Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 07-12-2008 11:27:08

lukass00
5 kyu
seizaseiza

Atmosfera

Na treningach podoba mi się m.in. atmosfera. Mimo że, etykieta kuleje, relacje między ćwiczącymi są wzorowe. Trudno mi to opisać słowami, trzeba by tego doświadczyć samemu, ale ćwiczy się naprawdę wspaniale. Nie ma ani jednej osoby, o której mógłbym powiedzieć, że jest negatywnie nacechowana.
Gdy pierwszy raz przyszedłem na trening nie mogłem się nadziwić jak bardzo wszyscy są chętni do pomocy, mili i uśmiechnięci. Zwyczajna koleżeńskość i serdeczność aż promieniuje od tych ludzi. Najbardziej dla mnie odczuwalne jest to, że wszyscy starają się sobie wzajemnie pomagać. Można wręcz powiedzieć, że wyżsi stopniem prześcigają się w pomaganiu. Ja osobiście otrzymałem już wskazówki od chyba każdej dłużej praktykującej osoby. Od najprostszych, dotyczących wykonywania ćwiczeń na rozgrzewce, do bardziej skomplikowanych przy technikach. I nigdy przy tym nie poczułem się gorszy czy potraktowany protekcjonalnie. Zawsze widać było w tym szczerą chęć pomocy.
Dzięki Aikido przekonałem się, że wartości, o których myślałem, że zanikają mają się jeszcze całkiem dobrze.
Nie wiem czy w waszych klubach jest praktykowane coś takiego, ale u nas, jeśli ktoś nie zda egzaminu, sensej wyznacza mu „opiekuna”, którego zadaniem jest pomóc zdającemu w technikach, w których mu nie wychodziło. Potem podczas następnego podejścia do egzaminu „opiekun” rozliczany jest z wyników zdającego.

Reklama

#2 07-12-2008 15:09:35

GMike
admin
seizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Re: Atmosfera

U nas też, tak było. Na treningach dobra atmosfera, wręcz powiem wspaniała. W końcu AIKIDO to dobra rzecz.

Pokonaj samego siebie...

#3 07-12-2008 21:42:10

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

zaawansowani pomagaja a najbardziej na rozgrzewce gdy osoba poczatkujaca ma klopot z wykonaniem cwiczenia np kote gaeshi to zjawia sie przy nim osoba zaawansowana i pokazuje jak to robic
w czasie treningu gdy w parze cwicza ze soba 2 zaawansowane osoby a obok poczatkujace to zaawansowani zamieniaja sie robiac pary mieszane
tak samo widzac ze ktos sobie z czyms nie radzi a zaawansowany jest obok i to widzi to pomaga pokazujac jak to robic i na co zwracac uwage

#4 12-12-2008 10:59:55

Shinshin
moderator

Fakt, atmosfera jest genialna. Zaawansowani chetnie pomagają poczatkującym, a Sensei czuwa nie tylko nad naszymi poczynaniami na tatami, ale też nad tym jak wzajemnie się do siebie odnosimy.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#5 25-12-2008 22:42:39

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

Rzeczywiscie, atmosfera na treningach jest bardzo przyjemna. Ludzie pomagaja sobie i rozumieja, ze to, ze ktos dopiero zaczyna nie czyni go gorszym od nich samych. Niektorzy wykazuja wrecz anielska cierpliwosc. Sensei caly czas pilnuje zajec i w razie potrzeby udziela pomocy nawet po kilka razy w trakcie cwiczenia jednej techniki. Osoby zaawansowane grzecznie zwracaja uwage, gdy ktos robi cos zle i staraja sie mu wytlumaczyc prawidlowy ruch. Przy robieniu ukemi wzdluz maty nie trzeba pedzic jak wicher bo przeciez grupa poczeka az wszyscy skoncza. Taka atmosfera bardzo pozytywnie wplywa na rozwoj czlowieka, bo az chce sie chodzic do dojo i chociaz trening czasami bywa ciezki jest takze psychicznie relaksujacy i pozwala sie odstresowac po dniu w szkole czy pracy.

#6 29-12-2008 17:37:44

ametyst
1 dan

Co do atmosfery to zapomnialem napisac ze w dojo w ktorym trenuje jest co roczny zwyczaj Bozo narodzeniowo-Noworocznych spotkan. Wszyscy w pierwszy weckend grudnia przynosza co kto chce do jedzenia i picia:D ,jest skladana mata i jest uczta polaczona z niezla zabawa. Wiezcie mi cos wspanialego. Dla mnie koledzy z klubu sa jak  rodzina. Szczegolnie ze mi jej teraz brakuje.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#7 29-12-2008 20:48:12

Krzysiek
admin
Serwis

ametyst przed takim spotkaniem ludzie umawiaja sie co kto przynosi by sie potrawy nie powielaly smile
zorganizujcie zabawe karnawalowa to dopiero bedzie impreza - u mnie w tancu wykorzystuje prowadzenie z technik smile

#8 30-12-2008 10:26:05

Cezary
1 dan

Krzysiek pisze:

ametyst przed takim spotkaniem ludzie umawiaja sie co kto przynosi by sie potrawy nie powielaly smile
zorganizujcie zabawe karnawalowa to dopiero bedzie impreza - u mnie w tancu wykorzystuje prowadzenie z technik smile

Mam nadzieje ze bez atemi smile)

#9 30-12-2008 15:45:22

Krzysiek
admin
Serwis

i bez kastetu tongue

#10 30-12-2008 18:43:12

ametyst
1 dan

Wiecie tuaj na forum tez sie czuje jak z rodzina.big_smile

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#11 06-04-2009 08:05:07

WhitE
gość
seiza

widze ze wszysedzie jest dobra atmosfera smile to dowod ze na aikido przychodza sami fajni ludzie. U nas tez jest spoko atmosfera.

#12 06-04-2009 15:12:42

Bzyk
1 dan

u nas jakiś 1013 hPa big_smile

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#13 06-04-2009 17:44:27

WhitE
gość
seiza

to ciśnienie w normie tongue

#14 06-04-2009 18:50:36

ametyst
1 dan

:p

#15 06-04-2009 18:55:23

Shinshin
moderator

A u mnie 120/80, no chyba że sensei się zbliża, to wtedy skacze big_smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#16 07-04-2009 17:09:44

WhitE
gość
seiza

heh smile

Stopka forum