Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#251 28-11-2009 21:40:14

WhitE
gość
seiza

Re: co sadzicie o skutecznosci aikido

w przeciwienstwie do niektorych wypowiadam sie na tematy, w ktorym mam chodz troche pojecia. Stad napisalem przynajmniej w KB, bo nie znam sie np.: na kung-fu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BAwignia_(chwyt). Nie wiem jak to sie ma do tego twojego pojecia dżwigni. Widze, ze probujesz zrobic juz na sile cos zeby tylko mi jakos wetować.

Ostatnio edytowany przez WhitE (28-11-2009 21:41:38)

Reklama

#252 28-11-2009 22:00:37

ametyst
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Koniecznie chcesz zrobić komuś krzywdę. Po co zadawać Ludziom ból?

http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BAwignia

Poczytaj tez Wiki. Ale nie pytaj mnie jak to działa , masz wszystko opisane.
A jak to ma się do Aikido i innych sztuk walki sam musisz wymyślec.

Nie zamierzam Szanownemu Panu więcej "WETOWAĆ".

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#253 07-01-2010 12:06:28

rzacek
6 kyu
seiza

nie wiem, czy słyszeliście o PARADOKSIE KANO

JIGORO KANO - twórca Judo -  powiedział: w walce wręcz techniki mniej niebezpieczne dla zdrowia (rzuty, walka w zwarciu) są w praktyce skuteczniejsze od technik, które z założenia są destrukcyjne (np. dźwignie, atemi itd). Dzieje się tak ponieważ rzuty czy parter można wielokrotnie przećwiczyć na żywym, stawiającym opór przeciwniku, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy. Przy technikach niebezpiecznych, dźwigniach itd. ruchy na treningu muszą być markowane - lub jak w przypadku aikido - następują po konkretnym ataku, albo uke musi do końca techniki trzymać np. rękę tori. dodatkowo bolesne chwyty wykonywane są z umiarkowana siłą, co nie pozwala na treningu stwierdzić, jak duża siła potrzebna jest w sytuacji realnej obrony.

Może to trochę lakoniczne, ale w skrócie chodzi o to, że kiedy judoka przez kilka lat sparinguje na treningach na 100% swojej siły to w sytuacji np. na ulicy wystarczy, że chwyci przeciwnika i miotnie nim o ziemię - tak jak robił to już setki razy na macie - aikidoka natomiast będzie musiał poczekać na odpowiedni ruch atakującego, może się też obawiać użyć techniki atemi, brak mu będzie doświadczenia w przewidywaniu reakcji atakującego, który nie jest uke, a chce mu po prostu zrobić krzywdę.

Mimo wszystko Jigoro Kano stwierdził, że aikido to idealne BUDO

#254 07-01-2010 12:13:36

El Zorro
gość
seiza

słyszeliśmy... nawet o nim pisałem... w moim stylu bierzemy go pod uwagę...

#255 07-01-2010 12:57:14

Cezary
1 dan

rzacek pisze:

nie wiem, czy słyszeliście o PARADOKSIE KANO

JIGORO KANO - twórca Judo -  powiedział: w walce wręcz techniki mniej niebezpieczne dla zdrowia (rzuty, walka w zwarciu) są w praktyce skuteczniejsze od technik, które z założenia są destrukcyjne (np. dźwignie, atemi itd). Dzieje się tak ponieważ rzuty czy parter można wielokrotnie przećwiczyć na żywym, stawiającym opór przeciwniku, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy. Przy technikach niebezpiecznych, dźwigniach itd. ruchy na treningu muszą być markowane - lub jak w przypadku aikido - następują po konkretnym ataku, albo uke musi do końca techniki trzymać np. rękę tori. dodatkowo bolesne chwyty wykonywane są z umiarkowana siłą, co nie pozwala na treningu stwierdzić, jak duża siła potrzebna jest w sytuacji realnej obrony.

Może to trochę lakoniczne, ale w skrócie chodzi o to, że kiedy judoka przez kilka lat sparinguje na treningach na 100% swojej siły to w sytuacji np. na ulicy wystarczy, że chwyci przeciwnika i miotnie nim o ziemię - tak jak robił to już setki razy na macie - aikidoka natomiast będzie musiał poczekać na odpowiedni ruch atakującego, może się też obawiać użyć techniki atemi, brak mu będzie doświadczenia w przewidywaniu reakcji atakującego, który nie jest uke, a chce mu po prostu zrobić krzywdę.

Mimo wszystko Jigoro Kano stwierdził, że aikido to idealne BUDO

Jest w tym sporo racji ale wynika to dokladnie z filozofi aikido, pozatym wiem ze czesto nie trzeba nawet rzucac / nie ma czasu po prostu kierujesz przekierowujesz sile przeciwnika rzadko kiedy konczysz ladnymi rzutami zaczynasz kokunage a w polowie gosc lezy... no chyba ze trafisz na judoke z mocnym centrum wink no ale odnosimy sie do ulicy...

#256 07-01-2010 14:01:46

rzacek
6 kyu
seiza

Często kiedy oglądam filmiki związane ze sztukami walki czy czytam artykuły wyskakują mi reklamy (zwykle zagraniczne) najróżniejszych szkół samoobrony - dla kobiet, dzieci itd. - niektóre obiecują gruszki na wierzbie. Ja myślę, że jeżeli trafimy po prostu na większego i cięższego przeciwnika, który nie jest kompletną ciamajdą to mamy słabe szanse w starciu z nim, nieważne co i jak długo trenujemy. Podobnie jest z kobietami, które zawsze będą fizycznie słabsze od mężczyzn i nie ma co się oszukiwać, że jest im ciężej stawić czoło napastnikowi.

Moim zdaniem trening sztuk walki pomaga w podobnych sytuacjach zagrożenia w takim sensie, że mamy mniejsza obawę przed bezpośrednim starciem, naturalne odruchy przy obronie przed atakiem możemy zastąpić wyuczonymi i wytrenowanymi elementami, takimi jak na przykład wejście W przeciwnika, zamiast odskoczenie itd. Poza tym sztuki walki ogólnie poprawiają kondycję i tężyznę fizyczną - to moim zdaniem jest podstawowa zaleta treningu sztuk walki - jak już ktoś powiedział - chcesz dobrze się bić na ulicy to idź i bij się na ulicy, a nie na matę czy ring. Na ulicy najwyżej możemy uniknąć zranienia i ułatwić sobie ucieczkę.

#257 07-01-2010 15:03:20

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

sztuki walki nie sa sposobem na bycie niezwyciezonym tylko szansa na przezycie a kursy samoobrony to pomylka o czym napisalem na http://www.aikido.edu.pl/sztuki_walki_samoobrona.html

#258 07-01-2010 15:28:36

rzacek
6 kyu
seiza

Dokładnie Krzyśku,

po programie You Can Dance powstały tysiące szkół tańca, które prowadza jacyś kolesie, którzy sami skończyli kilkumiesięczny kurs - to samo z samoobroną - szczególnie na zachodzie, gdzie wciska się kobietom, że po kilku weekendach będą potrafiły powalić nakoksowanego kolesia z nożem w ręku.

Dla mnie obronić się to nie dać zrobić sobie krzywdy, uniknąć konfrontacji i nie zrobić napastnikowi krzywdy za dużej - bo w Polsce można za to dostać wyrok. W tym wypadku Aikido jest jak najbardziej skuteczne i bezpieczne - ale pracochłonne - nie da się przecież opanować go na zasadzie szkolenia BHP, albo angielskiego w tydzień.

#259 07-01-2010 17:13:41

Shinshin
moderator

rzacek pisze:

...
Podobnie jest z kobietami, które zawsze będą fizycznie słabsze od mężczyzn i nie ma co się oszukiwać, że jest im ciężej stawić czoło napastnikowi.

Zgadza się, jestesmy słabsze fizycznie, tak to już natura urządziła i ja nie mam nic przeciwko, ale... właśnie dlatego musimy być lepsze technicznie. Poza tym nie można zapominać, że w aikido wykorzystuje się siłę przeciwnika, więc tak naprawdę nie o własą siłę chodzi, a jeżeli już, to o "siłę ducha" smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#260 07-01-2010 19:44:06

ametyst
1 dan

Rzacek masz racje jesteśmy pozbawieni możliwości wielokrotnego powtarzania technik na 100%, co w rezultacie nie pozwala określić naszej skali możliwości, siły, szybkości itp.
Natomiast uważam ,ze możemy tak trenować Aikido, żeby nasza skale możliwości , praktycznych możliwości określić.
Od niedawna zauważyłem ze moje techniki są albo za słabe , albo za silne(agresywne). Nie ma nic po środku, albo jałowe obroty albo gaz do dechy.
Zacząłem się zastanawiać nad tym jak można trenować żeby ten "środek" znaleźć, określić.
I po 2 tyg znalazłem odpowiedz: sparingi. Tak wiem co powiecie ty chcesz sparować?. Nie to jest tylko rozwiązanie jakie znalazłem , ale zmodyfikowałem je w sposób w 100% zgodny z moim poglądem na walkę.
Panie i panowie jako Aikidocy mamy unikalna możliwość uczenia się kontrolowania przepływu energii, a ten fakt wcale nas nie zmusza do używania siły czy nie daj B... do walki.
Wręcz przeciwnie uczymy się kontroli, i to słowo KONTROLA jest kluczem w/g mnie do sukcesu.
Ograniczamy  trenowanie naszych  Aikidockich umiejętności w 90% do trenowania na  macie. Otóż to jest w/g mnie błąd. Przeniosłem  ten trening do życia codziennego. Otóż teraz "sparuje " z każdym i ze wszystkim.
Powiem tyle dziala.
Jak znajdę czas to napisze o tym artykuł.
Uwierzcie można trenować z każdym i wszędzie, na naszych zasadach.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#261 07-01-2010 20:02:18

rzacek
6 kyu
seiza

mógłbyś przytoczyć konkretną sytuację w której możliwy jest taki sparing ze wszystkimi poza matą?

#262 07-01-2010 21:24:24

Krzysiek
admin
Serwis

kiedys byly w modzie ksiazki cos w weekend np golf w weekend, tenis w weekend - mozemy wydac aikido w weekend

#263 07-01-2010 21:34:06

rzacek
6 kyu
seiza

Czarny pas Aikido - wystarczy 5 minut dziennie, możesz nawet siedzieć przed telewizorem

#264 07-01-2010 21:41:52

Krzysiek
admin
Serwis

zdobycie go zajelo mi 10 lat smile

oj nieladnie krzysiek chwalipieta z ciebie

#265 07-01-2010 21:48:20

rzacek
6 kyu
seiza

a wystarczyło zamówić "Aikido w weekend"...

#266 09-01-2010 12:07:46

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Shinshin pisze:

Zgadza się, jestesmy słabsze fizycznie, tak to już natura urządziła i ja nie mam nic przeciwko, ale...

I dlatego zawsze powtarzam dzieciom, dziewczynką, że muszą być sprytniejsze od chłopców. wink

#267 29-01-2010 12:24:59

Macias
3 kyu
seizaseiza

Widze,ze sporo tu niesnasek pomiedzy przedstawicielami roznych styli... Zwlaszcza na wczesniejszych stronach.

Czlowiek nie moze osiagnac niczego bez poswiecen

#268 29-01-2010 20:28:04

Krzysiek
admin
Serwis

Macias pisze:

Widze,ze sporo tu niesnasek pomiedzy przedstawicielami roznych styli... Zwlaszcza na wczesniejszych stronach.

to nie sa niesnaski tylko roznice zdan dzieki ktorym rozmowy sa ciekawsze smile

#269 31-01-2010 11:05:24

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Bez niesnasek życie byłoby nudne! A tak jest różnica zdań i jest nad czym myśleć! smile

#270 01-02-2010 21:00:53

Macias
3 kyu
seizaseiza

Jesli dyskusja jest tworcza,to nawet sprzeczki sa warte swieczki. A wlasnie po to sa fora,nie?
No to i ja sie wypowiem,tak co do tematu. Skoro techniki aikido byly z powodzeniem wykorzystywane w walce,to chyba sprawa jasna. Trudno by mi bylo uwierzyc,ze ktos podczas walki robil 300tenkan'ow i caly czas kontrolowal wszystkie konczyny przeciwnika... Do walki raczej przydaja sie maksymalnie skrocone wersje technik. Ale ja jestem rekoma i nogami za tym,ze aikido jest skuteczne w walce

Czlowiek nie moze osiagnac niczego bez poswiecen

Stopka forum