Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 04-12-2008 18:38:55

ametyst
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Ideologia Aikido

We wszystkich cywilizacjach wschodu wierzono i wierzy się nadal nie zachwianie w związek uniwersalnej energii z energią każdej istoty żywej. W związku z takimi  wierzeniami szukano sposobów ściślejszego  się z ową energia połączenia. Marzono o jej wykorzystaniu w treningu medytacyjnym jak i również w walce, co bardzo widać w dążeniu wielkich mistrzów sztuk walki do dominacji psychicznej nad przeciwnikiem. Te właśnie poglądy zastosował Ueshiba w teorii i praktyce sztuki harmonijnej obrony. Nazwał je AIKIDO. Próba tłumaczenia tego "słowa" a raczej składu kilku słów na język europejski bez zubożenia ich  lub przeinaczenia sensu jest trudny.    KI -to energia,duch,moc tkwiąca we wszechświecie w kategoriach filozofii tradycyjnego Wschodu. AI -to harmonizacja ,strojenie. Do-oznacza  sposób ,drogę osiągnięcia tej harmonizacji. Aikido byłoby więc z jednej strony drogą ,sposobem harmonizacji z energią, przy czym droga ta powinna być rozumiana w sensie bliskim buddyjskiej praktyce dążenia ku zbawieniu, z drugiej zaś strony stanowi złagodzoną kontynuację aikijutsu. Powyższe połączenie byłoby niczym szczególnym bez Ueshiby. Ueshiba rozpowszechniał swą naukę w sposób bardzo przekonujący. Uczył bowiem pokoju w centrum walki, w centrum "pola walki", umieszczając swoje poglądy pomiędzy ludżmi którzy od zarania dziejów uczyli się jak perfekcyjnie zabić przeciwnika. Głosił swoje poglądy w sposób równie skuteczny, jak Gandhi w sferze ekonomi i polityki , przypominając dawnych "pacyfistów" opoki pierwotnego aikijutsu .

cdn.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

Reklama

#2 04-12-2008 21:42:01

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Re: Ideologia Aikido

problem w zrozumieniu polega na tym ze na zachodzie cialo i duch sa traktowane osobno a na wschodzie sa ze soba powiazane i traktowane jako calosc

#3 06-12-2008 19:51:40

ametyst
1 dan

I wlasnie dzieki takiemu pojmowaniu zycia powstalo aikido.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#4 06-12-2008 19:54:07

El Zorro
gość
seiza

tak...tylko nie zapominaj, że Ueshiba nie przekazywał swoich poglądów jak to ująłeś w centrum walki słowem tylko technikami...

#5 06-12-2008 20:53:45

ametyst
1 dan

Ideologia Aikido cd.

W Aikkido powiązano system niezwykle efektywnej, nowoczesnej w swych rozwiązaniach samoobrony, z koncepcją uniwersalnej energii,siły podtrzymującej życie we wszechświecie.Nie chodzi już o odparcie ataku jednego czy kilku napastników, ale o obronę przed wszystkim co zagraża ludzkiej istocie. Ponieważ uniwersalna energia podtrzymuje wszelkie życie we wszechświecie, to kontakt z ta energią stanowi panaceum (lekarstwo) na wszelkie choroby i nieszczęścia. Sposobem na osiągnięcie owego panaceum jest harmonizacja z "życzliwymi" i "nie życzliwymi" przejawami otaczającej nas energii. Harmonizacja ta jest wyrażona poprzez fizyczny ruch w postaci obrotów ciała , w odpowiedzi na ataki proste, w życiu codziennym oraz w sferze duchowej. A oto co powiedział Ueshiba kiedy doznał oświecenia:
" Poczułem nagle, że cały  świat zachwiał się w posadach, a złocista energia duchowa, z ziemi zrodzona, spowiła me ciało. Odczuwałem owa świetlistość umysłu i tkanek. Zacząłem rozumieć mowę ptaków i pojmować intencje Boskie. Wtedy właśnie zyskałem oświecenie. Zrozumiałem ,że Budo jest miłością Boga, duchem miłującej opieki nad wszelkimi żywymi istotami. Od tego czasu cały świat stał się mym domem. Zrozumiałem, ze słońce,księżyc i gwiazdy są moje. Uwolniłem się od pragnień, nie tylko bogactwa,pozycji czy sławy, ale i SIŁY. Pojąłem, ze Budo nie polega na powalaniu przeciwnika siłą,i nie jest tez bronią do niszczenia świata. Czysty duch Budo to akceptacja ducha wszechświata, to szerzenie pokoju na świecie, chronienie i szanowanie wszelkich tworów natury.
Celem Budo jest nauka miłości Boga w prawdziwym sensie, jako ochrona i opieka nad wszelka forma życia."
Założona w Tokio szkoła Ueshiby nazwana została"szkołą  nie-walki",ponieważ sztuka nie-walki      ,czyli umiejętność scalania się z otoczeniem, była w niej podstawowym przedmiotem nauczania. Upodabnianie się do natury poprzez naturalne ruchy ciała, harmonie umysłu oraz czerpanie energii z przyrody. Z tych właśnie założeń ,twierdził Ueshiba, powstaje "siła" rozbrajająca przeciwnika.
Prawdziwe Budo nie wie co to wróg.
Dzięki odmiennemu ,choć już nie nowemu podejściu do życia Ueshiba mógł stworzyć fundamenty aikido posadawiając za kamień węgielny ochronę i szacunek dla życia we wszechświecie.
I ty adepcie Aikido masz też, teraz właśnie w tej chwili możliwość ochrony wszelkiego życia. Ponieważ jeśli ktoś myśli ze teoria ta niema zastosowania w czasach obecnych jest w błędzie.To właśnie teraz poprzez nie zaśmiecanie ,nie zatruwanie i nie niszczenie natury możemy chronić życie na ziemi. Nasze i naszych bliskich, i realizować idee Ueshiby, stając się jednocześnie lepsi i mniej "zatruci", co umożliwia łatwiejsze chłonięcie energii życiowej płynącej z otaczającej nas przyrody.
" Patrzcie uważnie na ruchy natury, użyjcie jej jako podstawy zrozumienia... Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią. Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są twoi nauczyciele."

#6 06-12-2008 21:01:46

ametyst
1 dan

Nishio nauczać można na różne sposoby. Poprzez ruch,taniec, mówiąc, milcząc,i również nauczając technik aikido. Nieważny jest sposób. Ważny jest efekt końcowy. Artysta malarz może też nauczać pokoju poprzez naukę malowania obrazów. Prawda?smile
A tak na marginesie mówiąc"centrum walki" miałem na myśli Japonię, od wieków targaną nieustannymi konfliktami.

#7 06-12-2008 21:04:23

ametyst
1 dan

Nishio jestem pełen podziwu dla twojego "zapału" do aikido.
Nic tak człowieka nie posadawia w życiu jak stabilne poglądy i przekonania.

Stopka forum