Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 09-10-2008 21:53:48

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

ogolna dyskusja

wiele osob zarowno poczatkujacych jak i zaawansowanych ma klopot z uwolnieniem sie z chwytu
moze podzielmy sie wiedza jakich punktow szukac by moc sie latwiej uwolnic?
proponuje zakladac osobne watki na konkretny atak by latwiej bylo zrozumiec opis ruchu uwalniajacego

Reklama

#2 11-11-2008 19:28:09

lolking9
5 kyu
seizaseiza

Re: ogolna dyskusja

rola uke w aikido jest bardzo ważna. najpiew uke powinien być rozluzniony, powinien pomóc zrozumieć technikę. czyli puszczać we ospowiednich momentach też. a dopiero potem możemy pomyśleć o uwalnianiu z umrgwytu.

#3 11-11-2008 21:34:46

Krzysiek
admin
Serwis

lolking9 ty mowisz o osobach zaawansowanych rozumiejacych istote sprawy ale spojrz na to od strony osoby poczatkujacej albo kogos z zewnatrz np moj wujek uslyszal ze trenuje aikido wiec mnie zlapal za reke i wez sie uwolnij - on pracuje fizycznie wiec ma dobry chwyt - to wujek wiec nie strzele go atemi; poza tym w realnej sytuacji tez moze sie zdarzyc ze sie bedzie chwyconym

#4 11-11-2008 21:46:45

El Zorro
gość
seiza

co do wujka to dobrze ze mocno chwycił...tegatana i jeszcze raz tegatana....

#5 11-11-2008 22:16:26

Krzysiek
admin
Serwis

a po polsku?smile

#6 11-11-2008 22:27:11

El Zorro
gość
seiza

no to raczej podstwowe pojęcie... te +katana - ręka miecz....

#7 11-11-2008 22:31:04

Krzysiek
admin
Serwis

nie pomysl ze sie czepiam ale napisales tegatana poza tym niewiele mi to mowi ale udalo mi sie uwolnic dzieki zaskoczeniu

#8 12-11-2008 13:43:11

El Zorro
gość
seiza

bo w wymowie jest jako g... więc tegatana

#9 08-02-2009 23:48:10

Shinshin
moderator

No właśnie jak?!
Z mojej perspektywy uratować może tylko refleks, no i meguri... Ale... co zrobić, gdy przeciwnik ma chwyt jak imadło?!

W wersji Nisho byłaby to ręka-miecz... Chyba nawet wiem, o co chodzi, ale wolałabym się upewnić, więc może jakiś film smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#10 09-02-2009 06:48:15

Bzyk
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

nie wiem jak działa do końca tekatana ale ja uwalniałbym się przez kciuk, a mianowicie mój łokieć w kierunku łokcia atakujjącego, następlie działam na zasadzie dźwignina śrudręczu wychodząc przez słaby punkt chwytu na styku kciuka i palca wskazującego. Należy zwrócić uwagę aby nasza ręka była luźna jak mamy napięte mięśnie znacznie trudniej się uwolnić, jeszcze nie zdarzył mi się ukę który utrzymałby mi rękę.

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#11 09-02-2009 11:32:05

Shinshin
moderator

Bzyk pisze:

...jeszcze nie zdarzył mi się ukę który utrzymałby mi rękę.

Nie wątpię, że potrafisz... ale ja patrzę z innej perspektywy. Wiesz, nam kobietom jest jednak trochę trudniej się uwolnić, szczególnie przy naprawdę mocnym uchwycie.

#12 09-02-2009 11:52:14

El Zorro
gość
seiza

tegatan to meguri które da sie wykonac trzymając miecz w dłoni czyli ken no tebiki...

nie tylko w Nishio, u nas tegatan się właściwie nie używa...bardziej uzywa się ich w aikikai...

#13 09-02-2009 12:13:23

Shinshin
moderator

Nishio pisze:

tegatan to meguri które da sie wykonac trzymając miecz w dłoni czyli ken no tebiki...

nie tylko w Nishio, u nas tegatan się właściwie nie używa...bardziej uzywa się ich w aikikai...

U nas z tego, co zauważyłam bardzo rzadko, ale muszę wypróbować w praktyce, dopiero wtedy przekonam się, czy to działa w moim wykonaniu.

#14 09-02-2009 12:34:08

Bzyk
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Shinshin pisze:

Nishio pisze:

U nas z tego, co zauważyłam bardzo rzadko, ale muszę wypróbować w praktyce, dopiero wtedy przekonam się, czy to działa w moim wykonaniu.

spróbój ale nie usztywniaj ręki big_smile

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#15 09-02-2009 12:49:00

Shinshin
moderator

Ogólnie jestem dość giętka i wyluzowana big_smile więc nie powinno być problemu z usztywnianiem, ale pożyjemy, zobaczymy...

#16 09-02-2009 16:00:05

Krzysiek
admin
Serwis

podstawowym problemem jest to ze na sile odruchowo reagujemy sila a efekt zazwyczaj jest negatywny
Shinshin sprobuj tego co mi pokazali znajomi z krakowa
atak gyaku hanmi - zejscie na zewnatrz wolna reke umieszczasz miedzy swoim nadgarstkiem a nadgarstkiem uke i wykorzystujesz ja jako punkt podparcia dzwigni
oczywiscie trzeba pocwiczyc by zaczelo dawac efekty ale znajomi uwalniali sie z kazdego chwytu

#17 09-02-2009 23:14:33

Shinshin
moderator

Krzysiek pisze:

...atak gyaku hanmi - zejscie na zewnatrz wolna reke umieszczasz miedzy swoim nadgarstkiem a nadgarstkiem uke i wykorzystujesz ja jako punkt podparcia dzwigni
oczywiscie trzeba pocwiczyc by zaczelo dawac efekty ale znajomi uwalniali sie z kazdego chwytu

Dzisiaj nie miałam okazji wypróbować, ale na najbliższym trenigu na pewno to przećwiczę, najlepiej z kimś o stalowym uchwycie smile

#18 26-04-2009 15:04:44

Tobikbombik
tańczący z kijami
seizaseizaseizaseiza

Przy uwalnianiu się z uchwytów ważna jedt praca biodrami.No chyba że ktoś chce się siłować.Ważne jest też wychylenie uke i timing.Jeżeli chodzi o timing to nie możemy dopuścić do sytuacji kiedy uchwyt stężeje.W momencie chwytania przez uke powinniśmy reagować np. poprzez meguri.Jeśli się spóznimy pozosotaje praca biodrami.Innym sposobem jest wychylenie uke i element wciągnięcia albo skrócenia dystansu.
Ręce powinny być luźne.Nie usztywniajmy ich.

Ostatnio edytowany przez Tobikbombik (28-04-2009 10:56:27)

#19 26-04-2009 15:16:31

lolking9
5 kyu
seizaseiza

Nishio pisze:

bo w wymowie jest jako g... więc tegatana

tak, masz rację
k się udźwięcznia w kontakcie z innym wytazem
przykład:
konoha- liść
Kakure- ukrycie

Ukrycie wśród liści: Konocha-Gakure

#20 23-01-2012 17:24:30

Saito
6 kyu
seiza

A co w przypadku gry delikwent chwyci nie za nadgarstek, ani przedramię, a za ramię?? Coś w stylu pociągnięcia do tyłu w intencji przylutowania mi prosto w twarz. Albo chce mnie gdzieś siłą zaciągnąć. (brońcie oby to nie był no ten ten.... tongue)

#21 23-01-2012 20:55:56

Krzysiek
admin
Serwis

zejscie z linii ruchu smile zawsze
chwyt za ramie sam w sobie nie bardzo ma sens bo nie kontroluje trzymanej reki - mozna nia uderzyc lub chwycic i to nieprzyjemnie bo od dolu

#22 23-01-2012 23:39:15

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Ja wtedy widziałbym te same technik co dla ataku kata muchi (chwyt za bark - najczęściej chwyta się za "szmaty" od góry smile ).
Jeżeli zaś chodzi o stricte Yoshinkan to piękne hijiate kokyunage/hiji kata nage osae ni (czyli wkręcamy się tenkanem aby być równolegle do naszego Uke i wchodzimy mu na łokieć, najlepiej barkiem)
U was ta technika zwie się chyba hiji kime...

#23 24-01-2012 09:53:55

sulaco33
1 kyu
seizaseizaseizaseiza

MisterCz pisze:

Jeżeli zaś chodzi o stricte Yoshinkan to piękne hijiate kokyunage/hiji kata nage osae ni (czyli wkręcamy się tenkanem aby być równolegle do naszego Uke i wchodzimy mu na łokieć, najlepiej barkiem)
U was ta technika zwie się chyba hiji kime...

Hiji kime, a właściwie hijikime osae to u nas w Aikikai dźwignia/unieruchomienie (niekiedy nazywane rokkyo). Odpowiednikiem Waszego hijiate kokyunage jest udekime nage, z tym że ze względu na bezpieczeństwo uke, wykonujemy dźwignię na staw barkowy, a nie na łokieć. Np. jak tu:

Ostatnio edytowany przez sulaco33 (24-01-2012 09:54:25)

#24 24-01-2012 17:36:30

Saito
6 kyu
seiza

Nio w sumie faktycznie, chociaż jak wyobrażałem sobie jak miałbym to zrobić. To najpierw by były cuda niewidy, i potem oby przejście do techniki i uwolnienie się. A są jakieś sposoby "perswazji", nie mówię tu koniecznie o uwolnieniu z zaciśniętego chwytu, ale o "przekonaniu" przeciwnika by poluzował uchwyt, albo całkiem zrezygnował z tego pomysłu. Jakiś punkt na dłoni, albo ciekawszy sposób na otwarcie dłoni?? Mówię o sytuacji gdy jest już przysłowiowe "Popij wodą".

#25 26-01-2012 09:59:42

Kiod
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Saito pisze:

Nio w sumie faktycznie, chociaż jak wyobrażałem sobie jak miałbym to zrobić. To najpierw by były cuda niewidy, i potem oby przejście do techniki i uwolnienie się. A są jakieś sposoby "perswazji", nie mówię tu koniecznie o uwolnieniu z zaciśniętego chwytu, ale o "przekonaniu" przeciwnika by poluzował uchwyt, albo całkiem zrezygnował z tego pomysłu. Jakiś punkt na dłoni, albo ciekawszy sposób na otwarcie dłoni?? Mówię o sytuacji gdy jest już przysłowiowe "Popij wodą".

Saito Ziomku Bleachowy wink, tak jak napisał Krzysiek, atak za przedramię jest całkowicie bezsensu i chyba poza Aikidokami, tak "atakowaliby" jedynie idioci lub totalni amatorzy, ale jeżeli już by się tak wydarzyło. Jeżeli ktoś by chwytał za ramię to nie po to żeby Ciebei pomacać, ale jak pisałeś wcześniej "przylutować w twarz", dlatego bezcennym i najważniejszym nawykiem czuciowo-ruchowym jest umiejętność bicia atemi, poza dojo Aikido wg mnei jest SW w sumie o atemi, a technika jest dodatkiem. Od momentu chwytu do momentu uderzenia masz około sekundy, dlatego od razu keidy ktoś podnosi na Ciebie rekę, chwyta, powinieneś walić atemi w nosek wink. Potem hulaj duszo... najpewniejsze nikyo, lub hijishime, udekime nage o którym piszą Koledzy wyżej wg mnei jest zbyt długie i skomplikowane żeby mogło się udać, a jak się uda do załatwisz delikwentowi przeprost łokcia, robiąc z niego kalekę, przekraczając równocześnie granice obrony koniecznej.
Oczywiście piszemy o sytuacji poza matą, bo na treningach to z takiego ataku można robić wiele kosmicznych rzeczy, które przy dobrym uke na pewno zadziałają big_smile

your reiatsu is making me hard...
Shobukan Dojo
Silesian Yoshinkan Aikido Team

Stopka forum