Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#26 30-03-2011 23:24:09

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Re: suwari waza

Fishman pisze:

Śledząc dyskusję w tym wątku zastanawiałem się jak to jest u nas w dojo, i rzeczywiście suwari waza jest wykonywane z obciągniętymi palcami u nóg ale przyznam się że nie zauważyłem żeby to przeszkadzało, tzn mi trochę tak, bo dopiero zaczynam się uczyć, ale "starsi" koledzy i koleżanki chyba nie mają z tym problemu... w sumie nie obserwowałem tego dokładnie muszę podpatrzyć przy najbliższej okazji smile

W książce "AIKIDO-zasady i techniki" sensei-a Jacka Wysockiego znalazłem opis na ten temat:

"W szkole aikido H.Kobayashi w suwari waza poruszamy się minimalnie (tylko pojedyncze tai sabaki) ze stopami obciągniętymi. Po prostu nie unosimy się na palce stóp, jak to robi większość szkół aikido.
Powodów jest kilka. Oto one: po pierwsze pozycja z obciągniętymi palcami jest najbardziej stabilna z możliwych. Od kolan aż do końca stopy jesteśmy przyklejeni do maty. mamy stabilny postument, co jest gwarantem sukcesu w każdej sztuce walki. Po drugie jednakowo ważne, poruszając się nei obciążamy stawów kolanowych, które w tradycyjnym shikko niestety są narażone na nienaturalne, duże obciążenie, co w perspektywie wielu lat może powodować poważne problemy z kolanami. Chciałbym jeszcze nadmienić, że jakość poruszania (płynność, szybkość) w obu wypadkach jest taka sama, wymaga jedynie tylko rzetelnego przećwiczenia."

Nasz styl w zasadzie egzystuje na innych poziomach, stąd praktyczny brak shikko i suwari waza ograniczone do minimum. Ale z tymi obciagniętymi palcami, to nie do końca prawda, o czym już była kiedyś mowa.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

Reklama

#27 27-08-2014 11:34:44

Tomek_B
5 kyu
seizaseiza

Re: suwari waza

ostatnio trafiłem na filmik węgierskiego klubu aikido kobayashi i suwari waza robili z podkurczonymi palcami, tak jak w aikikai. Skąd ta różnica?

Stopka forum