Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#76 04-04-2009 14:24:14

Bzyk
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Re: Co robić gdy przeciwnik oporuje???

dlatego uważam że randori powinno być często trenowane

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

Reklama

#77 04-04-2009 14:27:41

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Bzyk pisze:

dlatego uważam że randori powinno być często trenowane

Święta racja smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#78 04-04-2009 22:53:12

Krzysiek
admin
Serwis

dyskusja o skutecznosci ble sad
kazdy przeciwnik jest inny kazda sytuacja jest inna i aikido nas do tego przygotowywuje ale slepa wiara w skutecznosc to droga na cmentarz
z drugiej strony stwierdzenie ze aikido nas nie obroni jest bez sensu
aikido ma nam dac szanse ktora powinnismy wykorzystac i tyle
wybierzcie dowolna sztuke walki i jej mistrza postawcie przed nim dwoch ludzi z nozami laika i zawodowca podejscie do nich bedzie diametrialnie inne
co ciekawsze laik jest grozniejszy bo jest nieprzewidywalny

#79 04-04-2009 23:36:47

Shinshin
moderator

Krzysiek pisze:

dyskusja o skutecznosci ble sad
kazdy przeciwnik jest inny kazda sytuacja jest inna i aikido nas do tego przygotowywuje ale slepa wiara w skutecznosc to droga na cmentarz
z drugiej strony stwierdzenie ze aikido nas nie obroni jest bez sensu
aikido ma nam dac szanse ktora powinnismy wykorzystac i tyle
wybierzcie dowolna sztuke walki i jej mistrza postawcie przed nim dwoch ludzi z nozami laika i zawodowca podejscie do nich bedzie diametrialnie inne
co ciekawsze laik jest grozniejszy bo jest nieprzewidywalny

Wszytko się zgadza, tylko nie wiem, kto tu mówi o ślepej wierze?
A wracając do głównego tematu. Mam kolegę, skądinąd bardzo sympatycznego, ale ćwiczy się z nim naprawdę ciężko. Zawsze oporuje, ale nie w tym sensie, że robi to przez złośliwość, czy upór, po prostu jest słupem soli (flegmatyk jakich mało) i to bardzo potężnym słupem soli, który sobie stoi w miejscu i ani drgnie, a jeżeli już atakuje, to robi to bardzo anemicznie. Cała sztuka polega na tym, żeby go wprawić w ruch, a dalej idzie już gładko smile Muszę przyznać, że niewiele osób z grupy ma do niego cierpliwość.

#80 05-04-2009 08:01:46

SZYGI
4 kyu
seizaseiza

Nishio pisze:

Dokładnie tak. Sensei Nishio zawsze mówił, ze najwazniejsze jest irimi i atemi... jezeli w ataku jodan zuki myślisz, ze złapiesz rękę i na treningu tak wykonujecie techniki to wspólczuje... jednym z uczniów Nishio byłzawodowy bokser który pomagał Senseiowi przy tworzeniu tego stylu, zresztą sensei Nishio stoczył pojedynek pod koniec lat 60 z mistrzem japonii w boksie i wygrał uzywając aikido.

nie musisz współczuć mi ,tak ćwiczy się  w Aikikai,być może u was jest inaczej,a z tego co rozumiem z Twojej wypowiedzi to robisz wejście w klienta i atemi,ok tylko co dalej się dzieje?z tym klientem,jak się zachowuje,?na 200 procent skuli ci sie ja kłębek zasłaniając głowę i co będziesz robił mu technikę jakąś tam?naczelną zasadą Aikido jest nie zakłócenie nawet na moment ruchu przeciwnika,wciągnięcie go w tak zwany wir ruchu i ewentualne odrzucenie go.
Ale to nic,Wy ćwiczycie inaczej,i my ćwiczymy inaczej,inni blokują ruch,a jeszcze inni nie blokują tylko wciągają.
pozdrawiam

#81 05-04-2009 08:34:55

Krzysiek
admin
Serwis

atemi chyba nie jest po to by znokautowac lub zatrzymac przeciwnika tylko by odwrocic uwage i zyskac ulamek sekundy i wykorzystac go?

#82 05-04-2009 08:39:05

WhitE
gość
seiza

SZYGI pisze:

Nishio pisze:

Dokładnie tak. Sensei Nishio zawsze mówił, ze najwazniejsze jest irimi i atemi... jezeli w ataku jodan zuki myślisz, ze złapiesz rękę i na treningu tak wykonujecie techniki to wspólczuje... jednym z uczniów Nishio byłzawodowy bokser który pomagał Senseiowi przy tworzeniu tego stylu, zresztą sensei Nishio stoczył pojedynek pod koniec lat 60 z mistrzem japonii w boksie i wygrał uzywając aikido.

nie musisz współczuć mi ,tak ćwiczy się  w Aikikai,być może u was jest inaczej,a z tego co rozumiem z Twojej wypowiedzi to robisz wejście w klienta i atemi,ok tylko co dalej się dzieje?z tym klientem,jak się zachowuje,?na 200 procent skuli ci sie ja kłębek zasłaniając głowę i co będziesz robił mu technikę jakąś tam?naczelną zasadą Aikido jest nie zakłócenie nawet na moment ruchu przeciwnika,wciągnięcie go w tak zwany wir ruchu i ewentualne odrzucenie go.
Ale to nic,Wy ćwiczycie inaczej,i my ćwiczymy inaczej,inni blokują ruch,a jeszcze inni nie blokują tylko wciągają.
pozdrawiam

a co jak atak jest np statyczny?? albo przeciwnika nie uda sie wyprowadzic z rownowagi bez atemi?? to co wtedy prosimy go aby zatakowal jeszcze raz z robiegu?? bez atemi to mogl robic o'Sensei ktory byl osiwecony i juz nie potrzebował atemi, a w realnej walce na obecnym poziomie bez atemi ani rusz, chyba ze jakims cudem bede tak szybki i tak precyzyjnie zejde z lini ataku i zdaze "pochwycic" przeciwnika w ruchu i przedluzyc ten ruch to wtedy moze. Atemi nie ma na celu nokautu tylko oszołomienie przeciwnika a jak sie zasloni reka przed naszym atemi to tym lepiej bo wystaia nam gotowa reke do dzwigni. Nie trzeba gotowac sie we wlasnym sosie tylko otworzyc sie na innych. JA trenuje AIKIDO Nishio, ale chetnie chodze na staze z Aikikai i nie mowie ze oni maja zle i tak nie bede robic. Sensei Borowski poiwiedzial zeby brac z róznego AIKIDO to co nam odpowiada i tworzyc wlasne. Przeciez to ze jest Nishio, Aikikai i rozne inne style aikio to nie znaczy ze to drugie jest zle bo ja cwicze to pierwsze a to trzecie to juz wogole jest okropne. Przeciez kazdy sensei pokazuje kazda technike troche inaczej. Nie ma dwóch sensei co robia identycznie dana technike. Wiec nie ograniczajmy sie tylko biermy pełnymi garściami ze wszystkiego co mozemy.

#83 05-04-2009 11:25:44

El Zorro
gość
seiza

Wogóle tego nie rozumiesz Szygi.... ale nie zarzucaj mojemu aikido braku czegoś, skoro jak zauwazył tissier, to wejscie do jodan z aikikai na bokserze nie wyjdzie...

#84 05-04-2009 13:05:28

Shinshin
moderator

Przy ataku typowo bokserskim stosujemy podobny "schemat", choć pewnie nie taki sam, jak w Nishio. Garda, irimi, atemi, a najlepiej kilka tak, żeby go powalić smile A potem, w zależności od sytuacji (jeżeli jeszcze jest w pionie), technika adekwatna do zachowania atkującego.

#85 05-04-2009 13:13:28

WhitE
gość
seiza

wogole nie wiem jak mozna cwicz co kolwiek i byc przekonania ze jest nie przydatne do takiego czy innego ataku. Skoro cwicze aikido to jestem przekonany o jego skutecznosci jak cwicze karate to cwicze bo jestem przekonany o jej skutecznosci, chyba ze sztuki walki cwiczymy po cos innego to wtedy skutecznosc moze odejsc na bok ale nazwa mowi sama za siebie..

#86 05-04-2009 13:37:45

Shinshin
moderator

Szczerze powiem mam mgliste pojęcie o boksie, ale wystarczy poobserwować walki bokserskie, żeby przekonać się, że najgorsze, co można zrobić w starciu z bokserem, to dać mu pole (dystans na długośc ręki). Przecież bokserzy podczas walk dążą do maksymalnego zminiejszenia dystansu, żeby uniknąć najsilnejszych ciosów, więc to chyba naturalne, że akidoka musi zrobić irimi...

#87 05-04-2009 14:07:36

El Zorro
gość
seiza

http://www.youtube.com/watch?gl=PL& … re=related

juz posługiwałem się tym przekładem jako źle wykonanią shiho nage... jeżlei ktos myśli, ze tak mozna wchodzic to zuki, to się grubo myli...

#88 05-04-2009 14:13:50

SZYGI
4 kyu
seizaseiza

mateusz1200 pisze:

SZYGI pisze:

Nishio pisze:

pozdrawiam

a co jak atak jest np statyczny?? albo przeciwnika nie uda sie wyprowadzic z rownowagi bez atemi?? to co wtedy prosimy go aby zatakowal jeszcze raz z robiegu?? bez atemi to mogl robic o'Sensei ktory byl osiwecony i juz nie potrzebował atemi, a w realnej walce na obecnym poziomie bez atemi ani rusz, chyba ze jakims cudem bede tak szybki i tak precyzyjnie zejde z lini ataku i zdaze "pochwycic" przeciwnika w ruchu i przedluzyc ten ruch to wtedy moze. Atemi nie ma na celu nokautu tylko oszołomienie przeciwnika a jak sie zasloni reka przed naszym atemi to tym lepiej bo wystaia nam gotowa reke do dzwigni. Nie trzeba gotowac sie we wlasnym sosie tylko otworzyc sie na innych. JA trenuje AIKIDO Nishio, ale chetnie chodze na staze z Aikikai i nie mowie ze oni maja zle i tak nie bede robic. Sensei Borowski poiwiedzial zeby brac z róznego AIKIDO to co nam odpowiada i tworzyc wlasne. Przeciez to ze jest Nishio, Aikikai i rozne inne style aikio to nie znaczy ze to drugie jest zle bo ja cwicze to pierwsze a to trzecie to juz wogole jest okropne. Przeciez kazdy sensei pokazuje kazda technike troche inaczej. Nie ma dwóch sensei co robia identycznie dana technike. Wiec nie ograniczajmy sie tylko biermy pełnymi garściami ze wszystkiego co mozemy.

ale ja już zrozumiałem,ok,każdy styl jest kompletny w aikido,w jednym jest więcej ,a w drugim tamtego więcej(atemi)

#89 05-04-2009 14:15:43

SZYGI
4 kyu
seizaseiza

Nie ma co już tego roztrząsać,niech każdy pracuje na macie jak najlepiej

#90 05-04-2009 14:19:07

El Zorro
gość
seiza

SZYGI pisze:

pozdrawiam

twój problem polega na tym, ze nie masz argumentów i nie rozumiesz podstawowych załozeń aikido którymy się szczycisz... my nie blokujemy ruchu... tylko właśnie wciągamy... tylko, ze nie robimy tego jak w aikikai, gdzie jak stwierdził cytowany przez ciebie sensei tissier jest to nieskuteczne. na 200 procent się nie skuli, Jeżeli ktoś cię atakuje na ulicy, to to nie ejst gówniarz który się popłacze po uderzeniu, a atemi nie ma siły nokautującej tylko dezorientujacą. To, ze atemi jest podstawą aikido powiedział O'sensei. i ono nie zakłoca, ruchu, alewłaśnie pomaga skutecznie wciągnąć go w wir. bo na tej zasadzie jaką ty opisałeś to można robić tylko na miłym uke.

#91 05-04-2009 14:32:06

SZYGI
4 kyu
seizaseiza

Nishio pisze:

SZYGI pisze:

pozdrawiam

twój problem polega na tym, ze nie masz argumentów i nie rozumiesz podstawowych załozeń aikido którymy się szczycisz... my nie blokujemy ruchu... tylko właśnie wciągamy... tylko, ze nie robimy tego jak w aikikai, gdzie jak stwierdził cytowany przez ciebie sensei tissier jest to nieskuteczne. na 200 procent się nie skuli, Jeżeli ktoś cię atakuje na ulicy, to to nie ejst gówniarz który się popłacze po uderzeniu, a atemi nie ma siły nokautującej tylko dezorientujacą. To, ze atemi jest podstawą aikido powiedział O'sensei. i ono nie zakłoca, ruchu, alewłaśnie pomaga skutecznie wciągnąć go w wir. bo na tej zasadzie jaką ty opisałeś to można robić tylko na miłym uke.

widzę,że nadal ciągniesz temat,który ja starałem się zakończyć,ale ok ,myślę ,że po nastu latach mam już pewne wyrobione zdanie o aikido,po drugie mam za sobą i jeszcze pewnie przed sobą ,,praktykę uliczną''to mi wystarczy.Więc proszę zakończmy tę dyskusję na ten temat,uśmiechnijmy się do siebie i już,na tym forum Ty mi pomożesz i ja postaram Ci pomóc w róznych problemach,oczywiście innym też obowiązkowo,pozdrawiam

#92 05-04-2009 14:46:55

El Zorro
gość
seiza

bardzo chętnie. ale nie wyskakuj z tematami do dyskusji gdzie kwestinujesz mój styl, ale nie potrafisz za tym podać rzadnych argumentów. Bo jeżlei ja pisze o czyms co mi się w aikikai nie podoba to przynajmniej zawsze argumentuje swoje stanowisko. Ty rzucasz swoje zdanie a potem uciekasz z dyskusji.

to wybacz jakie masz doświadczenie w aikido, skoro masz zamkniety umysł na wszystko co inne. skoro piszesz, ze to co masz ci wystarcza. nie moge ci w niczym pomóc, jeżeli tej pomocy nie bedziesz chciał. ja też mam swój pogląd na aikido, i jak to nazwałeś ma swoją "praktyke". ale to nie znaczy, że zaczne pisać, zecoś jest moim zdanie źle, nie potrafiac zargumentować. i to nie znaczy, ze nie przyjmę czegosco jest inne niż moje. I jeżeli to inne bedzie lepsze niż moje, to to głośno powiem. tak jak powiedziałem, że jeżlei będzie możliwe poznawać jakies meguri to je wprowadze do swojego aikido, moim, ze to nie Nishio.
więc nie pisz, że Tissier powiedział, że to wejscie w aikikai jest nie skuteczne na boksera,a potem poddawaj pod wątpiliwość, coś co już sie w walce z bokserami sprawdziło, ale jest inne niż twoje wiec, złe.

#93 05-04-2009 15:14:00

SZYGI
4 kyu
seizaseiza

nie poddaję w wątpliwość,tylko ,że taki sense.i Nischio,był jedyny w swoim rodzaju człowiekiem,podałeś przykład jego słynnej walki,on ją wygrał,i jemu się udało,a ilu powtórzyło jego wyczyn?właśnie o to mi chodzi

#94 05-04-2009 15:17:29

El Zorro
gość
seiza

wielu...wielu jego uczniów...

#95 05-04-2009 16:57:13

Bzyk
1 dan

Już na naszym forum było pisane ale się powtórzę bo to chyba rzecz która dotyczy wszystkich, po to jest nasze forum aby wymieniać poglądy i zwracać uwagę na różnice nie tylko w różnych stylach aikido ale i dojo. Czerpiemy wiedzę teoretyczną którą przekładamy na praktykę w naszych dojo i tworzymy własne aikido (świadome), reasumując zgadzam się z Nishio że rzucając jakąś tezę trzeba potem potrafić ją obronić bądź otwarcie przyznać rację innej osobie jeżeli cię przekonała, nie krytykujemy innych stylów aikido bo nikt z nas nie ma 8 Dana w każdym z tych styli by je oceniać czerpiemy tylko to co naszym zdaniem nadaje  się do zaczerpnięcia do naszego prywatnego aikido.

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#96 05-04-2009 18:34:43

SZYGI
4 kyu
seizaseiza

Ok,poglądy już wymienione,i zróciłem też uwagę na różnice w stylach Aikido.

#97 05-04-2009 19:32:22

AnetA
gość
seiza

Aikido jest jedno, sa tylko ludzie, ktorzy probuja znajsc jakies różnice by moc powedziec ze to ich jest lepsze. A co do tego pojedynku bokserskiego to musi sie wierzyc ze ciezką pracą osiągnie się taki rezultat albo i więcej.

#98 06-04-2009 07:46:13

SZYGI
4 kyu
seizaseiza

Piękna kobietka ma rację,ciężka praca zaowocuje

#99 06-04-2009 09:55:33

AnetA
gość
seiza

dziekuje smile

#100 06-04-2009 18:29:49

ametyst
1 dan

Dzieki takim rozmowa, wiem dlaczego trenuje Aikido, a nie cos innego.

"... Patrzcie uważnie na ruch natury, użyjcie jej jako podstawy  zrozumienia... . Kiedy patrzysz uważnie na rzeczy wszystkie coś Ci mówią... Góry, strumienie, drzewa; wszystko to są Twoi nauczyciele."

Stopka forum