Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#26 07-01-2010 17:14:14

rzacek
6 kyu
seiza

Re: Wykonanie techniki Tai Otoshi

aha, z tłem historycznym stylów jeszcze u mnie cienko

jak dla mnie technika z czołówki najfajowszych

Reklama

#27 07-01-2010 17:23:23

El Zorro
gość
seiza

jeżeli mógłbys napisac na jakie rzeczy najbardziej trzeba zwracać przy niej uwagę...
chce wykorzystać to, ze mam możliwość spojrzenia na technike oczami judoki wink

#28 07-01-2010 17:30:23

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Przylaczam sie do prosby

#29 07-01-2010 18:06:15

rzacek
6 kyu
seiza

Mogę napisać jakie błędy w jej wykonywaniu sprawiają, że można zostać łatwo skontrowanym podczas randori (w judo randori to po prostu sparing).

Technikę tę można podzielić na dwie warstwy - to co dzieje się z rękoma tori i to co dzieje się z jego nogami podczas jej wykonywania.

Najczęstszym błędem jest to, że zawodnik skupia się na dobrym "związaniu" keikogi przeciwnika i dobrym wyciągnięciu uchwytu to już nieudolnie pracuje nogami -

- i odwrotnie - schodzi ładnie i nisko nogami, a na przykład trzyma tylko rękaw, albo puszcza chwyt w trakcie ataku.

W skrócie najważniejsze to wyrobić sobie taki ruch, żeby praca rąk i nóg była zgrana.

Po drugie technikę najłatwiej wykonać jest, kiedy uke jest w ruchu i jest lekko pochylony do przodu, a już najlepiej kiedy porusza się w bok krokiem dostawnym lub skrzyżuje nogi - wtedy leci od razu - na zasadzie idę i wywracam się o nogę jak o kłodę.

To mi akurat do głowy przychodzi - nie wiem czy cokolwiek wyjaśniłem

#30 07-01-2010 18:12:23

El Zorro
gość
seiza

interesuje mnie tutaj podejsćie judoki... bo w aikido jest to wykonywane trochę inaczej... np. nie łapiemy za keikogi, tylko za ramię... jak będzie staż to jak już zamieściłem w dziale ze stazem będę prezentował te technikę...

#31 07-01-2010 18:26:57

rzacek
6 kyu
seiza

już zdążyłem zauważyć, że techniki Aikido, które przypominają te z judo są skonstruowane w taki sposób, że można je wykonać na uke ubranym w cokolwiek, nie koniecznie w gi - tu pojawia się właśnie motyw wykorzystania techniki do obrony w każdej niemal sytuacji a nie zwycięstwa w zawodach

#32 07-01-2010 21:35:02

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

jesli to jest tai otoshi http://www.youtube.com/watch?v=03roY2ab7MI to znam to jako technike ciekawostke bo bywa bardzo rzadko ale bywa

#33 07-01-2010 21:49:06

El Zorro
gość
seiza

owszem to tai otoshi... ale myślę, ze jakbyśmy się wgłebili to jednak tai otoshi jest tylko w nishio... widziałem też na youtubie gościa z aikikai, który robił coś co przypominało tai otoshi... a jednka nie było nim...

#34 07-01-2010 21:54:42

rzacek
6 kyu
seiza

ten filmik chyba najlepiej ilustruje to, co w poprzednich postach wypociłem, hehe - potęga obrazu nad słowem

#35 07-01-2010 21:56:10

Krzysiek
admin
Serwis

Nishiio czlowiek u ktorego cwicze nie zamyka sie na aikikai a nawet nie na aikido czasami cwiczymy cos z judo ju jitsu fakt ze jako ciekawostke ale cwiczymy - np z judo rzut przez bark

#36 07-01-2010 21:58:00

El Zorro
gość
seiza

zobaczymy na stażu wink

ale do aikido tai otoshi wniósł Nishio sensei... ta wersja Yoshidy to wariant najbardziej przypominajacy technike judo z ataku ryosode dori... podstawowe tai otoshi dla aikido to jest ten filmik wcześniejszy z Nishio z ataku shomen uchi... i to jest wyznacznik tai otoshi w aikido...

#37 07-01-2010 22:02:55

Krzysiek
admin
Serwis

ok ale bede rzucal na miekki materac by uke i ja nie mieli stresu

#38 07-01-2010 22:20:05

El Zorro
gość
seiza

technika o soto gari w wykonaniu sensei Shishiyi, technika takze przetransferowana z judo do aikido nishio... trochepodobna do tai otoshi... ale...no własnie tylko podobna...wink

#39 07-01-2010 22:35:03

rzacek
6 kyu
seiza

technika dramatyczna dla uke, masz wrażenie, że wnętrzności ci się przesuwają, wałkowana na treningach, ale w zawodach zwykle nieużywana

#40 07-01-2010 22:54:56

El Zorro
gość
seiza

czym jest to spowodowane???

#41 07-01-2010 23:12:28

rzacek
6 kyu
seiza

po prostu upadasz z wysokości mniej więcej swoich bioder w na plecy z siłą po pierwsze ciążenia, po drugie impetu po podcięciu, po trzecie tori dociska cię do maty - kontroluje ruch twojego upadku (lotu) i trzyma jeszcze twoją rękę, nawet jak chcesz prawidłowo wykonać yoko ukemi i zamortyzować ręką upadek, to może okazać się, że tori za mocno cię skręcił i cały impet bierzesz na płuco albo nerkę - może w Aikido ruch jest bardziej dopracowany ze względu na formę atak-obrona, ale na judo takie techniki ćwiczy się zwykle z zamarkowanej akcji lub kombinacji i różnie wychodzi. Dodatkowo czynnik psychiczny - musisz polecieć w sumie całkowicie do tyłu, przez cały lot widzisz tylko sufit - to sprawia, że podświadomie się spinasz i jeszcze mocniej boli jak krzywo upadniesz - w sumie są dwie techniki, gdzie uke ma przechlapane - właśnie o soto gari i jest jeszcze harai goshi - robisz to kilka lat nie możesz się przyzwyczaić

#42 07-01-2010 23:15:23

El Zorro
gość
seiza

czyli nie używana ze względy na szacunek do uke i chęci nie zrobienia krzywdy???

#43 07-01-2010 23:26:49

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

rzacek pisze:

po prostu upadasz z wysokości mniej więcej swoich bioder w na plecy z siłą po pierwsze ciążenia, po drugie impetu po podcięciu, po trzecie tori dociska cię do maty - kontroluje ruch twojego upadku (lotu) i trzyma jeszcze twoją rękę, nawet jak chcesz prawidłowo wykonać yoko ukemi i zamortyzować ręką upadek, to może okazać się, że tori za mocno cię skręcił i cały impet bierzesz na płuco albo nerkę - może w Aikido ruch jest bardziej dopracowany ze względu na formę atak-obrona, ale na judo takie techniki ćwiczy się zwykle z zamarkowanej akcji lub kombinacji i różnie wychodzi. Dodatkowo czynnik psychiczny - musisz polecieć w sumie całkowicie do tyłu, przez cały lot widzisz tylko sufit - to sprawia, że podświadomie się spinasz i jeszcze mocniej boli jak krzywo upadniesz - w sumie są dwie techniki, gdzie uke ma przechlapane - właśnie o soto gari i jest jeszcze harai goshi - robisz to kilka lat nie możesz się przyzwyczaić

no ale to chyba kwestia dobrego ukemi, i jak uke czuje technike , w judo wciaz jest walka w aikdo (mowie o macie , w pewnym momencie oporowanie juz jest zbedne , oczywiscie przy prawidlowo wykonanej technice i wtedy nastopuje AI uke tori)

#44 07-01-2010 23:32:02

rzacek
6 kyu
seiza

nie, gdyby tak było nie byłaby wałkowana na treningach. Podczas walki na zawodach nikt nie myśli o tym, że nie wykona techniki, bo może komuś sprawić ból, technika jest dozwolona i ją wykonujesz.

Osotogari - jak sobie przypominam swoje doświadczenia - po prostu nie jest skuteczna w randori i tyle, trudno jest tak ustawić rywala, żeby ją wykonać i nie zostać skontrowanym, po drodze jest wiele innych technik bardziej efektywnych - czysta praktyka.

Oczywiście nie mówię, że nikomu nigdy osotogari nie wyszło na zawodach, wyszło pewnie i to nie raz, ale to zwykle wynikało z jakiegoś kardynalnego błędu zawodnika, który na to poleciał.

#45 07-01-2010 23:34:04

El Zorro
gość
seiza

i o to mi chodziło... nie wykonywana na zawodach bo cięzka do wykonania na kimś kto sie zna...

#46 07-01-2010 23:37:26

El Zorro
gość
seiza

uważasz, ze lepiej jest rzucać tai otoshi niejako "przez udo", czy bardziej na wysokosci kolana, lub piszczeli???

#47 07-01-2010 23:43:15

rzacek
6 kyu
seiza

faktycznie w Aikido kiedy wykonujesz technikę i wiesz, że zrobiłeś ją dobrze - jest moment kiedy pozwalasz uke upaść w prawidłowy, bezbolesny sposób.

W judo jest nieco inaczej - żeby być dobry w zawodach musisz wyrobić sobie odpowiednie nawyki i odruchy - na zasadzie akcja-reakcja, następstwo zdarzeń - chodzi o to, że jak już rzucasz uke podczas treningu to musisz rzucać tak, jak byś robił to podczas randori, nawet jak wykonasz technikę nie dość dokładnie, to i tak starasz się ją ciągnąć do końca, żeby uke upadł na całe plecy i żeby ustawił się otwarty do natychmiastowej akcji w parterze - jeżeli na treningu będziesz rzucał uke jak worek z ziemniakami, dokładnie uważał, odpuszczał, żeby źle nie upaść to w końcu pojedziesz na zawody dostaniesz oklep - ale to tak jak już mówiłem - wspominam niemile tylko te dwie techniki, z resztą w sumie nie było problemów

#48 07-01-2010 23:53:57

rzacek
6 kyu
seiza

Nishio pisze:

uważasz, ze lepiej jest rzucać tai otoshi niejako "przez udo", czy bardziej na wysokosci kolana, lub piszczeli???

jeżeli chodzi o sytuację "czystą" czyli ćwiczymy sobie na treningu Aikido to według mnie najlepsza sytuacja jest w momencie, kiedy uke przewraca się przez naszą nogę na wysokości nieco nad kolanem.

Jeżeli miałby przewrócić się o naszą nogę w okolicach piszczela, wtedy musielibyśmy wykonywać technikę z wyprostowanymi rękoma - w końcu musimy wyrzucić nogę dość daleko w bok więc im bliżej stopy tym uke musiałby być dalej odsunięty od nas - na prostych rękach masz mniej siły i nie wykorzystasz ruchu skrętu bioder.

Tak jak jest na powyższym filmiku z taiotoshi jest doskonale, uke dobrze związany za Gi, przewraca się przez udo - ewentualnie zgięcie - podczas wykonywania rzutu można wyprostować nogę w kolanie, taka "sprężyna" dodatkowo podcina nogi uke

#49 08-01-2010 11:08:32

El Zorro
gość
seiza

wręcz podniesienie swojej pozycji, czyli jak mowiłes ta sprężyna jest w nishio wymagana, jako kihon do tai otoshi....

#50 08-01-2010 11:37:34

rzacek
6 kyu
seiza

no i to chyba tyle, ćwiczyć do skutku aż wyjdzie... wink

Stopka forum