Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 08-08-2008 14:53:32

El Zorro
gość
seiza

Co robić gdy przeciwnik oporuje???

Czasami na ulicy zdarza sie taka sytuacja, że przeciwnik nas zaatakuje my zaczniemy robić technikę, dajmy na to jakąś dźwignię i dochodzi do sytuacji, że przeciwnik wcale nie ma ochoty się przewrócić, owszem czuje nacisk, ale nie idzie w dół... co wtedy??? czy oprócz atemi jest jeszcze inna skuteczna metoda??? a może i atemi nie jest skuteczne??? jak myślicie???

Reklama

#2 08-08-2008 15:06:47

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Re: Co robić gdy przeciwnik oporuje???

jak sie robi dzwignie i jest dzwignia to ja kontynuowac az nastapi skutek; przeciwnik pojdzie albo staw nie wytrzyma

#3 08-08-2008 15:10:57

El Zorro
gość
seiza

jak się zaprze i jest bardzo silny to czasami ani nie pójdzie ani mu nic nie pęknie...

#4 08-08-2008 16:40:48

Krzysiek
admin
Serwis

hm ja bym go zniechecal pokazujac ze mnie nie trafi i czekal na okazje by dzwignia jednak wyszla
jeszcze mozna go wpychac na rozne przedmioty np na kosz na smieci by byla szansa ze sie uszkodzi

#5 08-08-2008 16:41:55

El Zorro
gość
seiza

ale czy wtedy nie odchodzimy trochę od aikido???

#6 09-08-2008 11:54:52

El Zorro
gość
seiza

Przykład

#7 09-08-2008 14:40:51

Krzysiek
admin
Serwis

w 5 sekundzie tori powinien pojsc do tylu by wyciagnac uke a nie pchac sie na oslep w technike gdy uke stoi pionowo majac stabilna pozycje; w przykladzie nie ma wogole wychylenia

#8 12-09-2008 19:09:04

err
gość
seiza

Gdy oporuje to gorzej dla niego, bo będzie miał połamaną rękę. I co z tego, że będzie silniejszy, przecież w Aikido chodzi o to by wykorzystać siłe przeciwnika.

#9 12-09-2008 20:05:00

GMike
admin
seizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Gdy przeciwnik oporuje jeszcze bardziej jest narażony na Atemi. Po drugie, atakujący przeciwnik przeważnie nie oporuje.

Pokonaj samego siebie...

#10 12-09-2008 22:43:01

Mhroczny
4 kyu
seizaseiza

Po drugie, atakujący przeciwnik przeważnie nie oporuje.

Atakujący jak tylko zauważy, że traci kontrole natychmiast przejdzie albo do następnego ataku albo właśnie do wyrównania sił poprzez zablokowanie naszych działań - czyli będzie oporował. Nie wyobrażam sobie by napastnik nie oporował w prawdziwej sytuacji walki. Na pewno nie będzie uległy. można to pominąć tylkow sytuacji błyskawicznie i poprawie wykonanej techniki - wtedy my go unieszkodliwiamy nie robiąc mu krzywdy, bo nie ma czasu na jego reakcje. A o to chyba nam powinno chodzić.

#11 18-09-2008 12:05:44

yershuachu
początkujący
seiza

Po części zgadzam się z mrocznym. Reakcje mają być na tyle szybkie i dokładne, żeby przeciwnik nie miał czasu na działanie. Jednak oporowanie prędzej czy później się pojawi - jeśli nie na tym przeciwniku to na następnym. Nie jesteśmy doskonali - nawet jedno zawachanie bądź błąd z seri ważny detal może zadecydować o tym, że damy szanse do oporowania. Ja zawsze powtarzam, że podczas techniki ważne jest szybkie podejmowanie decyzji. - a że ma dziać się to automatycznie dlatego powtarzamy ruchy setki razy.

Jeśli chodzi o kote gaeshi z filmu - dla mnie to totalna porażka -_- po pierwsze dzieje się to szybciej, a po drugie - dlaczego tori prawie wogóle się przemieszcza?

Są dwie drogi aikido. Pierwsza to walka, druga to taniec.
Jeśli trenujesz na poziome walki, z łatwością przyjdzie ci taniec.
Jeśli jednak trenujesz na poziomie tańca i przyjdzie potrzeba użycia aikido na poziomie walki możesz się zawieść.

#12 27-09-2008 00:36:08

ametyst
1 dan

Jak powiedział Osensej "każdej technice towarzyszy atemi". Wierz mi Nisihio po atemi w czuły punkt nikt nie będzie oporował.
No cóż to też jest sztuka walki.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#13 27-09-2008 14:34:40

GMike
admin
Serwis

Nie bierzemy jeńców. Atemi przydaje się właśnie w takich sytuacjach.

Pokonaj samego siebie...

#14 28-09-2008 16:04:25

ametyst
1 dan

Tak a propo oporowania wg mnie oprócz atemi wazne sa jeszcze dwie rzeczy a mianowicie kontrola łokcia przeciwnika oraz pamiętanie o SOTO GAŁA i UCHI GAŁA jeśli potrafi się wytrącić przeciwnika z równowagi to można z nim zrobić co chcemy.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

#15 30-09-2008 13:33:07

Cezary
1 dan

Mozesz wyjasnic co to jest soto gala i uchi gala, tak dla pewnosci moze znam to pod inna nazwa

#16 30-09-2008 14:03:01

Cezary
1 dan

bogactwo technik aikido pozwala uzyc oporowanie uke aby wykonac inna technike jezeli np zakladamy ikkyo i z jakis wzgledow uke wciaz moze oporowac i prubuje wstac pchajac lokiec do gory wykorzystujemy to i mozna zaaplikowac np kotegaeshi, po prostu kierujemy uke tam gdzie on sam chce "isc" a nie na sile staramy sie wykonac technike

#17 01-10-2008 18:15:18

ametyst
1 dan

Soto gala jest to "punkt" destabilizacji uke  przedni
Uchi gala  jest to "punkt "destabilizacji uke tylni.
A tak obrazowo to jeśli staniesz prosto w rozkroku na szerokość ramion to będziesz się mógł zapierać tylko na boki natomiast nie w przód i w tył

#18 02-10-2008 10:48:37

Cezary
1 dan

ok

U nas nie ma rozroznienia na kazushi przednie i tylnie wiec czegos sie nowego nauczylem ;-)

#19 02-10-2008 17:03:03

ametyst
1 dan

Cieszę się że coś "nowego" wniosłem ,natomiast u mnie na treningach zwraca się bardzo baczną uwagę na kierowanie siły przeciwnika w tych właśnie kierunkach

#20 02-10-2008 17:10:23

Cezary
1 dan

Ametyst ktory styl aikido trenujesz??

#21 05-10-2008 18:50:24

ametyst
1 dan

Ja trenuję Aikikai. Wg mnie jest to jedyny "normalny " nic nie ujmując innym stylom , bo na różnorodności się ten świat się opiera. Lecz uważam że tylko ten styl ma w swoich podstawach nauczania ,ba uważa za priorytet naukę prowadzenia energii tam gdzie chce tego aikidoka, a nie za główny cel nauki stawia "eliminacje "oponenta.A niestety w innych stylach ten cel jest najważniejszy.

#22 05-10-2008 20:38:32

Krzysiek
admin
Serwis

ametyst szykuj sie na dyskusje z Nishio gdy to przeczyta smile

#23 06-10-2008 11:48:39

Cezary
1 dan

ametyst pisze:

Ja trenuję Aikikai. Wg mnie jest to jedyny "normalny " nic nie ujmując innym stylom , bo na różnorodności się ten świat się opiera. Lecz uważam że tylko ten styl ma w swoich podstawach nauczania ,ba uważa za priorytet naukę prowadzenia energii tam gdzie chce tego aikidoka, a nie za główny cel nauki stawia "eliminacje "oponenta.A niestety w innych stylach ten cel jest najważniejszy.

Chyba troszke za ostra opina
trenowalem aikikai 6 lat ,
Przyjzyj sie dokladniej innym stylom zanim zaryzykujesz taka opinie

#24 07-10-2008 18:57:51

El Zorro
gość
seiza

Niestety przez ostatnie dwa tygodnie nie miałem internetu i nie wiem kiedy będę miał... ale to trzeba przedyskutować.... a możesz mi powiedzieć co Ty wiesz o innych stylach, ze tak się wypowiadasz???!!!... pytam bo jestem nienormalnym aikidoką ...tak to chyba określiłeś...

#25 08-10-2008 18:07:46

ametyst
1 dan

No tak pewnie trochę za ostro powiedziałem ale w cudzysłowie i z góry przepraszam że za to że ktoś się mógł poczuć urażony. Nie to miałem na myśli. Normalność to bardzo względne pojęcie i zależne od tego do czego je odniesiemy. Ja je odnoszę do tego co powiedział Osensej,"...celem aikido nie jest walka z wrogiem ale z samym sobą...".Wiesz miałem możliwość porównania tego co ja ćwiczę z tym co uczy pan Matusiak i no właśnie ,i oczywiście jest to aikido takie samo jak każdy inny styl ale, dość mocno to co widziałem odbiega od kierunku  w jakim chciał Osensej aby się aikido rozwijało.
Daleki jestem od krytykowania innych styli lub co gorsza zarzucania im cokolwiek. Każdy z nich ma coś unikatowego ,coś nie powtarzalnego co czyni je równie ciekawymi.
Ja mając na myśli" normalny "miałem na myśli ze ten właśnie styl aikikai ,najmniej odbiega lub prawie wcale od pierwotnych założeń Ueschiby, a nie twierdzenie że któryś styl jest gorszy lub lepszy, lub co gorsza że Ktoś jest gorszy ode mnie.
Jeśli Ktoś się poczuł  urażony jeszcze raz przepraszam.

Ale chętnie podyskutuję na ten temat , bo widzę że coś ciekawego może z tego wyniknąć.

Stopka forum