Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#51 28-04-2009 23:37:01

El Zorro
gość
seiza

Re: wykonanie techniki sankyo

dokładnie tak jak mowi Phobos... sensei Shishiya to mistrz kuzushi...

Reklama

#52 29-04-2009 08:32:10

WhitE
gość
seiza

Shinshin pisze:

Dźwignie, które działają, a nie bolą. Jak to możliwe?

Nikyo Shishiyi nie boli(choc to zlaezy kto robi), ale kilka razy powlaila mnie na kolana i nie czulem wogole bolu..
az trudno uwierzyc ze nikyo moze nie bolec a jednak... tongue

Ostatnio edytowany przez mateusz1200 (29-04-2009 08:32:48)

#53 29-04-2009 13:39:12

El Zorro
gość
seiza

nie tylko nikyo... tak jak pisałem tam nic nie boli...oprócz wejscia z atemi, a sensei Shishiya jak chce to potrafi zadać miażdżące atemi... i zna też kilka trików...całkiem bolesnych...wink ale ogólnie dąży do tego, aby w aikido zlikwidowac ból...aby stworzyc pozytywne realcje miedzy ludzkie, dalej zachowując pełną skuteczność...

#54 29-04-2009 16:48:32

Shinshin
moderator
seizaseizaseizaseizaseizaseiza

No tak, kuzushi... W sumie mogę sobie wyobrazić, że przy dobrym kuzushi ikkyo, kote gaeshi i shiho nage nie boli, ale trochę trudniej byłoby z nikyo, sankyo, yonkyo i gokyo, choć pewnie to możliwe... A rokyo? Jeszcze nie ćwiczymy, więc nie mam pojęcia.

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#55 29-04-2009 16:54:18

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

rokyo bez bolu sie nie obejdzie bo tam jest przeprost lokcia zablokowanego przez przyciskanie do klatki piersiowej

#56 29-04-2009 17:48:10

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Nishio pisze:

nie tylko nikyo... tak jak pisałem tam nic nie boli...oprócz wejscia z atemi, a sensei Shishiya jak chce to potrafi zadać miażdżące atemi... i zna też kilka trików...całkiem bolesnych...wink ale ogólnie dąży do tego, aby w aikido zlikwidowac ból...aby stworzyc pozytywne realcje miedzy ludzkie, dalej zachowując pełną skuteczność...

kiedy i gdzie jest nastepny staz z Shishiya??

#57 29-04-2009 17:51:23

El Zorro
gość
seiza

listopad, w republice czeskiej...dokładną datę i miejsce bedę znać zapewne gdzieś w sierpniu/wrześniu... prawdopodobnie (ostrava lub hradec kralove) zawsze zamieszczam informacje  w dziale staże... wiem, ze sensei prowadzi takze staze w niemczech i szwajcarii... jezeli Cię to interesuje to dam znać gdy tylko się dowiem...

#58 29-04-2009 22:00:07

WhitE
gość
seiza

Nishio pisze:

nie tylko nikyo... tak jak pisałem tam nic nie boli...oprócz wejscia z atemi

to wiem smile ale to nikyo mialo byc takim przykladem bo wydaje mi sie jedna z technik w pierwszej 3  jezli chodzi o bol.

#59 30-04-2009 12:29:05

Cezary
1 dan
seizaseizaseizaseizaseiza

Nishio pisze:

listopad, w republice czeskiej...dokładną datę i miejsce bedę znać zapewne gdzieś w sierpniu/wrześniu... prawdopodobnie (ostrava lub hradec kralove) zawsze zamieszczam informacje  w dziale staże... wiem, ze sensei prowadzi takze staze w niemczech i szwajcarii... jezeli Cię to interesuje to dam znać gdy tylko się dowiem...

Dowiedz sie bede wdzieczny smile

#60 26-10-2011 12:32:15

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Dużo na tym forum piszę się o bezbolesnym aikido. Ja natomiast uważam, że jego bezbolesność wynika nie z tego, że Shihani osiągają poziom równy bogom, lecz osoby które ćwiczą aikido dłużej nauczyły już się tak reagować na dźwignie, że wystarczy drobny impuls ze strony mistrza a tak osoba już chodzi jak w zegarku. Takiej osobie wydaje się wtedy, że aikido nie boli.

Tak więc drodzy państwo: wykecanie stawu, przeprostowanie stawu, nacisk na kości, ucisk nerwu, wykecenie głowy itd. BĘDZIE boleć, a to że nie boli to znaczy, ze reagujemy przed bólem.

Tak samo jest z sankayo (sankyo). Poprawnie wykonana wyłamuje nadgarstek Uke, a że to się nie dzieje, jest spowodwane tym, ze Uke ucieka od dźwigni. A dlaczego Uke ucieka? Z dwóch powodów:
1) Zaraz będzie go bolało
2) Już go boli

Jeżeli chodzi o samo wykonanie dźwigni to u nas najważniejsza jest prosta ręka (te gatana), prosty nadgarstek, centrum i obrót.

#61 26-10-2011 19:00:17

El Zorro
gość
seiza

są takie wersje gdzie nie ma bólu i nie dlatego, że uke reaguje.

#62 26-10-2011 22:17:08

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

El Zorro pisze:

są takie wersje gdzie nie ma bólu i nie dlatego, że uke reaguje.

Prosiłbym cię El Zorro o jakiś przykład, a najlepiej film. Nie umiem sobie wyobrazić skrętu stawu, który nie boli smile

#63 26-10-2011 22:31:45

El Zorro
gość
seiza

od kiedy sankyo to skręt stawu? kote hineri...tak. Ale sankyo nie równa sie kote hineri.

#64 26-10-2011 22:52:56

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

To w takim wypadku na czym polega sankyo? W jaki sposób unieruchamia się naszego przeciwnika?

#65 26-10-2011 23:02:59

El Zorro
gość
seiza

sankyo jest wszystkim od początku do końca. w skład sankyo wchodzi wejście, wytrącenie, sprowadzenie, wykończenie. Sankyo jest tym wszystkim. Kote hineri jest często wykorzystywane w sankyo. To prawda. Jest to w pewien sposób oryginalna technika. Pytanie, czy rzeczywiście kote hineri czyni sankyo? I w jujitsu jest kote hineri.

#66 26-10-2011 23:09:52

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

No to ok, rozumiem że kote hineri to skręt stawu, czyli ono unieruchamia naszego przeciwnika (w sensie ogranicza jego możliwości bojowe). To jak robić tą technikę bez kote hineri? Czym wtedy unieruchamiamy?

#67 26-10-2011 23:12:43

El Zorro
gość
seiza

działając poprzez staw nadgarstkowy, łokciowy i ramieniowy, wykorzystując naturalne przyczepy mięsniowe i ograniczenia aparatu ruchy dla wychylenia z równowagi. Nie wywieramy bólu na stawy, a odpowiedni nacisk poprzez staw na centrum.

#68 26-10-2011 23:18:32

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

El Zorro pisze:

działając poprzez staw nadgarstkowy, łokciowy i ramieniowy, wykorzystując naturalne przyczepy mięsniowe i ograniczenia aparatu ruchy dla wychylenia z równowagi. Nie wywieramy bólu na stawy, a odpowiedni nacisk poprzez staw na centrum.

Blokujesz stawy i dzięki temu wytrącasz.

Nie wywieramy bólu na stawy, a odpowiedni nacisk poprzez staw na centrum

A tego to już nie rozumiem. My naciskamy na staw (naszego przeciwnika?) i dzięki temu go unieruchamiamy? Ażeby takie coś zadziałało, trzeba by 3 stawy unieruchomić. Nie mam zielonego pojęcia jak można by to zrobić (można tak zrobić ikkajo (ikyo), ale sankę?)

#69 26-10-2011 23:28:09

El Zorro
gość
seiza

no właśnie, trzy stawy... wystarczy popatrzeć na senseia Shishiyę

#70 30-10-2011 11:30:27

michalm
6 kyu
seiza

Takie sankyo znalazłem i wierzę, że tam nie było bólu, ale jestem sceptyczny co do skuteczności

#71 30-10-2011 12:17:51

El Zorro
gość
seiza

Shishiya jest skuteczny, robił na mnie, więc wiem to

#72 24-09-2013 15:12:51

Awase
początkujący
seiza

Wiecie co w tym wszystkim jest najśmieszniejsze?

Fakt, że ludzie z nishio i yoshinkan kłócą się tu o techniki, podczas gdy sensei Kyoichi Inoue (10 dan aikido yoshinkan, następca senseia Gozo Shiody i lider Yoshinkan Hombu Dojo w latach 1994 do 2006) i sensei Ichiro Shishiya, są bliskimi przyjaciółmi. Obydwaj żyją w znakomitych relacjach poza matą i na macie, wymieniając własne doświadczenia w aikido.

Tym razem przykład poszedł dla nas z góry.

#73 29-09-2013 22:04:28

Shinshin
moderator

Awase pisze:

Wiecie co w tym wszystkim jest najśmieszniejsze?

Fakt, że ludzie z nishio i yoshinkan kłócą się tu o techniki, podczas gdy sensei Kyoichi Inoue (10 dan aikido yoshinkan, następca senseia Gozo Shiody i lider Yoshinkan Hombu Dojo w latach 1994 do 2006) i sensei Ichiro Shishiya, są bliskimi przyjaciółmi. Obydwaj żyją w znakomitych relacjach poza matą i na macie, wymieniając własne doświadczenia w aikido.

Tym razem przykład poszedł dla nas z góry.

Nie wiem, czy to zabawne, ale "walka" między stylami, to dość powszechne zjawisko. Tylko w imię czego?! Bo na pewno nie w imię aikido, raczej niedowartościowanego ego.

#74 30-09-2013 14:05:00

MisterCz
4 kyu
seizaseiza

Zgadzam się z tym, że nie warto walczyć o to czyj styl jest lepszy, gdyż to nie ma sensu. Ponadto, wszyscy wiedzą, że najwyżsi rangą mistrzowie danych stylów są najczęściej serdecznymi przyjaciółmi, a nie zaciętymi wrogami i żaden z nich nie powie o drugim nic złego (a nawet gdy za sobą nie przepadają, szanują siebie).

To jednak o czym rozmawiamy na tym forum, to nie który styl jest lepszy, a jak dobrze umiesz wytłumaczyć to co w twoim stylu się robi. Pierwszego posta w tym temacie napisałem w 2011 roku i nadal utrzymuje, że dobrze wykonana sankajo (sankyo), boli w dużym stopniu i istnieje duża szansa, że poważnie zostanie uszkodzony przy niej nadgarstek. Jest to dźwignia bardziej dewastująca niż nikkajo(nikyo), gdyż dużo szybciej upadniemy na ziemię niż przemieścimy w jakikolwiek innym kierunku.

Tym niemniej, gdybym spotkał wielkich mistrzów innych stylów Aikido (lub nie Aikido, bądź adeptów/mistrzów innych sztuk walki) , pewnie z wielkim zaciekawieniem obejrzałbym co robią, by pod koniec dnia dojść do tego że wszystko jest w większy czy mniejszy sposób do siebie bardzo podobne smile

#75 03-10-2013 17:11:31

Shinshin
moderator

MisterCz pisze:

To jednak o czym rozmawiamy na tym forum, to nie który styl jest lepszy, a jak dobrze umiesz wytłumaczyć to co w twoim stylu się robi. Pierwszego posta w tym temacie napisałem w 2011 roku i nadal utrzymuje, że dobrze wykonana sankajo (sankyo), boli w dużym stopniu i istnieje duża szansa, że poważnie zostanie uszkodzony przy niej nadgarstek. Jest to dźwignia bardziej dewastująca niż nikkajo(nikyo), gdyż dużo szybciej upadniemy na ziemię niż przemieścimy w jakikolwiek innym kierunku.

Czy ja wiem. Praktycznie każda dźwignia wykonywana bez ograniczeń będzie równie dewastująca dla stawu. Obrażenia niby inne, ale efekt podobny - staw do wymiany wink

Stopka forum