Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 06-02-2009 23:16:44

Mhroczny
4 kyu
seizaseiza

Cykl treningowy

Ostatnio ( znaczy już od dłuższego czasu ) trener wprowadził u nas taki sobie "cykl" treningowy. Znaczy się, że co tydzień bierze pod światło inną technikę i w sumie przez tydzień robimy tylko tą technikę. Oczywiście z różnych ataków i kilka różnych wersji. Co lepsze i co strasznie mi się podoba nie tylko nasze Aikikai. Ostatnio trener zademonstrował nam kilka wersji technik z Nishio ( otwarcie tego wszystkim nie powiedział co prawda - pewnie by nie mieszać, ale po oglądnięciu wielu filmików tutaj tak właśnie myślałem i upewniłem się u samego senseia ). Dodatkowo podczas 3 treningów tygodniowo, 2 z nich opierają się tylko na ręcznych technikach, lecz na 3 po krótkim wstępie już z tych najbardziej zaawansowanych ataków przerzucamy się na bokken i jo. Robimy ową technikę przy użyciu broni, a potem zostaje jeszcze czas na ze 2 suburi jo/bokken.

Myślę, że taka metoda treningów jest bardzo ciekawa, bo pokazuje różnice pomiedzy wejsciami z różnych ataków. Przez tydzień ćwiczenia wszystko się utrwala, a przy okazji sie nie nudzi, bo robione są różne wersje.
A wy co o czyms takim myślicie i czy u was też jest jakiś taki schemat czy nie?

Reklama

#2 06-02-2009 23:19:33

El Zorro
gość
seiza

Re: Cykl treningowy

jakie techniki i jakie wejscia z nishio?? czy twój trener trenował Nishio??

#3 06-02-2009 23:50:35

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Ciekawe podejscie do treningów... U mnie można powiedzieć, że jest odwrtonie, to zaczy trenujemy wiele technik w wielu wersjach i to na każdym treningu, dzięki temu jesteśmy o parę kroków dalej, niż gdyby odbywało się to w normalnym trybie, no i nie bez znaczenia jest też to, że o wiele wcześniej zaczęlismy trenować z jo, no i bokkenem, ale... dla niektórych osób to intensywne tempo nauki stanowi pewien problem, choć Sensei kiedy tylko zauważy, że ktoś sobie nie radzi, to zawsze indywidualnie wszystko przećwiczy z taką osobą. Ciekawe jest też to, że zawsze oprócz techniki klasycznej ćwiczymy też "warianty uliczne" , z mocnym zaznaczeniem atemi. Jednak z tego, co się orientuję taki sposób prowadzenia treningów jest dość rzadki i raczej nietypowy dla Kobayashi.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#4 07-02-2009 00:11:00

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

Ja zauwazylem, ze sensei u nas dobiera techniki w zaleznosci od tego, jakich osob jest wiecej na treningu, jak duzo poczatkujacych to raczej robimy proste rzeczy, jak sporo zaawansowanych to troche trudniejsze techniki ale przewaznie wszyscy daja sobie rade. W piatki natomiast (treningi sa w poniedzialek, wtorek, czwartek, piatek) zwykle wypada trening z bronia, chociaz tez nie jest to regula. Czasami, ale to od swieta, mamy trening iaido, wtedy wszystko wyglada jak na iaido i nawet O'sensei nie wisi na scianie. Kto ma moze wtedy zalozyc hakame, niezaleznie od stopnia i przyniesc iaito.

Podczas rozgrzewki zwykle umiem sie domyslic jakie techniki beda w danym dniu na treningu, jak duzo ukemi to sa rzuty ale mysle, ze u kazdego tak to wyglada.

#5 07-02-2009 10:34:49

Krzysiek
admin
Serwis

sa dwa pomysly
1. jeden atak a kilka technik
2. rozne ataki a jedna technika

pamietam jak chodzilem od poniedzialku do piatku i trenowana technika bylo nikkyo; jak latwo sie domyslic w piatek nadgarstki byly juz czule na bol

takie treningi sa nuzace psychicznie ale ich celem jest nauka techniki oraz utrzymania koncentracji, problemem jest to ze rzadko sie to tlumaczy cwiczacym

z drugiej strony lecenie z technikami tez sie nie podoba bo jesli technika jest zmieniana co 5 minut to nie ma jak pocwiczyc

#6 07-02-2009 12:08:00

Mhroczny
4 kyu
seizaseiza

jakie techniki i jakie wejscia z nishio?? czy twój trener trenował Nishio??

O ile się orientuje nie trenuje/ował Nishio... Czasem bywa na różnych stażach i przywozi ze sobą takie ciekawostki dla nas.
A techniki to głownie chodzi mi o Iriminage i Shihonage z gyaku.

#7 07-02-2009 12:31:19

El Zorro
gość
seiza

to od razu pytanie... przy shihonage z gyaku... bo widziałem tą wersje która u nas jest klasyczna jako wariant w aikikai z tym, ze tam robiac tenakn do środka odchodziło się w tył...czy u was też taką wersję pokazał???

a tak na marginesie...bo mnie zżera ciekawośc... mógłbyś sie dowiedzieć od jakiego nauczyciela się tego nauczył, czy też na jakim stażu???

#8 22-08-2014 12:45:22

sewekrusek
początkujący
seiza
Serwis

Nie potrzeba stażu. Trzeba by zacząć przeszukać internet może niekoniecznie w naszym języku. Może w japońskim smile

#9 25-08-2014 19:12:39

Krzysiek
admin
Serwis

informacja o stazu pozwolilaby zawezic poszukiwania

Stopka forum