Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 11-07-2009 18:15:38

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Zasady randori

Nie wiem, jak to jest w innych stylach, ale w części Kobayashi obowiązuje pewien „schemat”, do którego dąży się przy ćwiczeniu randori...
1. Techniki wykonuje się nie na każdym uke; mniej więcej co 2-3 ataki.
2. Zamiast technik stosuje się atemi, często tylko markowane.
3. Częściej stosuje się wejścia do wewnątrz grupy atakujących, niż na zewnątrz, a ruch troi na macie przypomina literę „S”
Oczywiście, podstawowa zasada jest taka, że liczy się neutralizacja przeciwnika, więc metody zawsze dostosowujemy do sytuacji.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

Reklama

#2 11-07-2009 22:13:53

Krzysiek
admin
Serwis

Re: Zasady randori

Shinshin pisze:

Nie wiem, jak to jest w innych stylach, ale w części Kobayashi obowiązuje pewien „schemat”, do którego dąży się przy ćwiczeniu randori...
3. Częściej stosuje się wejścia do wewnątrz grupy atakujących, niż na zewnątrz, a ruch troi na macie przypomina literę „S”
Oczywiście, podstawowa zasada jest taka, że liczy się neutralizacja przeciwnika, więc metody zawsze dostosowujemy do sytuacji.

punkt 1 chyba zalezy od ilosci uke smile
punkt 3 hm pchanie sie w srodek grupy to samobojstwo

#3 11-07-2009 22:15:57

El Zorro
gość
seiza

dal senseia savegnano zapewne nie, myślę, też ze dla Nishio, Isoyamy czy Koabyashiego takze... ale dla nas zapewne tak...

#4 12-07-2009 13:45:18

Shinshin
moderator

Krzysiek pisze:

Shinshin pisze:

punkt 1 chyba zalezy od ilosci uke smile
punkt 3 hm pchanie sie w srodek grupy to samobojstwo

Przy zaledwie 2-3 uke, to zabawa a nie randori wink A już zupełnie poważnie. Z tego, co zdążyłam zaobserwować podczas egzaminów, ten schemat, o którym wspominałam, sprawdza się i to nawet wtedy, gdy tori jest niewielką dziewczyną smile Hm, jak to mówią... w każdym szaleństwie jest metoda...

#5 12-07-2009 16:51:18

Bzyk
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Shinshin całkiem fajny opis, ale są wyjątki. widziałem kiedyś egzamin na 2 DAN lub 3 i człowiek niepozornych gabarytów pokazał fantastycznie randori, mało kokyunag a dużo technik, potrafił zatrzymać dwóch atakujących poniważ super wykonał ikio omote z ataku showmenuchi. potem wykonał uchikaitennage i także odpowiednio ukierunkował rzut i zyskał dużo czasu zanim uke się pozbierali, to samo wykonał z sankio z pięknym atemi łokciem w twarz smile poprostu mistrzostwo, bardzo żałuję że nie mam nagrania z tego egzaminu. Całe randori było bardzo energiczne i szybkie a uke atakowali bardzo konretnie. Więc punkt pierwszy nie koniecznie się sprawdza, wszystko sprowadza się do kontroli uke !

Ostatnio edytowany przez Bzyk (12-07-2009 16:52:57)

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#6 12-07-2009 18:03:38

Shinshin
moderator

Bzyk pisze:

... wszystko sprowadza się do kontroli uke !

Zgadzam się bezapelacyjnie smile

#7 21-07-2009 10:33:58

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Shinshin pisze:

Przy zaledwie 2-3 uke, to zabawa a nie randori

Pozwól że cie zapytam : A brałaś udział w randori chociaż z dwoma uke? Ja także patrze na randori jak na zabawę ale... To poważna sprawa! Zmieścić się w czasie, schodzić z lini ataku itd. to nie są łatwe rzeczy. Ostatnio na treningu mieliśmy randori i mimo że mocno uwijaliśmy się to i tak nie było łatwo.

#8 21-07-2009 10:46:22

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Co do zasad w randori to słyszałem o paru. Ważny jest ruch.Tori powinien się poruszać, być w ciągłym ruchu.Jak się zatrzyma to zaczynają się kłopoty, bo uke chce go dopaść.Przydaje się dobre tai sabaki.Dystans się nam kłania.Im bliżej uke jesteśmy tym lepiej dla nas.Możemy go wtedy łatwiej kontrolować.Uważam że lepiej jest wchodzić do środka.Wtedy łatwiej o to że jesteś za plecami uke.Atemi używać ile tylko wlezie.No i najważniejsze, według mnie, to reagowanie i myślenie.Tylko że z tym już trudniej.Ciężko jest myśleć kiedy masz kilku uke.A wiadomo uke też są inteligentni.To dopiero jest zabawa.  smile

#9 21-07-2009 11:19:58

Shinshin
moderator

Tobikbombik pisze:

Shinshin pisze:

Przy zaledwie 2-3 uke, to zabawa a nie randori

Pozwól że cie zapytam : A brałaś udział w randori chociaż z dwoma uke? Ja także patrze na randori jak na zabawę ale... To poważna sprawa! Zmieścić się w czasie, schodzić z lini ataku itd. to nie są łatwe rzeczy. Ostatnio na treningu mieliśmy randori i mimo że mocno uwijaliśmy się to i tak nie było łatwo.

Owszem, kilka razy barałm udzał w randori z 2-3 uke, to po pierwsze. Po drugie, nie zauważyłeś, że napisałam to z przymrużeniem oka wink I po trzecie, wcale nie twierdzę, że randori jest łatwe smile

Stopka forum