Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 24-06-2008 22:58:19

El Zorro
gość
seiza

Wykonanie techniki Tai Otoshi

Charakterystyka, porady, zastosowanie...

Reklama

#2 05-07-2008 17:52:28

El Zorro
gość
seiza

Re: Wykonanie techniki Tai Otoshi

technika wzięta bez pośrednio z judo... i przerobiona przez senseia Nishio na technikę aikido ( czyli tak jak przerabiał o'sensei techniki daito-ryu, tak aby nie wymagały siły)...

podobna do sumi otoshi, tu jednak tori musi jak najmocniej zablokować bark uke... poza tym siła nie jest już jak w judo potrzebna... sensei Nishio wprowadzając ową blokadę wyeliminował potrzebę siłowego ciągnięcia uke... potem nastepuję rzut przez obnizenie swej pozycji...

technika powierzchownie przypomina koshi nage z tego względu, że w momencie rzutu podkładamy uke nogę... (mozna podłożyć nawet całe biodro... choć jest to rzadko spotykane) o ile jednak w koshi nage uke musi mieć kontakt z biodrem żeby technika działała... to przy Tai Otoshi noga jest tylko gwarantem( jakby blokada ramienia okazała się nie wystarczająca by uke rzucić... wtedy potyka się on o nogę...lub chcąc ją ominąć wykonuje wyskok w powietrze, więc na jedno wychodzi smile)

opisałem jak sie tylko dało... na youtubie nie ma niestety filmików z tai otoshi w wersji aikido... jest tylko judo... ja mam takie filmiki i postaram sie zgrać i wrzucić w internet...ale nie wiem kiedy i czy mi sie uda...

wątpie aby ta technika była spotykana w innych stylach aikido...

#3 05-07-2008 18:53:37

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

jak to czesto bywa niewiele rozumiem smile
sumi otoshi a koshi nage hm jesli mi sie nie wymieszalo to w sumi opadam na ziemie podcinajac soba uke jak to sie laczy z koshi nie mam pojecia

#4 05-07-2008 18:59:24

El Zorro
gość
seiza

postaram sie o filmik

#5 05-07-2008 20:36:57

Krzysiek
admin
Serwis

chetnie obejrze

#6 16-07-2008 12:32:29

El Zorro
gość
seiza

http://www.youtube.com/watch?v=IY6ihEtD72Q - filmik z senseiem nishio ...w 2 minucie i 40 sekundzie filmu sensei wykonuje tai otoshi...

#7 17-07-2008 21:22:30

Krzysiek
admin
Serwis

inaczej mowiac kokyu nage smile
teraz kojarze ta technike

#8 17-07-2008 23:23:54

El Zorro
gość
seiza

nie to nie jest broń Boże kokyu nage

#9 18-07-2008 07:20:07

Krzysiek
admin
Serwis

pdmiana
w klubie jest taki zart - jak nie wiesz jaka to technika to zapewne kokyu nage smile

technika wymaga atemi by uke nie owinal sie nam na plecy

#10 18-07-2008 11:56:14

El Zorro
gość
seiza

wiesz u nas bez atemi nie ma żadnej techniki.... taka odgórna zasada Nishio... i przede wszystkim kokyu nage jest rzutem "czystym", i choć na filmiki sensei tego nie robi, cóż...reprezentował wyższy poziom niż my jego uczniowie, to powinna być tam blokada ramienia... więc to już raczej nie podchodzi pod kokyu nage

#11 18-07-2008 15:21:04

Krzysiek
admin
Serwis

Nishio pisze:

wiesz u nas bez atemi nie ma żadnej techniki.... taka odgórna zasada Nishio...

to chyba mocne uogolnienie bo nie wszedzie jest potrzebne atemi ale sam jestem zwolennikiem atemi bo daje kontrole nad uke

#12 18-07-2008 15:44:51

El Zorro
gość
seiza

nie...nie uogólnienie... jak uke nie zechce to bez atemi nie zrobisz na nim żadnej techniki... oczywiście na treningu nikt nie oporuje złośliwie drugiemu, ale na ulicy nie będzie tak wesoło .... bez atemi nie da się zrobić nic na przeciwniku który będzie oporował... poza wyjątkami-chociażby przykład który podał Krzysiek o swoim koledze który zrobił ikkyo...
u nas każda technika zaczyna sie atemi... i jest przewidziana tak, że atemi możesz, jeśli to konieczne, zadać w każdej chwili... mało przywiązujemy wagę do tegatany...
kiedyś byłem na stażu aikikai i pewien sensei ogłosił że jeżeli ktoś zaatakuje nas na ulicy gyaku hanmi... my będziemy robić technikę i przeciwnik nie utrzyma ręki jak zrobimy tegatane: to kończy sie aikido i musimy zacząć boksować - zamurowało mnie jak to usłyszałem...
albo kiedyś czytałem o jakimś francuskim shihanie który powiedział, że aikido z ulicą nie ma nic wspólnego i zebyśmy sie nawet nie próbowali bronic za pomocą aikido- to uważam tego shihana  za porażkę jego nauczyciela... 

sensei Nishio, mój sensei, ja i wszyscy trenujący ze mną wyznajemy zasade pewnego mistrza judo... bez atemi nie ma techniki...

#13 18-07-2008 18:11:39

Krzysiek
admin
Serwis

Nishio pisze:

kiedyś byłem na stażu aikikai i pewien sensei ogłosił że jeżeli ktoś zaatakuje nas na ulicy gyaku hanmi... my będziemy robić technikę i przeciwnik nie utrzyma ręki jak zrobimy tegatane: to kończy sie aikido i musimy zacząć boksować..

paranoja - tego nie da sie inaczej skomentowac
nieraz sie przekonalem ze atemi zajmuje uwage uke co efektywnie wplywa na jego oporowanie mocno je niwelujac
atemi pod zebra ladnie wygina go i odwraca uwage

#14 18-07-2008 18:21:10

El Zorro
gość
seiza

a próbowałeś kiedyś atemi pod pachę? potrafi na chwile odebrać dech... sensei nishio lubił zadawać to atemi...

#15 18-07-2008 18:25:21

Krzysiek
admin
Serwis

pod pache nie probowalem ale sprobuje choc wydaje mi sie ze moze miec maly wplyw na postawe uke

#16 19-07-2008 00:53:26

El Zorro
gość
seiza

na postawę owszem... mało
ale zaskoczenie jakie wywołuje czasami działa lepiej niż jakiekolwiek kuzushi(wychylenie)

#17 12-11-2008 14:29:48

El Zorro
gość
seiza

filmik z nishio gdzie wykonuje tai otoshi....

#18 12-11-2008 16:47:26

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Krzysiek pisze:

pod pache nie probowalem ale sprobuje choc wydaje mi sie ze moze miec maly wplyw na postawe uke

oczywiscie ze ma wplyw na postawe uke, pisze z wlasnego doswiadczenia bo pare razy mi zaaplikowano lekko to atemi i troche sie boje myslec jakbym dostal full
po prostu uke na chwile 'wiednie' , kuli sie w sobie traci uwage i solidna baze a to wystarczy aby zaaplikowac technike

#19 24-05-2009 15:04:08

El Zorro
gość
seiza

wykonanie techniki tai otoshi przez Koji Yoshida 7 dan aikido nishio 7 dan aiki toho iai atak ryosode dori

#20 24-05-2009 15:19:09

Krzysiek
admin
Serwis

bardzo ladne wykonanie i akcentowanie pracy bioder - z przyjemnoscia obejrzalem

#21 26-06-2009 20:08:22

El Zorro
gość
seiza

dorwałem siędo filmu jacka wysockiego 'aikido zasady i techniki' i z całym szacunkiem do niego i podziwem jaki we mnie budzi... pokazuje on tam technikę którą nazywa tai otoshi mimo, że nie ma ona z tai otoshi za wiele wspólnego...

#22 26-06-2009 20:57:22

Krzysiek
admin
Serwis

Nishio pisze:

dorwałem siędo filmu jacka wysockiego 'aikido zasady i techniki' i z całym szacunkiem do niego i podziwem jaki we mnie budzi... pokazuje on tam technikę którą nazywa tai otoshi mimo, że nie ma ona z tai otoshi za wiele wspólnego...

tak bywa

#23 17-12-2009 11:17:24

El Zorro
gość
seiza

Krzysiek pisze:

technika wymaga atemi by uke nie owinal sie nam na plecy

w pewnym sensei, ale atemi nie musi dojść a uke nie musi się przed nim zatrzymać... rzut tai otoshi podobnie jak przy kote gaeshi to są dwa tenakny przechwytujesz atak robisz tenkan, i potem drugi tenkan... nigdzie tam nie wchodzi się nogą... tai otoshi to rzut przez odejscie i podłozenie nogi, ale broń Boze tam się nie wchodzi... jezeli prawidowo wykona sie ten tenkan to uke ani się nie owinie ani nie uderzy tylko przeleci obok nas...

#24 07-01-2010 12:35:28

rzacek
6 kyu
seiza

Nishio, zachęcałeś mnie do wypowiedzenia się na temat tai otoshi.

Nie ćwiczyliśmy jeszcze tej techniki na treningu aikido, więc mogę się wypowiadać tylko z perspektywy judo.
Otóż jest to jedna z podstawowych technik, której uczą się już najmniej zaawansowani trenujący - jest też bardzo skuteczna jeżeli chodzi o randori czy zawody.
Obejrzałem powyższe filmy i stwierdzam, że jest to dokładnie ta sama technika, która jest w judo w formie "czystej", czyli takiej, jaką pokazuje się na egzaminie czy pokazach, w walce jest to trochę inaczej.

Przede wszystkim technika ta jest świetna jako zakończenie kombinacji, przede wszystkim daje tori mocną konkretną postawę przy jej wykonywaniu, najczęściej po próbie ataku techniką, gdzie przerzuca się przeciwnika przez biodro przeciwnik spina się, żeby nie polecieć do przodu, wtedy obniżamy pozycję i koleszka leci na tai otoshi.

Dobrze sprawdza się też przy samoobronie, kiedy przeciwnik łapie za ubranie i napiera, wtedy odwracamy się możliwie najbardziej tyłem do niego i w pewnym sensie podstawiamy mu noge - działa bo często "sparowaliśmy" z kolegami na plaży czy trawie (chodzi o kolegów z podwórka, nie z judo) i latali na tai otoshi

#25 07-01-2010 16:59:35

El Zorro
gość
seiza

wątpie byś na treningu zobaczył tai otoshi, ta technika jest tylko w aikido nishio, gdzie sensei nishio międzyinnymi 6 dan judo ją wprowadził... w aikikai jej nie ma... wprawdzie widziałem jak na filmie wysocki robi technikę którą nazywa tai otoshi, ale z tai otoshi nie miała nic wspólnego...

zachecałem, bo wiem, ze to technika z judo, i byłem ciekawy zdania judoki...

Stopka forum