Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#51 26-12-2008 22:43:43

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

Re: wykonanie techniki Ikkyo

Nishio pisze:

często też widze jak ludzie robią ikkyo na łokieć i pieknie zgiętą rękę... w rzeczywistosci to tak nie zadziała...

To zagadnienie mnie dreczy, zawsze kiedy cwicze ikkyo to reka uke jest raczej wyprostowana (prawie kat polpelny) i niekiedy slysze, ze powinna byc zgieta. Ile ludzi tyle opinii, ale mi jako poczatkujacemu trudno jest cwiczyc techniki gdy do konca nie wiem jaki sposob wykonania jest wlasciwy. Wiadomo, ze z biegiem czasu kazdy wypracowuje wlasny styl wykonywania technik ale do tego trzeba pewnej podstawy.

Reklama

#52 27-12-2008 14:00:39

El Zorro
gość
seiza

ikkyo nie jest dźwignią na łokieć tylko na odcinek wyżyej niż łokieć, trochę nizej niż bark...jeżlei tak zakładasz ta dźwignię to nie potrzebujesz zgiętej ręki... rób tak jak Ci każe sensei...ale w rzeczywistej sytuacji przeciwnik albo przybliży rękę do siebie tak,że nie założysz mu ikkyo tylko będzie musiał np. kotegaeshi,albo założysz mu ikkyo na wyprostowana i spiętą rekę...

#53 27-12-2008 22:59:12

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

Krzysiek pisze:

Podstawowa technika i chyba najtrudniejsza. Jej dzialanie wytlumaczono mi kiedys na zasadzie zabierania jakiejs zabawki. Ktos za nia ciagnie a ja w pewnym momencie mowie chcesz to masz i pcham w jego strone co go pozbawia rownowagi smile

Zgodzam się, że to jedna z trudniejszych technik, choć w mojej grupie większość jest innego zdania, ale ja o wiele częściej ćwiczę z różnymi uke i za każdym razem muszę ją modyfikować, żeby była w miarę skuteczna, mimo to nadal nie jestem zadowolona z efektów.

A tak na marginesie. Ciekawa jestem, jak ocenilibyście wykonanie ikkyo przez mojego ulubieńca Tissier'a?

http://pl.youtube.com/watch?v=sw0TPWL-bhY

Sayonara big_smile

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#54 27-12-2008 23:20:18

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

No wlasnie, jednemu sie zgina reka, drugiemu natomiast nie, ja takze cwicze z roznymi uke, wlasciwie na treningu kazda technike cwicze z kims innym zeby sie wiecej nauczyc i z tym ikkyo to roznie bywa tongue

Co do filmiku, to nie mi to oceniac...

#55 28-12-2008 12:36:59

Krzysiek
admin
Serwis

Shinshin co tu oceniac?  kihon w wykonaniu 7 dana nie ma omawiac wykonanie w 100% wzorowe

Phobos nawet na tym filmie widac ze na poczatku reka jest ugieta a po cieciu w dol Tissier sam ja prostuje ; jesli reka sie nie zgina to trzeba zrobic glebsze wejscie

reka uderzajaca jest lekko ugieta bo inaczej cios nie mialby sily ; trudnosc polega na utrzymaniu tego zgiecia

#56 04-01-2009 14:54:51

El Zorro
gość
seiza

z punktu widzenia mojego aikido to nie ma znaczenia czy ręka jest zgieta czy nie...

#57 11-01-2009 10:18:18

Librarian
początkujący
seiza

Dlatego bardzo czesto chodze na treningi dla poczatkujacych. Oni zawsze stawiaja opor smile wiec moge z czystym sumieniem znalezc odpowiedni punkt. Troszke pokombinowac zeby bylo dobrze smile

#58 03-04-2009 12:43:42

WhitE
gość
seiza

Ja mam taki sposob na zrobienie bardzo bolesnogo(bez tego mozna sie obejsc) i skutecznego ikkyo.
1.Wazna jest kontrola nadgarstaka (im bardziej wykrzywiony nadgarstek przeciwnika i pewnijszy nasz uchwyt tym wieksza kontrola(chyba) i tym bardziej boli)
2. Zasadnicza sprawa powyzej lokcia nalezy sobie wynajsc (najlepiej na swojej rece najpierw) taki doleczek. Ponoc jest tam odkryty nerw(wszystko na to wskazuje) i nastepnie otwarta dlonia przylozyc przeciwnikowi do tego doleczka i mocno przekrecic reke, zrobic do tego pozady ruch bioder i bardzo bolesne ikkyo mamy gotowe.

To taki wariant na kogos kogo nie lubimy lub na ulice:P

#59 03-04-2009 12:48:56

El Zorro
gość
seiza

sam mogłem sie przekonać...jest bardzo skuteczne wink jednak radziłbym osobom hiper początkującym nie próbowac tgeo na dzień dobry... dobre ikkyo obejdzie siei bez tego, najważniejsze jest wyciągnięcie i zachowanie trajektorii miecza... bez tego ikkyo nie zadziała nawet z najcudowniejszym dodatkiem... natomiast jezeli zachowamy te fundamentalne zasady jest to świetny dodatek do naszej techniki...wink

#60 03-04-2009 13:16:41

Shinshin
moderator

mateusz1200 pisze:

Ja mam taki sposob na zrobienie bardzo bolesnogo(bez tego mozna sie obejsc) i skutecznego ikkyo.
1.Wazna jest kontrola nadgarstaka (im bardziej wykrzywiony nadgarstek przeciwnika i pewnijszy nasz uchwyt tym wieksza kontrola(chyba) i tym bardziej boli)
2. Zasadnicza sprawa powyzej lokcia nalezy sobie wynajsc (najlepiej na swojej rece najpierw) taki doleczek. Ponoc jest tam odkryty nerw(wszystko na to wskazuje) i nastepnie otwarta dlonia przylozyc przeciwnikowi do tego doleczka i mocno przekrecic reke, zrobic do tego pozady ruch bioder i bardzo bolesne ikkyo mamy gotowe.

To taki wariant na kogos kogo nie lubimy lub na ulice:P

Koniecznie muszę to wypróbować... Tylko, na kim?! Przecież nie będę torturować ludzi, z którymi ćwiczę i których przy okazji też lubię smile

#61 03-04-2009 16:03:04

Krzysiek
admin
Serwis

mateusz1200 pisze:

asadnicza sprawa powyzej lokcia nalezy sobie wynajsc (najlepiej na swojej rece najpierw) taki doleczek. Ponoc jest tam odkryty nerw(wszystko na to wskazuje) i nastepnie otwarta dlonia przylozyc przeciwnikowi do tego doleczka i mocno przekrecic reke, zrobic do tego pozady ruch bioder i bardzo bolesne ikkyo mamy gotowe.

ten punkt jest tuz nad koscia w lokciu - jak spojrzycie na swoja reke od wewnatrz to jest koniec kosci w lokciu naciskamy tuz nad nia; tam jest nerw i sciegno

#62 03-04-2009 16:05:08

El Zorro
gość
seiza

nie Krzysiu... my mówimy o punkcie ciut wyżej...

#63 03-04-2009 16:09:24

Shinshin
moderator

Czy chodzi o to niewielkie zagłębienie, jakieś 4-5 cm od końca łokcia?

#64 03-04-2009 16:23:52

Krzysiek
admin
Serwis

to nie wiem - ciut wyzej jestem nieczuly smile

#65 03-04-2009 16:35:32

WhitE
gość
seiza

ten punkt jest w tym miejscu jak schodza sie miesnie tricepsa z czyms tam i jest taki doleczek jakies wlasnie 5 cm nad lokciem. Musiscie spedzic nad tym troche czasu i szukac u samych siebie. Jak znajdziecie u siebie to juz wiecie jaki to bol i gdzie to cuś jest. Pozniej tylko proporcjonalnie odmiezyc sobie na koledze lub kolezance i sprobowac.

Oczywiscie wg mnie Mistrzowskie wykonanie to takie co dziala a nikt nie czuje bólu. No, ale to tez jest fajne tongue

#66 05-04-2009 20:25:57

Shinshin
moderator

Na sobie już wypróbowałam, działa... teraz czas wypróbować na innych smile

#67 05-04-2009 20:52:31

WhitE
gość
seiza

tylko delikatnie tongue i moze nie uprzedzaj uke zeby sie dodatkowo nie spia..

#68 05-04-2009 20:54:59

Shinshin
moderator

mateusz1200 pisze:

tylko delikatnie tongue i moze nie uprzedzaj uke zeby sie dodatkowo nie spia..

W zasadzie nie ćwiczę z dziewczynami (no chyba, że nie mam wyboru), więc... na pewno nie uprzedzę kolegi tongue

#69 05-04-2009 21:02:26

El Zorro
gość
seiza

ja nad tym ciągle będę musiał popracować...

#70 05-04-2009 21:04:48

WhitE
gość
seiza

Nishio pisze:

ja nad tym ciągle będę musiał popracować...

nie mowie ze ja nie tongue najgorsze jest sobie trafic w to miejsce u kogos bo kazdy ma je gdzie indziej.

#71 06-04-2009 08:14:50

SZYGI
4 kyu
seizaseiza

Nishio pisze:

z punktu widzenia mojego aikido to nie ma znaczenia czy ręka jest zgieta czy nie...

Oczywiście nie powinno być różnicy,mój złoty środek na sztywną rękę lub zgiętą to maksymalne wychylenie uke(przy zachowaniu własnej pozycji)w prawą strone jeżeli uderzenie nadchodzi z jego lewej ręki,staram się ją maksymalnie skierować na tą prawą stronę ,tak jak napisał Nishio,aż uke straci równowagę opierając się o matę

#72 06-04-2009 08:16:20

WhitE
gość
seiza

różnicy nie ma bo  ikkyo wogóle jest fajne... smile

#73 06-04-2009 13:18:42

Shinshin
moderator

Bardzo lubię stosować tę technikę, szczególnie wtedy, gdy inna nie wychodzi. A poza tym jest świetna, jako kontratak na ulicy.

#74 06-04-2009 17:37:52

WhitE
gość
seiza

jakos wiekszosc lubi ikkyo. Moze dlatego ze to przewaznie pierwsza dzwignia ktorej sie uczy

#75 07-04-2009 10:37:39

Bzyk
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

mateusz1200 pisze:

jakos wiekszosc lubi ikkyo. Moze dlatego ze to przewaznie pierwsza dzwignia ktorej sie uczy

Myśle że raczej z powodu że dobrze wykonana wyrywa z butów, i jest początkiem wielu technik big_smile

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

Stopka forum