Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 17-02-2012 18:53:20

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Rezygnacja z aikido

bez obaw nie rezygnuje smile
chodzi mi o to ze wiele osob porzuca aikido majac juz spory staz treningowy kilkuletni
jedna z przyczyn jest konttuzja i po jej wyleczeniu nie potrafia wrocic
czas ktory przeznaczali na treningi w wyniku kontuzji przeznaczaja na cos innego a po wyleczeniu nie potrafia wygospodarowac czasu na aikido
oczywiscie przyczyn jest wiele np slub i potem zycie ale ci akurat wroca smile
kolega z klubu mowi ze zona go sama zacheca bo juz nie wytrzymuje z nim w domu )

Reklama

#2 19-02-2012 14:13:50

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Re: Rezygnacja z aikido

Ciekawy temat, ostatnio się nad tym nawet zastanawiałem. Oto do jakich wniosków doszedłem:

1) Ludzie boją się odpowiedzialności. Najczęściej widać to przy brązowym i czarnym pasie. Nagle ciąży na nich presja aby być dobrym, aby cały czas się kształcić, aby być na wielu treningach. Coś co wcześniej wydawało się ciekawym spędzeniem wolnego czasu, teraz jest bardziej przedstawiana jako twój obowiązek. Wele osób boi się tego, więc najpierw stopniowo się odsuwa od treningów, później całkowicie rezygnuje.

2) Ludzie czują się spełnieni i rozczarowani. Osiągają swój wymarzony stopień (powiedzmy 1 Dan), i co? I nie są Bóg wie jakimi mistrzami, wiele rzeczy nadal nie potrafią, nie mają wielkich umiejętności, a wszyscy na nich patrzą tak jakby mieli bez problemu wytrzeć kimś podłogę. Różni ludzie na to różnie reagują. U jednych jest apatia ("ja już nie widzę sensu dłużej trenować..."), u innych motywacja ("muszę być lepszy..."), jeszcze u innych całkowite zoobojętnienie ("Bo wiesz, mi na tym wcale nie zależy..."), w efekcie czego taka osoba odchodzi.

Takie dwa wnioski ja wyciągnąłem... A co powiedzą inni? smile

#3 19-02-2012 16:21:14

El Zorro
gość
seiza

powodów jest według mnie tyle ile osób którzy odchodzą. Ja chciałbym zwrócić uwagę na to, że aikido ma specyficzną filozofię. Wiele osób nie jest w stanie jej wnieść do swojej praktyki aikido, a w ten sposób nie da się daleko zajechać i w pewnym momencie musi nastąpić punkt krytyczny. Z drugiej strony właśnie filozofia aikido może nas utrzymać przy nim. Nie sądzę bym dalej praktykował aikido gdyby nie idea Yurusu budo senseia Nishio i możliwość spotkania w moim życiu tak wspaniałych ludzi jak Shishiya sensei i Jiri Marek sensei. To dzięki nim dalej ćwiczę.

#4 20-02-2012 22:04:35

Felek
6 kyu
seiza

[do usunięcia]

Ostatnio edytowany przez Felek (12-10-2012 00:57:21)

#5 20-02-2012 23:02:30

Shinshin
moderator

Kiedy coś jest dla nas ważne, jesteśmy w stanie walczyć, ale kiedy traci na znaczeniu, rezygnujemy.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#6 21-02-2012 15:57:44

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Felek pisze:

A jak się po roku ćwiczeń nie umie mae ukemi, z technik jest się niezadowolonym, w ogóle to raczej nie działają, miecz też słabo...

Felek, z technik się jest wiecznie niezadowolonym, czym się człowiek zacznie wcześniej przyzwyczajać tym lepiej big_smile

your reiatsu is making me hard...
Shobukan Dojo
Silesian Yoshinkan Aikido Team

#7 21-02-2012 21:11:29

Krzysiek
admin
Serwis

Felek pisze:

A jak się po roku ćwiczeń nie umie mae ukemi, z technik jest się niezadowolonym, w ogóle to raczej nie działają, miecz też słabo...

to jest powod by dalej cwiczyc bo masz nad czym pracowac

#8 21-02-2012 21:16:58

GMike
admin
seizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Ja to mogę się też z chęcią zastanowić nad odchodzeniem klubów od osób trenujących. Chęć zysku? Chęć władzy?

Pokonaj samego siebie...

#9 29-02-2012 10:43:35

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Najczęściej władza, w Aikido niestety nie ma rywalizacji na poziomie walki. Nie ma obiektywnej weryfikacji umiejętności, tylko jakieś tam daniki, egzaminy które o niczym nie świadczą i funkcje w stowarzyszeniach, organizacjach. Otworzyć se dojo i kreować na gwiazdkę każdy może... niestety...

Shobukan Dojo

#10 29-02-2012 11:28:38

prizmunth
4 kyu
seizaseiza

"Najczęściej władza, w Aikido niestety nie ma rywalizacji na poziomie walki. Nie ma obiektywnej weryfikacji umiejętności, tylko jakieś tam daniki, egzaminy które o niczym nie świadczą i funkcje w stowarzyszeniach, organizacjach. Otworzyć se dojo i kreować na gwiazdkę każdy może... niestety...."

Zwrocę uwagę na fakt że nie tyczy sie to tylko aikido.

praktyczny przykład :
Karate Tsunami

Ostatnio edytowany przez prizmunth (29-02-2012 11:29:30)

"Zmącona woda staje się czysta gdy stoi w spokoju"

#11 29-02-2012 12:46:03

świstaczek
6 kyu
seiza

Proszę nie porównywać Aikido z Karate Tsunami! smile Użyłabym tu mocnego słowa określającego KT ale nie wypada...

„Szczęście nie jest stacją, do której zmierzamy, lecz sposobem podróżowania”

#12 29-02-2012 12:57:25

prizmunth
4 kyu
seizaseiza

to zdecydowanie nie było porównanie ale przykład opisywanego zachowania.

#13 29-02-2012 20:11:08

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Prizmunth, oczywiście że to rozbicie nie tyczy się tylko Aikido, ale według mnie eskalacja tego zjawiska w naszym światku jest największa.
Wydaje mi się że w żadnej tradycyjnej sztuce walki nie ma tylu organizacji, "dróg" i tych jedynych właściwych, słusznych masterów;]
Wyobrażasz sobie u nas Polski Związek Aikido ? a jesteśmy tylko małym kraikiem.

Shobukan Dojo

#14 01-03-2012 13:46:55

prizmunth
4 kyu
seizaseiza

tzn chcesz zacząć temat o unifikacji jakiejś ?
- na pytanie odpowiedź brzmi : nie wyobrażam sobie wink

a z drugiej strony to z tego co mi sie obijało o uszy o najprzeróżniejszych organizacjach i masterach innych sztuk walki wyglada to tak samo.
już nawet pomińmy wszystkich wybitnych mistrzów którzy nadają sobie 15 DAN i są ojcami nowych sztuk walki Złotego Smoka czy Leśnego Karate Runa :]

#15 01-03-2012 16:00:28

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Oj nie chce nie chce, bo i tak wiemy że prędzej Śląsk uzyska dostęp do morza, aniżeli nastąpi połączenie naszego światka Aikido big_smile

"już nawet pomińmy wszystkich wybitnych mistrzów którzy nadają sobie 15 DAN i są ojcami nowych sztuk walki Złotego Smoka czy Leśnego Karate Runa :]"
Tych cenię najbardziej wink

Shobukan Dojo

#16 19-04-2012 13:06:18

AgataM
początkujący
seiza

A wracając do tematu rezygnowania (i wracania) do treningów, czy jest na forum kobietka, której udało się wrócić po ciąży i urodzeniu dziecka do aikido? Albo może znacie od znajomych takie historie? Domyślam się, że powrót po tak długiej przerwie, jeszcze mając mnóstwo dodatkowych obowiązków związanych z dzieckiem jest bardzo trudny, ale chciałabym wierzyć, że możliwy.

#17 19-04-2012 18:23:17

Shinshin
moderator

AgataM pisze:

A wracając do tematu rezygnowania (i wracania) do treningów, czy jest na forum kobietka, której udało się wrócić po ciąży i urodzeniu dziecka do aikido? Albo może znacie od znajomych takie historie? Domyślam się, że powrót po tak długiej przerwie, jeszcze mając mnóstwo dodatkowych obowiązków związanych z dzieckiem jest bardzo trudny, ale chciałabym wierzyć, że możliwy.

U nas w klubie były takie dwa przypadki. I nawet dziewczyny nieźle sobie radziły i chodziły systematycznie, ale... obie musiały zrezygnować z przyziemnego powodu, treningi kolidowały z ich pracą. Cóż, proza życia...

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#18 20-04-2012 22:10:19

Krzysiek
admin
Serwis

uu mnie 1 wlasnie wrocila a urodzila 2 miesiace temu

#19 14-01-2015 13:42:08

darekbaranski12
początkujący
seiza
Serwis

Słyszam że niektóre osoby rezygnują z aikido bo chcą zająć się innymi sztukami walki. Chcą poświęcić na nie więcej czasu. Mam na myśli Ju-Jitsu.

Stopka forum