Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 01-04-2009 17:12:15

Wilkes
początkujący
seiza

Jaki macie stopień

Witam, w tym temacie piszcie jaki stopień (kyu bądź dan) posiadacie w aikido smile

Wiem że wyznacznikiem umiejętności nie jest stopień. Jest to temat czysto informacyjny  big_smile

Jeżeli jest  taki temat przepraszam.

Ostatnio edytowany przez Wilkes (01-04-2009 17:12:26)

Reklama

#2 01-04-2009 17:15:47

El Zorro
gość
seiza

Re: Jaki macie stopień

szczerze jestem przeciw temu tematowi.... stopnie na tym forum miały nie miec znaczenia... takie były założenia

#3 01-04-2009 17:20:39

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Ja tam się nie wstydzę, że jestem początkująca, ale suma sumarum Nisho ma rację.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#4 01-04-2009 17:22:27

Bzyk
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Popieram Nishio forum miało być miejscem gdzie baz skrępowania można podzielić się swoimi odczuciami na temat aikido bez podawania stopni które jak sam zauważyłeś o niczym na tym forum nie świadczą

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#5 01-04-2009 17:22:47

Wilkes
początkujący
seiza

Co jest złego w tym temacie. Nie rozumiem ludzi krórzy wstydzą się swojego stopnia. Przecież każdy zaczyna od zera smile

Polska to na prawdę troszkę dziwny naród. W Japoni ludzie cieszą się z białego pasa...

Ostatnio edytowany przez Wilkes (01-04-2009 17:23:45)

#6 01-04-2009 17:25:08

El Zorro
gość
seiza

nie chodzi o wstyd... tylko, żeby nie dawać nikomu powodu do patrzenia na innych przez pryzmat stopni... ale jak chcesz... to prosze... przy mnie wpisz... hmm... 6 kyu???... marny ze mnie aikidoka...???

#7 01-04-2009 17:27:39

Wilkes
początkujący
seiza

Obrazu marny. U nas w sekcji jest uczeń który ma stopień 6 kyu a potrafi techniki lepiej od posiadaczy 3 i 2 kyu wink

Nie sądzę żeby ktoś na ciebie patrzył przez etykietę stopnia. Z tego co widzę znasz się i tego się trzymaj smile

#8 01-04-2009 17:28:54

Bzyk
1 dan

ja też początkujący big_smile i nigdy nie wstydziłem się stopnia i tego że ćwiczę aikido, a wręcz jestem jak wirus i zarażam wszystkich do okoła.

Ostatnio edytowany przez Bzyk (01-04-2009 17:29:46)

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#9 01-04-2009 17:32:09

El Zorro
gość
seiza

to była ironia

#10 01-04-2009 17:33:49

Wilkes
początkujący
seiza

Nishio pisze:

to była ironia

Wiem smile

Już widzę wasze nastawienie do mnie sad - Przyszedł typ, wypytuje nas o topień i będzie nas oceniał po stopniu sad

#11 01-04-2009 17:36:35

Shinshin
moderator

Wilkes pisze:

Co jest złego w tym temacie. Nie rozumiem ludzi krórzy wstydzą się swojego stopnia. Przecież każdy zaczyna od zera smile

Polska to na prawdę troszkę dziwny naród. W Japoni ludzie cieszą się z białego pasa...

Na forum nie ma podziału na pasy, dzięki czemu ludzie czują się tu swobodniej i nie mają oporów, żeby pytać o kwestie wydawałoby się banalne, a poza tym, to forum nie jest rankingiem Kyu, czy Dan. Zresztą, jak sam zauważyłeś stopień niekoniecznie pokrywa się z umiejętnościami, o czym świadczy chociażby fakt, że niektórzy aikidocy trenują całe lata i nie podchodzą do kolejnych egzaminów pomimo naprawdę wysokich umiejętności.

#12 01-04-2009 17:37:16

El Zorro
gość
seiza

ironią była cała wypowiedź nie tylko fragment o tym, że marnym aikidoką jestem...

nie skreślam Cię... ale wybacz... to jedno z najgłupszych pytań jakie można zadać...

#13 01-04-2009 21:31:22

Krzysiek
admin
Serwis

forum jest dla wszystkich kazdy ma swoje spostrzezenia i wnioski dzieki temu od kazdego mozna sie czegos nauczyc nie wazne ile cwiczy a fakt ze sa tu przedstawiciele roznych styli tylko powieksza te mozliwosci

patrzmy co mamy w glowach i w sercach a nie co mamy w papierach zwlaszcza ze egzaminy maja tu przeciwnikow

nie wstydze sie swojego stopnia ale ciesze sie ze nie ma kolorowych pasow i cala banda na macie wyglada tak samo z wyjatkiem czarnych owiec w hakamach smile

#14 02-04-2009 17:46:31

ametyst
1 dan

Wilkes, nikt nie ma zamiaru Cie skreślać czy coś w tym rodzaju.
Kto pyta ten nie bladzi. I sadze ze Ty już nie będziesz błądził, bo już wiesz.
Aikido w swoich fundamentach ma założenie ze "przeciwnik" ( cokolwiek to oznacza), nie jest z zasady zły , tylko zbłądził. A My "wtajemniczeni" ,mamy  Mu pomóc wrócić na dobra drogę.
Na tym forum, Aikido forum poznajemy nie tylko Aikido ,ale również życia.

Każdy od każdego,
uczy sie czegoś nowego.

To jest dla Shinshin.

(tak mi sie zrymowalo) big_smile

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#15 02-04-2009 22:10:31

Shinshin
moderator

ametyst pisze:

...
Każdy od każdego,
uczy sie czegoś nowego.

To jest dla Shinshin.

(tak mi sie zrymowalo) big_smile

Dziękuję bardzo, choć nie wiem, czym sobie na to zasłużyłam smile

#16 27-02-2015 03:01:27

Usagi
5 kyu
seizaseiza

Tak jak to czytam to się czasem zastanawiam czy nie lepiej byłoby tak jak w kendo czi iaido jest zrobione. Każdy nosi hakamę i już bo taki jest strój oficjalny w sztukach gdzie praktykowane jest budo. Przed wojną Ueshiba nie wpuściłby nikogo do dojo bez hakamy tak jak teraz bez pasa. A kolorowe pasy to już w ogóle pomyłka i bardzo prymitywna zachęta jeśli ktoś by wysunął taki argument w obronie kolorowych pasów tęczowych. big_smile W kendo czy w iaido każdy wygląda tak samo a jego poziom ocenia się po umiejętnościach. Ja do stroju nie przywiązuje żadnej wagi w brew pozorom, że poruszam ten temat, ale to nadawanie kolorowych stopni czy możliwości noszeni hakamy czy czegokolwiek prowadzi czasem do frustracji i wprowadza nieprzyjemną atmosferę. Psychologicznego punktu widzenia to stwarza już taki dystans i od razu implikuje niższość u kogoś z powiedzmy białym pasem w stosunku do kogoś z żółtym czy w hakamie a u tych bardziej zaawansowanych poczucie pewnego rodzaju wyższości. Można się z tym spierać i mówić, że tak nie jest ale takie właśnie ma założenia ten system gradacji. Czarny pas na biodrach to jest wiadomość "mam stopień mistrzowski" i nawet jeśli jego posiadacz jest najskromniejszą osobą na świecie to i tak ten symbol pozostaje. Różnice w stroju ze względu na stopnie to jest pomysł europejski. Twórca Judo przejął to od sekcji pływackich gdzie dobrzy zawodnicy mieli czarną wstążkę. (Jak ktoś nie wierzy to mogę podlinkować artykuł) Wspominam o tym dlatego żeby zwrócić uwagę że kolorowe czy biało czarne pasy są tworem obcym w tradycji japońskich sztuk walki. Jest to element rywalizacji albo coś co ją podstępnie zastępuje tam gdzie jej być nie powinno (patrz Aikido). Podział na białe pasy i hakamy w Aikido to przypadek wynikający z biedy w powojennej Japonii a kolorowe pasy to już w ogóle nieporozumienie i to powinno zostać odrzucone jak przeszczep którzy się nie przyjął.

Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budo. Prawdziwe budo nie zna porażki. Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć.

#17 02-03-2015 22:32:12

Felek
6 kyu
seiza

takie tam rangi w koryu bujutsu, jakie to nietradycyjne nie?

http://www.kashima-shinryu.fi/ranks

#18 03-03-2015 15:55:43

Usagi
5 kyu
seizaseiza

Przecież pisałem skąd się wzięły pasy... Japończycy bardzo często przejmowali nasze wymysły na przykład noszenie pasa na hakamie, co wygląda okropnie. Ja raczej wspominałem o tym żeby wrócić do czasów w których hakama była strojem codziennym dla wielu osób i żeby tak ją właśnie traktować. Taka forma wyróżniania adeptów podobno jest motywująca, ale to nie jest japoński pomysł. Nie wiem jak to się sprawdza w tej szkole kenjutsu. Chodziło mi o aikido, które ma specyficzne założenia.

Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budo. Prawdziwe budo nie zna porażki. Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć.

Stopka forum