Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#51 27-11-2008 22:30:34

Tolleq
początkujący
seiza

Re: co sadzicie o skutecznosci aikido

Podobnie jest u nas, osobiście wybrałem karate oyama. ( Wybrałem jak wybrałem, karate ćwiczyłem wcześniej smile ).

www.pajacyk.pl -> Kliknij raz dziennie. To nie piękna inicjatywa. To człowieczeństwo.

Reklama

#52 04-12-2008 20:36:35

ametyst
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Widocznie jestem juz za stary na to forum.A to dlatego ze nauczanie komercyjnego (uzytecznego) aikido w dojo jest niezgodne z moim pogladem na aikido i to z tad nie podobala mi sie wypowiedz ze ktos uczy takiego aikido w dojo i to z tak wysokim danem. Sam sie juz bardzo duzo na tym forum nauczylem ,i zrazanie sie do opini innych wg mnie nie pozwala nam widziec nic poza czubkiem naszego nosa. A troche pokory i przemyslen jeszcze nikomu nie zaszkodzilo.
A co do trenowania innych sztuk walki mam to juz "za soba". I powiem tylko tyle, ze wszystko zalezy ad dystansu(mae) i tajmingu. I naprwde ternowanie innych sztuk walki poszerza nasze poglady.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#53 04-12-2008 20:48:03

El Zorro
gość
seiza

ale aikido jezeli nie jest użyteczne to to nie jest aikido... o'sensei stworzył piękną ideę ale wyraził ją za pomocą sztuki walki, jeżeli aikido traci aspekt skutecznej obrony to przestaje być aikido...

#54 04-12-2008 20:58:41

ametyst
1 dan

Nishio wiem aikido jest użyteczne ale ... Czy musi być tylko użyteczne do walki?

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#55 04-12-2008 21:37:55

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

ametyst nie musi
u mnie na pierwszym miejscu jako rehabilitacja a sztuka walki jest nieco dallej
naprawde wiele osob cwiczy jako forme ruchu

#56 04-12-2008 23:01:08

El Zorro
gość
seiza

nie...ale aikido jeżeli nie jest formą ruchu dalej pozostaje aikido... jeżlei nie ejst rehabilitacją dalej jest aikido,

lecz jeżeli aikido nie jest budo, gdzie jest skuteczna samoobrona to to nie jest to już aikido...

#57 05-12-2008 02:36:56

Cezary
1 dan

To jest budo ale nie kazdy tego szuka i nie kazdy znajduje (ja szukam wytrwale ladnych pare lat) ale budujaca jest mysl ze kazdy znajduje to co sam szuka, pamietam na stazu Takeda w Budapeszcie ciczylem z hakama sparalizowana od urodzenia od pasa w dol, zebyscie widziali jaki on byl szczesliwy ...

A co do trenowania innych sztuk walki zgadam sie z Ametystem , ze nalezy tenowac inne sztuki walki aby poszezyc horyzonty pamietam swego czasu mialem klopot aby tzymac mocne hami i zansin, nauczylem sie cwiczac ... shotokan

#58 05-12-2008 17:42:04

ametyst
1 dan

Zobaczcie Panowie jakie to aikido jest PIEKNE. Tyle roznych podejsc do niego ,tyle roznych opini ,tyle ruznych pragnien. A cel jest jeden i ten sam, i kazdy poprzez ta roznorodnosc znajdzie droge do tego celu.
Cezary ja tez znam kilka osob ktore gdzieindziej niemnialy by co szukac. A trenujac aikido sa tak szczesliwe jak nigdy indziej.

#59 05-12-2008 17:47:25

El Zorro
gość
seiza

owszem... jak najbardziej popieram cos takiego... ale jeżeli jednym z celów nie będzie samoobrona tylko sam ruch to nie jest to aikido... takie przypadki jak podaje Cezary są bardzo dobre tak powinno być... tyle, ze taka osoba ćwiczy ruchy, techniki idee aikido... ale nie samo aikido.

#60 05-12-2008 17:56:53

ametyst
1 dan

Nishio szanuje twoja "milosc i szacunek" dla aikido, i propagowanie aikido jako sztuki walki przez duze S. Ale aikido to tez nauczanie milosci i szacunku.

#61 05-12-2008 18:00:19

El Zorro
gość
seiza

tak... ale jeżeli zabraknie aspektu samoobrony to przestaje być aikido... gdyby o'sensei chciał tylko miłości i szacunku to by zają sie głoszeniem kazań... on uczył sztuki walki i przez nią to przekazywał... miłość i szacunek wypływają z technik a nie techniki z miłosci i szacunku...

#62 05-12-2008 18:00:43

ametyst
1 dan

Przytocze tylko fragment artykółu jaki kiedys przeczytalem :
"Na poziomie fizycznym aikido ma wiele do zaoferowania dla świadomości zdrowotnej. Akumulujące się korzyści generowane rozgrzewką, rozciąganiem, ćwiczeniami rzucania i padania są znaczne. Wielu ćwiczących przeszło dramatyczne zmiany fizyczne dzięki treningowi aikido na drodze do zdrowego stylu życia.

Środowisko socjalne, które rowija się w dojo aikido rownież jest ważną częścią doświadczeń treningowych dla wielu ćwiczących. Aikido praktykowane jest w szerokim zakresie wiekowym, a ćwiczący kontunuują naukę dłużej, niż trenujący sztuki walki skoncentrowane na zawodach, domenie przede wszystkim ludzi młodych. Uważam również, że można śmiało powiedzieć, iż aikido ma wyższy odsetek kobiet niż jakakolwiek inna Sztuka Walki. Wszystko to razem wzięte daje silne poczucie wspólnoty. Dla wielu studentów aikido (ich) dojo to rozszerzenie bądź nawet substytut ich rodziny.
Aikido: sztuka nie-walki

"Pośród wszystkich korzyści płynących z treningu aikido, nadal jeszcze nie docenia się wielkiego potencjału tej sztuki jako socjalnej siły dla promowania harmonii po miedzy ludźmi. Mimo, ze związek ten wydaje się niezbyt oczywisty, myślę, że dzieje się tak w dużej części z powodu separowania tej sztuki od jej wojennych korzeni. To właśnie wojenna atmosfera dojo pozwala ćwiczącym na rozwijanie realnych umiejętności, podnosi poziom treningu i stawia go wyżej niż zwykły zdrowotny system ćwiczeń. Pomijanie bojowej strony aikido częściowo można tłumaczyć historycznymi okolicznościami."
,i sie z nim calkowicie zgadzam.

#63 05-12-2008 18:18:10

El Zorro
gość
seiza

Amen wink

#64 05-12-2008 21:01:48

Krzysiek
admin
Serwis

ametyst chyba odwiedzamy te same strony www bo tez to czytalem smile
mysle ze kazdy dazy do tego samego tyle ze wlasna droga

#65 06-12-2008 18:38:39

ametyst
1 dan

Ot co CHARMONIA I ZGODA big_smile (i nie trzeba bylo czekac 75a lat:D )

#66 07-12-2008 11:48:44

lukass00
5 kyu
seizaseiza

W pełni zgadzam się z tym co przytoczył ametyst. Fragment bardzo dobrze oddaje to jak i ja osobiście widzę Aikido.
Skoro już jesteśmy przy osobach niepełnosprawnych, przyznam się, że ja też nie kwalifikuję się jako osoba w pełni sprawna. Nie zagłębiając się w szczegóły, w wieku 10 lat musiałem od nowa nauczyć się chodzić, mówić itd. ze wszystkimi tego skutkami. Do dzisiaj pozostał mi niewielki niedowład w nogach, ograniczenie zakresu ruchu stawu skokowego i kondycja niższa od przeciętnej. Dlatego miałem obawy czy poradzę sobie na Aikido. Przyznam, że główny wpływ na to, że jednak się zdecydowałem miało to forum a konkretnie osoba Krzyśka. Nie chcę Ci tu Krzysiek jakoś specjalnie kadzić, ale pomogłeś mi się zdecydować i jestem Ci za to wdzięczny, bo jak na razie nie żałuję i sobie radzę. Może i faktycznie masz coś z Guru smile.
Mam tylko pewien problem, bo nie wiem czy dobrze zrobiłem, że nie powiedziałem o niczym sensejowi. Wyszedłem z założenia, że albo będę nadążał i zostanę albo nie wydołam i odejdę. Na razie jakoś specjalnie od reszty nie odstaję, problem sprawia mi tylko Shiho Nage z niższymi Uke. Mam problem, żeby zejść niżej na nogach i przejść pod ręką Uke. I zastanawiam się czy takich problemów nie pojawi się więcej? Mógłbym w sumie o tym z sensejem porozmawiać, ale teraz jakoś mi głupio do niego zwracać się z taką nowiną, zwłaszcza, że tyle czasu cicho siedziałem.

#67 07-12-2008 12:24:54

Krzysiek
admin
Serwis

lukass00 ja powiedzialem bo po mnie widac a sensei spytal czy mam zdrowe serce a gdy powiedzialem ze tak to stwierdzil ze musi zobaczyc jak sobie bede radzil na macie i po kilku treningach uslyszalem ze moge cwiczyc

trenuje juz pare lat a do tej pory nikt mnie nie spytal co mi jest i stawia mi sie takie same wymagania ale np nie jestem w stanie zrobic tzw padu siatkarskiego i gdy jest to cwiczenie siadam z boku w seiza - tak robia wszyscy ktorzy wrocili po kontuzji np kolana i nie moga robic shikko

moj sensei pamieta co komu jest i sugeruje zeby nie cwiczyli w suwari waza tylko w tachi waza

mysle ze powinienes powiedziec - czy szczegolowo to zalezy od ciebie ile chcesz by wiedzial albo czy zwyczajnie spyta o powod - bo wtedy bedzie mogl pomyslec co ci doradzic przy danej technice jak sobie poradzic z newralgicznym punktem techniki

tez mam klopot z shiho nage przy nizszej osobie bo nie umiem wystarczajaco obnizyc bioder i radze sobie w ten sposob ze klekam w trakcie obrotu przed rzutem

#68 07-12-2008 14:38:41

GMike
admin
Serwis

Ważne jest jeszcze żeby nie "przedobrzyć". Bo jeśli zaczniesz mówić zbyt durzo, i bardzo opisując, trener może stwierdzić, że byloby bespieczniej jakbyś nie trenował. Myślę, że lekkie napomnienie nie byłoby złe.

Pokonaj samego siebie...

#69 09-12-2008 11:05:06

lukass00
5 kyu
seizaseiza

Jestem już po rozmowie z senseiem. Wszystko w porządku. Nadal trenuję smile. Lepiej się poczułem jak sobie porozmawialiśmy, teraz sytuacja jest taka jakby bardziej czysta. Pozbyłem się wątpliwości,które mi cały czas towarzyszyły.

#70 09-12-2008 15:36:07

Krzysiek
admin
Serwis

i bardzo dobrze smile

#71 09-12-2008 22:36:15

Mhroczny
4 kyu
seizaseiza

Też się zgadzam.
A co do

Mam problem, żeby zejść niżej na nogach i przejść pod ręką Uke

to jest na to proste rozwiązanie. Choć uke się trochę bardziej pomęczy. Wystarczy podnosić uke, zamiast się zniżać. Najlepiej na dzwigni łokciowej i robić to ręką lub swoim łokciem. Trudno mi to opisać, ale np tak jak się robi z kata dori menuchi lub z mune dori głową, podobny ruch wykonywac ręką.

#72 09-12-2008 22:39:08

El Zorro
gość
seiza

tyle,z ę wtedy istniej niebezpieczeństwo, ze uke sie obróci pod ręką... gdy zakłada sie shiho nage przed zwrotem zakaładsz na rękę coś jakby ude kime nage, z tym, ze ręka jest zgięta, lecz jeżeli podneisiesz za wysoko to uke sie obróci twarza do Ciebie...

#73 10-12-2008 00:57:08

Bzyk
1 dan

lukass00 wydaje mi się że dobrze zrobiłeś mówiąc sansejowi o problemie zdrowotnym, ja jestem po rekonstrukcji kolana i jeszcze nie mogę wykonywać wielu technik ale sansei wie o tym i tak jak Krzysiek napisał albo wręcz mi przypomina bym uważał albo każe wykonać inną wersję techniki, bądź siadam z boku by odpocząć bo nogi odmawiają posłuszeństwa. Ćwicz dalej nie poddawaj się ale dbaj o zdrowie. ( zdrowie ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie kto cię stracił).

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#74 10-12-2008 16:40:41

Krzysiek
admin
Serwis

Mhroczny pisze:

Też się zgadzam.
A co do to jest na to proste rozwiązanie. Choć uke się trochę bardziej pomęczy. Wystarczy podnosić uke, zamiast się zniżać. Najlepiej na dzwigni łokciowej i robić to ręką lub swoim łokciem. Trudno mi to opisać, ale np tak jak się robi z kata dori menuchi lub z mune dori głową, podobny ruch wykonywac ręką.

tyle ze reka uke nie jest z gumy i nie jest teleskopowa wiec gdy uke stanie na palcach juz bardziej sie nie wyciagnie a przy dzwigni lokciowej latwo sie skupic tylko na niej i stracic koncentracje z techniki

#75 11-12-2008 18:52:31

ametyst
1 dan

Lukas z czasem wypracujesz sobie swoj wlasny sposob, "styl" wykonywania technik i nic nie bedzie ci przeszkadzalo. Pamietaj ze aikido pomimo ze ma ustalone zasady wykonywania technik potrafi sie dopasowac do kazdego.

Stopka forum