Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#26 15-10-2008 14:29:46

El Zorro
gość
seiza

Re: miecz a kij

ćwiczymy... dla nas kata to zbiór po kolei form jo tai ken: w 41 masz ikkyo omote potem ura, potem nikyo omote ura itd. techniki w interpretacji z mieczem...

Reklama

#27 02-12-2008 18:04:24

lukass00
5 kyu
seizaseiza

"Twórca aikido Morihei Ueshiba uważał, że napastnik nie jest wrogiem, tylko bratem który pobłądził i że starcie nie powinno zakończyć się okaleczeniem bądź śmiercią napastnika"

Skoro Aikido, jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, w swoich założeniach zakłada że celem jest neutralizacja ataku a nie atakującego to jak do tego ma się trening walki mieczem ? W zasadzie bokkenem, który jednak zastępuje miecz, a jak się chyba wszyscy zgodzą miecz trwale rani lub nawet zabija.

#28 02-12-2008 18:37:49

El Zorro
gość
seiza

nie prawda....

#29 02-12-2008 21:29:26

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

lukass00 widzialem japonski film fabularny o samurajach i w pojedynku 1 na 1 bohater neutralizowal ataki przeciwnika nie zadajac ani 1 ciosu - to bylo piekne

#30 02-12-2008 23:35:56

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

lukass00 pisze:

"Twórca aikido Morihei Ueshiba uważał, że napastnik nie jest wrogiem, tylko bratem który pobłądził i że starcie nie powinno zakończyć się okaleczeniem bądź śmiercią napastnika"

Skoro Aikido, jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, w swoich założeniach zakłada że celem jest neutralizacja ataku a nie atakującego to jak do tego ma się trening walki mieczem ? W zasadzie bokkenem, który jednak zastępuje miecz, a jak się chyba wszyscy zgodzą miecz trwale rani lub nawet zabija.

JA SIE NIE ZGODZE !

#31 03-12-2008 11:46:16

lukass00
5 kyu
seizaseiza

Nishio - co jest nie prawdą?
Krzysiek - z całym szacunkiem, ale ja na filmach to nie takie rzeczy widziałem wink.
Cezary - z czym się nie zgadzasz i dlaczego ?

Może moje myślenie jest prostackie albo w jakiś sposób mylne ale dla mnie miecz jest wynalazkiem, który powstał w celu ranienia i zabijania innych, tak samo jak np. pistolet. Ja na filmie też widziałem jak strzelali do siebie z broni palnej, przeciwnicy zostali pokonani a nikt nie zginął i nawet nie został ranny [np. w Drużynie A smile]. Co nie zmienia faktu, że broń palna służy do zabijania.
Rozumiem, że możecie się ze mną nie zgadzać ale napiszcie mi dlaczego się nie zgadzacie.
Chodzi wam, może o to, że posługiwanie się mieczem można wyszkolić do takiego poziomu w którym można pokonać oponenta bez zabicia lub zranienia go? Jest to dla mnie jakiś argument ale często widzę w swoim klubie trening bokkenem i słyszę co sensej przy tym mówi. Prezentuje jakieś kata składające się z sekwencji kilku-kilkunastu ruchów a potem słyszę np: to jest cięcie w pachwinę, potem powiekę a to jest pchnięcie w klatkę piersiową itp.
I nie rozumiem w ogóle jak to się ma do cytatu, który przytoczyłem wcześniej.
Chyba że my w Kobayashi odstajemy od normy nie tylko z powodu etykiety ale także z powodu treningu bokkenem?

#32 03-12-2008 14:02:23

El Zorro
gość
seiza

"miecz powstał by tworzyć życie, a nie je odbierać" prastara formuła z zasad budo...

#33 03-12-2008 22:44:58

Krzysiek
admin
Serwis

lukass00 prawdziwy mistrz umial ocenic przeciwnika po paru ruchach i stwierdzic czy jest lepszy poza tym samuraje nie byli bezmyslnymi maszynami do zabijania i szanowali zycie

#34 04-12-2008 01:38:14

Cezary
1 dan

Pare slow plus nawigacja po forum gdyz nie lubie sie lub innych powtazac.

Rozumiem ze chodzi o zagadnie jak traktujemy miecz w aikido, a nie miecz w kulturze japonskiej gdyz na to pytanie nie umiem w pelni odpowiedziec (tak na marginesie na 7/8 dan w kendo jest do zaliczenia wypracowanie , oczywistym jest ze technicznie sa perfekcyjni pt. Miecz i dusza, w wolnym tlumaczeniu z japonskiego) wiec ja nie bede probowal.
zachodzi pytanie do czego sluzy nauka miecza w aikido
1.Rzuc okiem na wywiad z Sensei Nishio co nowego wniosl O'sensei do budo
2. jak rowniez wywiad z Saito i idee Ri-AI
Czekam na wrazenia to powinno rozjasnic nieco Twoje watpliwosci

#35 04-12-2008 10:40:44

lukass00
5 kyu
seizaseiza

Nishio pisze:

"miecz powstał by tworzyć życie, a nie je odbierać" prastara formuła z zasad budo...

Bardzo ładna zasada, szkoda tylko że całkowicie dla  mnie niezrozumiała. Widocznie nie osiągnąłem jeszcze wystarczającego poziomu oświecenia duchowego.wink
Jakie życie otrzyma człowiek na którym zostanie wykonane któreś kata? Jakieś pozagrobowe chyba.smile
Gdy słyszę jak sensej tłumaczy czemu służą poszczególne elementy kata to kojarzy mi się to jedynie z odbieraniem życia bądź okaleczaniem i to w dość brutalny sposób a nie z dawaniem życia. Z tym to kojarzy mi się coś innego;).
W momencie w którym usłyszałem te tłumaczenia po raz pierwszy, zacząłem sobie wyobrażać [a wyobraźnie mam bogatą i sugestywną] człowieka do którego te wszystkie ruchy dochodzą i trochę mnie to zastanowiło. Widok ostrego, metalowego miecza przecinającego oko, pachwinę lub ścięgna pod kolanem [co prawda tylko wyobrażony] spowodował, że zacząłem myśleć o tym o czym pisałem w swoich poprzednich postach.
Jestem prosty facet z takiej trochę większej wioski i nie jestem zaznajomiony z filozofią Budo ani żadną inną. Zastanawiam się tylko jak można pogodzić ogólnie „pacyfistyczny” charakter Aikido z walką mieczem i jak na razie nie posunąłem się w tym nawet o krok. Mam nadzieję, że mi w tym pomożecie.

Krzysiek pisze:

lukass00 prawdziwy mistrz umial ocenic przeciwnika po paru ruchach i stwierdzic czy jest lepszy poza tym samuraje nie byli bezmyslnymi maszynami do zabijania i szanowali zycie

Ja się nie pytam jak to było z samurajami tylko jak to jest z aikidokami smile. Poza tym nie rozumiem jak ten kawałek o prawdziwych mistrzach miał mi pomóc w rozwiązaniu mojego problemu.

Cezary - dzięki za odpowiedź. Właśnie o miecz w kontekście Aikido mi chodzi. Z wywiadami na pewno się zapoznam gdy znajdę trochę więcej czasu. Mam nadzieję, że mi pomogą i wtedy odezwę się jeszcze raz. Gratuluję małego Aikidoki:) Będzie nas więcej smile

Ostatnio edytowany przez lukass00 (04-12-2008 10:43:23)

#36 04-12-2008 19:49:51

ametyst
1 dan

lukas00 sadze ze cie rozumiem .Zeczywiscie nauczanieuzycia miecza na treninngach dlamnie jest lekkim nieporozumieniem. Nocoz w nie ktorych stylach jest to jakis"obowiazek". No coz juz tak jest ale, wg mnie jest niezgodne z duchem aikido,pomimo iz wiele technik powstalo na podstawie technik wykonywanych mieczem. Dlatego w aikikaj nie uczy sie poslugiwania mieczem(czyt. bokenem). Ja mam oddzielne treningi z bokenem ale to bardziej pod katem Jaido.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#37 04-12-2008 20:10:22

El Zorro
gość
seiza

Nocoz w nie ktorych stylach jest to jakis"obowiazek". No coz juz tak jest ale, wg mnie jest niezgodne z duchem aikido,

to powiedz to o'senseiowi, który w iwama w wiekszości to to robił...uważasz, że on sie mylił??? poza tym z tgeo co piszesz jasno wynika... nie amsz pojęcia co to jest miecz...

"Ci z nas, którzy ćwiczą aikido i biorą miecz do ręki, powinni znać techniki miecza. Miecz jest przedłużeniem ciała, jeśli nie nabierze życia w twoich dłoniach, to nie znasz aikido" - Morihei Ueshiba

#38 05-12-2008 01:55:08

Cezary
1 dan

ametyst pisze:

lukas00 sadze ze cie rozumiem .Zeczywiscie nauczanieuzycia miecza na treninngach dlamnie jest lekkim nieporozumieniem. Nocoz w nie ktorych stylach jest to jakis"obowiazek". No coz juz tak jest ale, wg mnie jest niezgodne z duchem aikido,pomimo iz wiele technik powstalo na podstawie technik wykonywanych mieczem. Dlatego w aikikaj nie uczy sie poslugiwania mieczem(czyt. bokenem). Ja mam oddzielne treningi z bokenem ale to bardziej pod katem Jaido.

Oj Ametyst

Z calym szacunkiem ale prosze tak nie generalizowac, cwiczylem 6 lat AIKIKI i mielismy bardzo duzo bokken, ta sama rada co powyzej poczytaj dokladnie wywiady ... brak miecza uwazam za duzy blad ... odciecie sie od korzeni Aikido !

#39 05-12-2008 17:05:44

El Zorro
gość
seiza

http://pl.youtube.com/watch?v=fxHIRMxnYNY

"Zeczywiscie nauczanieuzycia miecza na treninngach dlamnie jest lekkim nieporozumieniem.(...)wg mnie jest niezgodne z duchem aikido" - ametyst

dalej twierdzisz,że to nie zgodne z aikido???

#40 05-12-2008 17:26:56

ametyst
1 dan

Tak nie uzywanie jest odcieciem sie od korzeni ,lecz sadze ze zosytalem troche zle zrozumiany. Napisalem topod katem tego co napisal lucass00. Natomiast ja tez caly czas uwazalem ze boken jest nieodlacznym elementem treningu ale.... Ale kiedy zapytalem dlaczega na treningach jest tak malo cwiczen z bokenem powiedzial mi ze: "jesli ktos jest zainteresowany nauka wladania mieczem to moze chodzic na piatkowe zajecia , a boken wprowadza element agresji co zakluca przebieg treningu. Bylem we wszystkich dojach w okolicy i jest tak samo. Byc moze sie teraz pmyle ,ale czy nie jest tak ,ze my mamy sie uczyc obrony przed mieczem ,a nie jego uzycia?
(i nie odcinam sie od nauki wladania mieczem)

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#41 05-12-2008 17:43:00

El Zorro
gość
seiza

ten kto włada mieczem ten go potrafi użyć... teraz jest tylko kwestia jak to robisz... dla porównania...

http://pl.youtube.com/watch?v=vq0X_e7bPRQ

chodzi mi o to co seagal robi w 1.45...
to mogła być zwykła irimi nage, bo to ten sam ruch... to od Ciebie zależy jak ten ruch zrobisz... tak samo z mieczem... to jak go wykorzystasz zalezy od ciebie... jeżeli dla kogoś boken wprowadza element agresji to znaczy,z e nie umie on cwiczyć z mieczem i nie rozumie tgeo co robi...

#42 05-12-2008 18:17:41

El Zorro
gość
seiza

mam nadzieję, ze moze kiedyś trafisz na jakimś stażu czy gdziekolwiek indziej, na dobrego nauczyciela z Aikido Nishio, który by Ci to wytłumaczył... przez internet to cieżko zrobic... pozatym nie weim czy to sied a wytłumaczyć... ja przez jakieś pierwsze 10 miesięcy treningu nei rozumiałem tgeo... dopiero gdy Aiki toho iai pomogło mi w wykonaniu "ręcznie" ikkyo zaczynałem to rozumieć... i teraz z każdym dniem coraz bardziej moje zrozumienie sie pogłębia...

#43 05-12-2008 20:20:28

Cezary
1 dan

Z calym szacunkiem niekoniecznie musi byc Aikido Nishio,  w aikikai tez znajdziesz wielu mistrzow wladajacych bokenem (ja mialem to szczesie ze cwiczylem u Sensei Kraca w Opolu) chociaz by Sensei Tissieu widzialem jego staz z bokenem  byl fantastyczny...

#44 05-12-2008 20:29:53

El Zorro
gość
seiza

ja nie powiedzaiłem, że musi... tyle, ze w nishio o to łatwiej niz w aikikai....

#45 05-12-2008 20:56:22

Krzysiek
admin
Serwis

ametyst pisze:

czy nie jest tak ,ze my mamy sie uczyc obrony przed mieczem ,a nie jego uzycia?

tak jest i zeby sie nauczyc obrony trzeba byc atakowanym czyli trzeba sie nauczyc atakowac tzn ze trzeba cwiczyc z bokenem

#46 05-12-2008 21:23:33

El Zorro
gość
seiza

miecz w aikido nei służy do atakowania tylko do zrozumienia ruchu techniki i sensu aikido...

#47 06-12-2008 09:19:54

Krzysiek
admin
Serwis

ruch techniki rozumiem ale nie umiem dobrze atakowac

#48 06-12-2008 09:57:15

El Zorro
gość
seiza

"Bez zrozumienia zasad miecza, na których każda technika jest oparta, ćwiczący kończy na zaledwie imitowaniu techniki, zamiast ją realnie wykonywać." - to jest w wywiadzie który zamieściłem na forum z Nishio sensei...

jeżeli nie cwiczy się w dojo z mieczem to nie można mówić o prawdziwym zrozumieniu techniki....

#49 06-12-2008 18:33:51

ametyst
1 dan

Tak wykonywanie poprawnie technik ataku w obecnych czasach staje sie coraz wiekszym problemem. O ile szomen uchi jeszce jakos wychodzi to jokomen uchi juz jest problematyczne, a dobre oi tzuki graniczy z cudem (zapomnijmy o kopnieciach). Bez dobrego ataku niema dobrej techniki ,to fakt niezaprzeczalny.
I jeszcze raz o mieczu. Nie chodzi mi o to aby nie nauczac wladania mieczem, lecz o to aby nauka wladania mieczem nie byla li tylko nauka perfekcyjnego zabijania.

#50 06-12-2008 18:37:52

El Zorro
gość
seiza

a to od kiedy w aikido uczy się meiczem perfekcyjnego zabijania???

Stopka forum