Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 28-11-2009 21:37:04

Łosia
5 kyu
seizaseiza

Wybrane

Zamieszczam myśli O'senseia, które spodobały się najbardziej i których jak na razie nie ma na forum. Aby łatwo się komentowało, ponumeruję je. Kolejność jak i liczby są dowolne. Miłego czytania big_smile

1)
Manifestuj yang
Swoją prawą dłonią
Zrównoważ to
Z yin swojej lewej
I poprowadź swojego partnera

2)
Ciało powinno przyjąć kształt trójkąta, umysł - okręgu. Trójkąt reprezentuje tworzenie się energii i jest to najbardziej stabilna postura ciała. Okrąg symbolizuje spokój i doskonałość, źródło nieograniczonej ilości technik. Kwadrat oznacza trwałość, podstawę stosowanej kontroli.

3)
Dobra mieszanka to 70 procent wiary i 30 procent nauki. Wiara w sztukę pokoju pozwoli Ci zrozumieć zawiłość współczesnej nauki.

4)
Życie zawiera się w śmierci, śmierć w życiu; musisz żyć tu i teraz!

5)
Potężny nie zawsze pokonuje drobnego. Drobny może spotężnieć dzięki nieustannemu wysiłkowi; potężny może zmaleć, załamując się.

6)
Lojalność i oddanie kształtują męstwo. Męstwo rozwija ducha wyrzeczenia. Duch wyrzeczenia wzmaga wiarę w siłę miłości.

7)
Stań w obliczu wroga tak, jakbyś miał do czynienia z tysiącem nieprzyjaciół; zetrzyj się z tysiącem nieprzyjaciół, tak jakby był to tylko jeden wróg.

8)
Zranienie swojego przeciwnika jest jak zranienie samego siebie. Sednem sztuki pokoju jest powstrzymywanie agresji nieprowadzące do fizycznych obrażeń.

9)
Jeśli twój przeciwnik uderza ogniem, odpowiedz mu wodą, stając się zupełnie miękki i opływowy. Woda ze swoej natury nigdy nie koliduje z niczym ani też o nic się nie rozbija. Wręcz przeciwnie: bezboleśnie pochłania każdy atak.

10) Bądź wdzięczyny nawet trudnościom, komlikacjom i złym ludziom. Radzenie sobie z takimi przeszkodami to podstawowy element treningu sztuki pokoju.

Źródło: Morihei Ueshiba, "Sztuka pokoju" (opracował John Stevens, tłumaczenie Magdalena Zamorska)
Oczywiście myśli było dużo, dużo więcej, ale wolałam zamieścić wybrane, bo gdybym miała wpisywać wszystkie, zajęłoby mi to z pół nocy big_smile. Przepraszam, że w takiej formie, w sensie, że wszystki wrzuciłam do jednego koszyka, ale z drugiej strony, gdybym nagle stworzyła dziesięć nowych tematów byłoby trochę głupio (no i problem z tytułem smile). Książkę, jakby ktoś chciał sobie nabyć, znalazłam w księgarni Traffic Club big_smile. Bardzo fajna, zawiera dodatkowo biografię O-senseia, polecam wszystkiim entuzjastom big_smile

Data rozpoczęcia treningów: 27.02.2009
Data zdania na 5 kyu: 13.01.2010
Data zdania na 4 kyu: 02.12.2010

Reklama

#2 28-11-2009 22:10:02

ametyst
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Re: Wybrane

"Zranienie swojego przeciwnika jest jak zranienie samego siebie. Sednem sztuki pokoju jest powstrzymywanie agresji nieprowadzące do fizycznych obrażeń."

Wielu ludzi nie rozumie takich myśli. Trzeba byc humanistą , jak już powiedziano na tym forum.
Bardzo nie wielu rozumie.
Ale najbardziej smutne jest to , ze tylko garstka z pośród miliardów, żyje według tej myśli.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#3 29-11-2009 22:18:13

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Re: Wybrane

mysl 1 to ikkyo...
mysl 2 hami

Ostatnio edytowany przez Cezary (30-11-2009 00:33:10)

Stopka forum