

Shinshin
moderator

alanstark pisze:

mnie zatakował podpity gościu i wtedy musiałem użyć aikido obezwładniłem go  i uciekłem.

Obezwładniłeś... A jak konkretnie?

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#19 12-09-2013 21:46:02

bores
6 kyu
seiza

A ja podobnie jak Kolega powyżej stosuję podobną technikę.Jak kiedyś nic nie umiałem bardzo uważałem aby się nie zaplątać w awantury.Po prostu bałem się że nie podołam.Kiedy poćwiczyłem boks a ostatnio i aikido i umiem się jako tako obronić z rozmysłem unikam bójek bo o wypadek nie trudno.Największy twardziel dobrze trafiony pada jakby go prąd kopnął.Sprawdzone w sparingach bokserskich.

#20 07-05-2014 10:50:36

pawel.mat33
początkujący
seiza
Serwis

Nie radzę stosować aikido, najlepiej unikac takich sytuacji, ponieważ nie wiadomo czy napastnik nie ma ostrego narzędzia. Najlepiej jest wtedy uciec.

Zbyt częste przewożenie zwierząt do anglii, może się negatywnie odbić na ich samopoczuciu.

#21 07-05-2014 11:45:16

Usagi
5 kyu
seizaseiza

Niby dlaczego nie stosować aikido? Unikanie walki zanim się ona rozpocznie jest najwyższą formą aikido. big_smile

Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budo. Prawdziwe budo nie zna porażki. Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć.

#22 08-05-2014 12:23:16

rik87r
początkujący
seiza

Tobikbombik hahah dobre

Stopka forum