Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.
#1 19-05-2014 21:22:20

Tomek_B
5 kyu
seizaseiza
Zarejestrowany: 07-01-2014
Posty: 144

Egzaminy na stopnie dan w stylu Nishio

Ponieważ ostatnio omawiane na forum był temat egzaminów, chciałbym opisać jak wygląda to w naszym stylu.

1. Wymagania we wszystkich organizacjach w Europie, które ćwiczą według stylu senseia Nishio są bardzo podobne i oparte na sposobie egzaminowania jak on sam prowadził. Podam tu wymagania obowiązujące w Polsce, Czechach, Szwecji, Indonezji, Holandii. W przypadku Francji i Danii różnice w wymaganiach są kosmetyczne.

Egzamin na DAN:

Shodan:   
- minimum rok od egzaminu na 1 kyu
- minimum 4 seminaria, z tego minimum 2 z oficjalnym shihanem stylu Nishio
   
a) Suwari waza:  ikkyo do gokyo,
                              irimi nage,   
                              kotegaeshi

Hanmi
handachi waza: minimum 5 technik
   
b) Tachi waza: jiu waza z trzech ataków, które egzaminator wybiera z poniższych:

gyakuhanmi katatedori, aihanmi katatedori, ryotedori, morotedori, sodedori, shomen uchi, yokomen uchi, katadori menuchi, tsuki, ushirodori.
   
c) Tanto dori: 10 technikNidan   
- minimum 2 lata od egzaminu na 1. dan
- minimum 6 seminariów, z tego minimum 3 z oficjalnym shihanem stylu Nishio
   

a) Toshu henka
   
b) Ninin dori: z ataku, który egzaminator wybiera z poniższych: shomen uchi, yokomen uchi, tsuki, ushirodori   

c) Ken no tebiki: minimum 3 techniki
Jo no tebiki: minimum 3 techniki
Sandan   
- minimum 3 lata od egzaminu na 2. dan
- minimum 8 seminariów, z tego minimum 4 z oficjalnym shihanem stylu Nishio
   

a) Toshu henka
   
b) Ken tai ken: 3 techniki*
Ken tai jo: 3 techniki*

c) Tachi dori: minimum 5 technik
Jo dori: minimum 3 techniki


Trzeci dan jest dla nas najwyższym stopniem technicznym, lecz egzaminy przeprowadza się także w przypadku stopnia 4 dan. Egzamin ten ma za zadanie pokazać naszą dojrzałość jako nauczycieli aikido i składa się z trzech części:

a) Zaprezentowanie dwóch dowolnie wybranych przez siebie technik, następnie wytłumaczenie i omówienie ich, tak jakbyśmy prowadzili staż.

b) Zaprezentowanie i pokaz jak nauczamy dwóch technik wskazanych przez Komisję Egzaminacyjną

c) odpowiedź na parę pytań z sali na temat wykonywania technik, o które omówienie pytający proszą.


Później opiszę każdy z tych egzaminów z osobna, tak aby wyjaśnić sens każdego z nich oraz czego oczekuje się od egzaminowanego poza stricte wymaganiami technicznymi.

Ostatnio edytowany przez Tomek_B (20-05-2014 00:49:27)

Offline

 

Reklama#2 19-05-2014 23:31:53

Tomek_B
5 kyu
seizaseiza
Zarejestrowany: 07-01-2014
Posty: 144

Re: Egzaminy na stopnie dan w stylu Nishio

Shodan:

Egzamin ten jest jednocześnie zwieńczeniem pewnego etapu jak również początkiem następnego. Wspaniała jest symbolika stosowania w aikido odwrotnej gradacji stopni w przypadku kyu i dan. Kiedy zdobywa się kolejne stopnie kyu od 6 od 1, ten pierwszy kyu jest tym najwyższym, choć tak naprawdę to stopień dan jest w pełni ukoronowaniem całego etapu uczniowskiego. Zdajemy na pierwszego dana i... nie czujemy wcale, że doszliśmy na szczyt, wręcz przeciwnie. Uświadamiamy sobie, że ten 1 dan to dopiero początek drabinki na którą mamy się wspinać, że jesteśmy tak naprawdę na początku drogi. To wspaniałe uczucie kiedy uczniowskie wyobrażenia o tym, że jak zdobędziemy dana osiągniemy poziom mistrzowski, pryska na rzecz pokornego podejścia, że tak wiele jeszcze przed nami.

Egzamin na shodan składa się jak każdy z naszych egzaminów z trzech części:

- w pierwszej części prezentujemy techniki ikkyo, nikyo, sankyo, yonkyo, gokyo, iriminage, kotegaeshi w suwari waza, oraz techniki w hanmi handachi waza. Ta część egzaminu ma pokazać, że potrafimy sprawnie poruszać się w suwari i hanmi handachi, że bez problemu wykonujemy w nich podstawowe techniki aikido.
 
- w drugiej części prezentujemy techniki w formie jiu waza z trzech ataków wybranych przez egzaminatora. Jiu waza jest bardzo trudną formą. Nie można tu liczyć na żadną podpowiedź. Nie ma egzaminatora który by nam mówił jaka technikę mamy robić. Robiąc jedną technikę już tak naprawdę myślimy o następnej, tak aby techniki były wykonywane płynnie. Jednocześnie musimy zachować kihon i precyzję. Wykonujemy techniki przeciwko atakom, których ówcześnie nie znamy, wymusza więc to od nas znajomość i to na poziomie biegłym każdej techniki przeciwko każdemu atakowi. Nie jest konieczne egzaminowanie nas z każdej techniki (zostało to już bowiem zrobione na egzaminach 6-1 kyu). Nie znam takiej osoby, który zdałaby ta część łutem szczęścia. Wymaga to naprawdę znajomości wszystkich technik, zaś ich prezentacja w takiej formie jiu waza, na odpowiednim wysokim poziomie, wymaga faktycznie mistrzowskich umiejętności. Egzamin nie jest bowiem tylko testem znajomości technik, ale nade wszystko jakości ich wykonania.

- w trzeciej części musimy zaprezentować 10 technik obrony przeciwko nożowi. Powinniśmy wykazać się tutaj dużą dynamiką i pewnością, jak również różnorodnością w wykonywanych technikach.

Offline

 

#3 20-05-2014 15:41:58

Tomek_B
5 kyu
seizaseiza
Zarejestrowany: 07-01-2014
Posty: 144

Re: Egzaminy na stopnie dan w stylu Nishio

Nidan:

Egzamin ten jest w istocie potwierdzeniem tego, że wyszliśmy już z etapu uczniowskiego i jesteśmy na poziomie mistrzowskim. W przeciwieństwie do egzaminu na shodan, nie chodzi tu tylko o zaprezentowanie swojej biegłości i znajomości technik na poziomie zaawansowanym, lecz o pokazanie swojej dojrzałości w aikido.

Egzamin na nidan składa się jak każdy z naszych egzaminów z trzech części:

- w pierwszej części prezentujemy swoje umiejętności w formule Toshu henka. Jest to ułożona przez nas prezentacja swojego aikido. Ważne jest aby zawrzeć w niej zarówno techniki w suwari waza, hanmi handachi waza jak i tachi waza. Istotnym elementem tej części egzaminu jest pokazanie kihonu, jak również wariantów technik. Prezentacja powinna odznaczać się duża erudycją zdającego. Osoby postronne powinny móc zauważyć jaki nauczyciel miał największy wpływ na aikido zdającego. Techniki powinny być wykonywane z dużą prędkością i płynnością. Bardzo wyraźnie powinny być zaznaczone poszczególne elementy techniki: tsukuri, kuzushi i waza, ze szczególnym uwzględnieniem kuzushi. Nie jest właściwe aby Toshu henka przekształciła się w pokaz w stylu filmów akcji. Toshu henka jest częścią egzaminu technicznego i w takim duchu powinna być przeprowadzona.

- w drugiej części prezentujemy techniki w wariancie ninin dori. Randori z dwoma uke, ma za zadanie pokazać nasze aikido od strony bardziej praktycznej. Musimy tutaj pokazać pełną kontrolę nad sytuacją, starać się rzucać przeciwników pod ich własne nogi, śmiało wychodzić naprzeciwko atakującym. Możemy tu wyjść poza kihon na rzecz bardziej combatowych wariantów.

- w trzeciej części prezentujemy techniki ken no tebiki i jo no tebiki. Zadaniem tej części jest ukazanie naszej biegłości w posługiwaniu się bokenem oraz jo w interpretacjach technik aikido. Powinniśmy tutaj pokazać podstawowe techniki aikido z ataków aihanmi i gyakuhanmi katatedori. Ważna jest tutaj nade wszystko płynność i dokładność w wykonywaniu technik.

Offline

 

#4 04-06-2014 19:24:17

jackol
początkujący
seiza
Zarejestrowany: 04-06-2014
Posty: 4

Re: Egzaminy na stopnie dan w stylu Nishio

Widzę, że egzamin jest rozpisany szczegółowo.

Offline

 

#5 05-06-2014 11:56:54

bores
6 kyu
seiza
Skąd: Gorinchem
Zarejestrowany: 21-09-2012
Posty: 78

Re: Egzaminy na stopnie dan w stylu Nishio

Brawo Tomek,naprawdę solidna robota i dobre pióro. Podoba mi się też to zdanie aby prezentacja nie przekształciła się w pokaz w stylu filmów akcji. Sam ametyst by Ci przybił piątkę.

Offline

 

#6 17-09-2014 18:46:36

januli
początkujący
seiza
Zarejestrowany: 17-09-2014
Posty: 5
Serwis

Re: Egzaminy na stopnie dan w stylu Nishio

A czy jest możliwość powtórzenia egzaminu?

Offline

 

#7 20-09-2014 00:20:40

Usagi
5 kyu
seizaseiza
Zarejestrowany: 28-02-2014
Posty: 112

Re: Egzaminy na stopnie dan w stylu Nishio

Nie ma takiej możliwości. Po oblanym egzaminie trzeba popełnić seppuku.


Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budo. Prawdziwe budo nie zna porażki. Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć.

Offline

 

#8 20-09-2014 23:37:26

Tomek_B
5 kyu
seizaseiza
Zarejestrowany: 07-01-2014
Posty: 144

Re: Egzaminy na stopnie dan w stylu Nishio

seppuku to honorowa śmierć. Dla oblewających egzamin jest rozrywanie końmi.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB