Forum aikido, forum strony www.aikido.edu.pl

forum aikido forum
Forum aikido wita! Zapraszamy do dyskusji na temat aikido i innych sztuk walki

Nie jesteś zalogowany.

#1 06-03-2011 20:07:37

Bobik'son
6 kyu
seiza
Serwis

System pasów.

Bardzo chciałem założyć sondę na ten temat ale nie jest to w mojej mocy (tzn. Użytkownika). Nie wiem także czy taki temat był, jednak bardzo chcę wiedzieć za jakim systemem pasów jesteście gdyż z tego co wiem istnieje podział na:

a) Aikido Tradycyjne
6kyu -> 1kyu  ----> Biały Pas 
1dan -> ... -------> Czarny Pas + Hakama

b) Aikido Nowoczesne
6kyu - Biały
5kyu - Żółty
4kyu - Pomarańczowy
3kyu - Zielony + Hakama (Dla pań)
2kyu - Niebieski + Hakama  (Dla Panów)
1kyu - Brązowy  + Hakama
1dan ---> ... ->>> Czarny + Hakama

Ostatnio edytowany przez Bobik'son (06-03-2011 20:08:33)

"Przeciwnik jest człowiekiem, którego coś trapi i który z tego powodu chce nam zrobić coś złego. Nie znaczy to jednak, że mamy się do niego upodabniać".

Reklama

#2 06-03-2011 20:29:26

paawel01
6 kyu
seiza

Re: System pasów.

aikido tradycyjne, siła tradycji smile

#3 06-03-2011 20:35:07

Krzysiek
admin
seizaseizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

jest mi to obojetne
wazne jest nastawienie

#4 06-03-2011 20:43:56

Bobik'son
6 kyu
seiza
Serwis

Ja też głosuje za tradycyjnym : ) ale Krzysiek też ma rację.

"Przeciwnik jest człowiekiem, którego coś trapi i który z tego powodu chce nam zrobić coś złego. Nie znaczy to jednak, że mamy się do niego upodabniać".

#5 06-03-2011 20:52:00

GMike
admin
seizaseizaseizaseizaseiza
Serwis

Tradycja, teraz czy ktoś ma żółty pas czy zielony czy niebieski to bardzo mało jakoś się ma do jego umiejętności....

Pokonaj samego siebie...

#6 06-03-2011 20:55:29

Bobik'son
6 kyu
seiza
Serwis

Tak zwłaszcza w sekcjach w których egzaminuje Cię Twój sensei big_smile
Sekcja w której jestem należy do PUA (Polskiej Unii Aikido), a co za tym idzie egzaminuje nas Shihan Jacek Wysocki.

#7 06-03-2011 22:43:03

GMike
admin
Serwis

I...? To dalej mało znaczy. Nie mam nic do żadnych senseiów, ale przyznawanie pasów w tylu kolorach jest bez sensu, bo co to udowadnia? Że wykupiłeś sobie pozwolenie na zdawanie kolejnego certyfikatu? A jak kogoś nie stać/albo mu nie zależy na kolorach, to wtedy jego umiejętności nie są porównywane z wyższym KYU?

Jedyna - oczywiście moim zdaniem - sensowna forma podziału to ta na pasy białe i czarne, gdzie po prostu decydujesz czy chcesz wkroczyć w krąg mistrzów, albo wiele lat treningów i zaciętości wyróżnia Ciebie na tyle, że możesz równać się z najlepszymi.

Pokonaj samego siebie...

#8 07-03-2011 03:38:00

lukass00
5 kyu
seizaseiza

Zgadzam się z GM w 100%. A o prawie do hakamy w zależności od płci to nie słyszałem jeszcze. To prawda? Gdzie tak jest?

#9 07-03-2011 09:59:10

Bzyk
1 dan

Nie do końca się z wami zgadzam, pasy kolorowe pomagają instruktorom w prowadzeniu treningów, oczywiście nie mówię tu o małych klubach, u nasz w klubie jest 6 dojo, ludzie często chodzą na zajęcia do różnych dojo tak jak im najlepiej pasuje. Instruktorzy nie pamiętają wszystkich a pasy pomagają im w szybkiej ocenie poziomu ćwiczących, Do tego też dochodzi motywacja dla ludzi zdających niższe stopnie.

Czekaj, czekaj, co ja tu robię hmm? A no tak ĆWICZĘ big_smile

#10 07-03-2011 10:03:53

El Zorro
gość
seiza

jestem w stanie zrozumieć tą argumentację, podawał ją zresztą Hoffman, ale i tak jestem zwolennikiem białych i czarnych pasów.

#11 07-03-2011 11:05:15

Phobos
trenuje 09.2008
seizaseizaseizaseiza

lukass00 pisze:

Zgadzam się z GM w 100%. A o prawie do hakamy w zależności od płci to nie słyszałem jeszcze. To prawda? Gdzie tak jest?

z tego co slyszalem w ameryce tak jest, ale tam kobiety moga zawsze nosic hakame niezaleznie od stopnia, zapomnialem juz zrodla tej informacji, wiec moze ktos potwierdzi

#12 07-03-2011 12:01:52

Bzyk
1 dan

El Zorro pisze:

jestem w stanie zrozumieć tą argumentację, podawał ją zresztą Hoffman, ale i tak jestem zwolennikiem białych i czarnych pasów.

Ja też wolę białe i czarne ale podałem powód występowania kolorowych pasów u mnie w klubie smile

#13 07-03-2011 12:52:49

GMike
admin
Serwis

Dałoby się to inaczej rozwiazać, ale w dużuch klubach to owszem ok. Tyle że teraz to praktycznie wszędzie jest.

Pokonaj samego siebie...

#14 07-03-2011 15:03:29

MarYo
5 kyu
seizaseiza
Serwis

Bzyk pisze:

Nie do końca się z wami zgadzam, pasy kolorowe pomagają instruktorom w prowadzeniu treningów, oczywiście nie mówię tu o małych klubach, u nasz w klubie jest 6 dojo, ludzie często chodzą na zajęcia do różnych dojo tak jak im najlepiej pasuje. Instruktorzy nie pamiętają wszystkich a pasy pomagają im w szybkiej ocenie poziomu ćwiczących, Do tego też dochodzi motywacja dla ludzi zdających niższe stopnie.

Dodam jeszcze, że ćwiczący mogą skorzystać z takiego sposobu stopniowania. Mianowicie od razu widać kto ma wyższy stopień co daje możliwość zaczerpnięcia wiedzy również od osoby z którą ćwiczymy. Zapobiega to także dobraniu się całkowicie świeżych uczniów, którzy później będą marnować swój czas na macie zastanawiając się co właściwie mają robić dalej.

"Moving, be like water. Still, be like a mirror. Respond like an echo. Simple moves are the best." BRUCE LEE - TAO OF JEET KUNE DO (The legend will never die)

#15 07-03-2011 17:10:23

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

MarYo pisze:

Bzyk pisze:

Dodam jeszcze, że ćwiczący mogą skorzystać z takiego sposobu stopniowania. Mianowicie od razu widać kto ma wyższy stopień co daje możliwość zaczerpnięcia wiedzy również od osoby z którą ćwiczymy. Zapobiega to także dobraniu się całkowicie świeżych uczniów, którzy później będą marnować swój czas na macie zastanawiając się co właściwie mają robić dalej.

racja popieram to zdanie...ale jeżeli jest to mały klub (jedno tylko dojo) to sensej widzi i pamięta jakimi umiejętnościami dysponuje dany człowiek...i w tedy do starszych stopniem i stażem treningowym jest pomuc nowicjuszom na macie w zrozumieniu ruchu i technik...czyli wynika z tego, że jestem zwolennikiem podziału tylko na białe i czarne + hakama...

Krok po kroku, przejdziesz drogę, która liczy tysiąc mil.
Miyamoto Musashi

#16 07-03-2011 17:12:21

Bobik'son
6 kyu
seiza
Serwis

Phobos pisze:

lukass00 pisze:

z tego co slyszalem w ameryce tak jest, ale tam kobiety moga zawsze nosic hakame niezaleznie od stopnia, zapomnialem juz zrodla tej informacji, wiec moze ktos potwierdzi

Z tym o czym mówi kolega powyżej się nie spotkałem, a na poparcie mojego pierwszego postu załączam tekst i link źródłowy.
Proszę bardzo:

"Hakama (jap. 袴, Hakama? ) - spodnie, element tradycyjnego stroju japońskiego. Pierwotnie noszona była jedynie przez mężczyzn, lecz w czasach dzisiejszych zakładają ją również kobiety. Stosowana jest w niektórych japońskich sztukach walki, na przykład w aikido i w kendo. Hakama w aikido symbolizuje wyższego ucznia lub mistrza. W niektórych innych sztukach walki można nosić hakamę od początku. W japońskim aikido hakamę dostaje się przy pierwszym danie, w Polsce - członkowie AAI-Polska od 2 kyū, Polskiej Unii Aikido od 1 kyū, pod warunkiem posiadania uprawnień instruktorskich, członkowie Polskiej Federacji Aikido zależnie od ustaleń danego dojo, najczęściej od 2 kyū, kobiety od 3 kyū."

Link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hakama

Ostatnio edytowany przez Bobik'son (07-03-2011 17:18:32)

#17 07-03-2011 17:19:58

Sensej Kamper
3 kyu
seizaseiza

Bobik'son pisze:

Phobos pisze:

lukass00 pisze:

Z tym o czym mówi kolega powyżej się nie spotkałem, a na poparcie mojego pierwszego postu załączam tekst i link źródłowy.
Proszę bardzo:

"Hakama (jap. 袴, Hakama? ) - spodnie, element tradycyjnego stroju japońskiego. Pierwotnie noszona była jedynie przez mężczyzn, lecz w czasach dzisiejszych zakładają ją również kobiety. Stosowana jest w niektórych japońskich sztukach walki, na przykład w aikido i w kendo. Hakama w aikido symbolizuje wyższego ucznia lub mistrza. W niektórych innych sztukach walki można nosić hakamę od początku. W japońskim aikido hakamę dostaje się przy pierwszym danie, w Polsce - członkowie AAI-Polska od 2 kyū, Polskiej Unii Aikido od 1 kyū, pod warunkiem posiadania uprawnień instruktorskich, członkowie Polskiej Federacji Aikido zależnie od ustaleń danego dojo, najczęściej od 2 kyū, kobiety od 3 kyū."

Link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hakama

dziensk za info...

Krok po kroku, przejdziesz drogę, która liczy tysiąc mil.
Miyamoto Musashi

#18 07-03-2011 18:33:40

Krzysiek
admin
Serwis

MarYo pisze:

Bzyk pisze:

i tak sie dobieraja
czesto jestem na treningach dla poczatkujacych - cwicza 2-3 m-ce - i gdybym im sie nIe klanial to bym zostawal bez pary albo mial pare na zasadzie ze ktos sie nie dobral i zostal sam i nie mial wyboru smile

#19 07-03-2011 19:22:07

Bobik'son
6 kyu
seiza
Serwis

To tylko z pozoru tak dobrze wygląda często osoby posiadające zielone czy też niebieski pasy nie chcą ćwiczyć z "białymi" a jeśli było by jednolicie (biało czy czarno) to w niektórych miejscach ten problem by znikną. Nie zrozumcie mnie źle ale spotkałem się z takimi postawami, na szczęście jako osoba postronna.

#20 07-03-2011 21:04:56

Krzysiek
admin
Serwis

postawy sa rozne a system ich nie zmieni

#21 07-03-2011 22:53:37

Bobik'son
6 kyu
seiza
Serwis

Ale być może ograniczy i zapobiegnie powstawaniu uprzedzeń.

#22 07-03-2011 23:00:52

Shinshin
moderator

Komercja vs tradycja... Obawiam się, że tradycja stoi na straconej pozycji hmm

Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad sobą.

#23 07-03-2011 23:11:21

Bzyk
1 dan

Po za tym ważne aby na początku drogi ludzie zdawali sobie sprawę że nic tak nie przyśpiesza nauki jak częsta zmiana uke, a najlepszymi testerami naszych umiejętności są właśnie początkujący aikidocy smile i kolorowe pasy powinni często ćwiczyć z białymi. Howg powiedziałem smile

Ostatnio edytowany przez Bzyk (07-03-2011 23:12:54)

#24 08-03-2011 09:52:48

GMike
admin
Serwis

Można rzec że na naszych stażach króluje system tradycyjny big_smile

Pokonaj samego siebie...

#25 08-03-2011 20:55:23

Krzysiek
admin