Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 14-05-2014 23:15:49

Usagi
5 kyu
seizaseiza

Postawa

Wiem, że ośmieszam się teraz niewiedzą, ale już nie wytrzymam jak o to nie zapytam. big_smile Kiedyś na jakimś forum wypowiadał się ktoś kto ćwiczył aikido Nishio i zmienił styl. Potem pytał się czy we wszystkich szkołach aikido przyjmuje się taką w jego mniemaniu koślawą postawę. Okazało się, że chodzi mu o hanmi. W takim razie jak stoi się w stylu Nishio? Gdzieś przeczytałem też, że brak tam bocznego profilu co też mnie trochę... może nie tyle zdziwiło co nieźle namieszało w głowie. Do tej pory myślałem, że hanmi to wyjściowa pozycja w każdym aikido a zaraz może się okazać, że tylko w moim stylu się tak staje. big_smile

Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budo. Prawdziwe budo nie zna porażki. Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć.

Reklama

#2 14-05-2014 23:53:27

Tomek_B
5 kyu
seizaseiza

Re: Postawa

nasze hanmi jest naturalną pozycją jaką człowiek przyjmuje kiedy się porusza. Nasze hanmi nie jest jak w yoshinkan czy kobayashi wyuczone lecz jest naturalne. Stopy są ustawione równolegle palcami ostro zwrócone w przód. Ręce opuszczone wzdłuż tułowia. Zobacz jak Nishio sensei rozpoczyna techniki:

https://www.youtube.com/watch?v=fm7_t4BwzZg

Ostatnio edytowany przez Tomek_B (14-05-2014 23:54:00)

#3 15-05-2014 00:36:51

Usagi
5 kyu
seizaseiza

Rzeczywiście... oglądałem już wcześniej filmy z senseiem Nishio, ale hakama  ukrywa pracę nóg. big_smile Czy ja wiem czy inne hanmi się nienaturalne... da się przeboleć. W Kung-Fu są dopiero ostro nienaturalne pozycje. Dzięki za odpowiedź. smile

Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budo. Prawdziwe budo nie zna porażki. Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć.

#4 15-05-2014 09:43:36

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

Usagi pisze:

Potem pytał się czy we wszystkich szkołach aikido przyjmuje się taką w jego mniemaniu koślawą postawę. Okazało się, że chodzi mu o hanmi. W takim razie jak stoi się w stylu Nishio? Gdzieś przeczytałem też, że brak tam bocznego profilu co też mnie trochę... może nie tyle zdziwiło co nieźle namieszało w głowie. Do tej pory myślałem, że hanmi to wyjściowa pozycja w każdym aikido a zaraz może się okazać, że tylko w moim stylu się tak staje. big_smile

Dodam jeszcze, że bodaj jedynie w stylu, który Ty uprawiasz przyjmuje się postawę boczną. W zdecydowanej większości szkół aikido tori i uke stoją zwróceni do siebie przodem (również w Nishio-ryu, gdzie przyjmują naturalną pozycję, też przodem), czy to w układzie ai, czy w gyaku.

Ostatnio edytowany przez sulaco33 (15-05-2014 09:45:58)

#5 15-05-2014 11:24:23

Tomek_B
5 kyu
seizaseiza

Usagi pisze:

Rzeczywiście... oglądałem już wcześniej filmy z senseiem Nishio, ale hakama  ukrywa pracę nóg. big_smile Czy ja wiem czy inne hanmi się nienaturalne... da się przeboleć. W Kung-Fu są dopiero ostro nienaturalne pozycje. Dzięki za odpowiedź. smile

nasza pozycja nóg jest taka sama jak choćby w kendo, iaido, czy choćby czasem w judo. Za to układ rąk jest specyficzny, gdyż są luźno opuszczone wzdłuż tułowia.

Nienaturalne nie znaczy niewygodne. Każda pozycja, której się musisz nauczyć nie jest naturalna, np. sposób rzucania piłki do kosza nie jest naturalny,technika skoku wzwyż nie jest naturalna, itd. Są to techniki skuteczne, ale trzeba się ich dopiero nauczyć. Dlatego też nasza pozycja jest pozycją naturalną, gdyż ręce opuszczone wzdłuż tułowia i stopy równolegle, są zapewne najbardziej prawdopodobną pozycją w jakiej przeciwnik nas zaskoczy na ulicy. No chyba, że poruszamy się po ulicy cały czas zachowując kamae smile ale wyglądałoby to dziwnie smile

#6 15-05-2014 13:27:23

Usagi
5 kyu
seizaseiza

Wiesz... Nie chodzę w kamae, ale często łapie się na tym, że stoję właśnie w tym Kobayashiowskim profilu zupełnie nieświadomie. Chyba już w krew weszło. smile

#7 15-05-2014 14:28:24

Tomek_B
5 kyu
seizaseiza

ale wejść dopiero musiało, nasze jest dla większości ludzi naturalne i bez treningu smile

#8 28-07-2015 14:32:53

franekk166
początkujący
seiza
Serwis

Czasem możesz to robić nieświadomie, dlatego często zwracaj na to uwagę, a może uda ci się to poprawić.

Stopka forum